En Uygun Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları

Trafik Sigortası ; Hasar durumlarında karşı tarafta oluşan maddi zararları ve bedeni zararları güvence altına alan ve karşı taraftaki hasarları ödeyen bir sigorta ürünüdür.
Zaman kaybetmeyin, sigorta acentelerinden tüm En Uygun Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları tekliflerini karşılaştırın.
 • 1
 • Kişisel
  Bilgiler
 • 2
 • Telefon
  Doğrulama
 • 3
 • Teklif
  Hazırlama

En Uygun Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları Nedir?

Trafik Sigortası ; Hasar durumlarında karşı tarafta oluşan maddi zararları ve bedeni zararları güvence altına alan ve karşı taraftaki hasarları ödeyen bir sigorta ürünüdür.

Trafik sigortaları zorunlu Trafik Sigortası başta olmak üzere, kasko sigortası gibi farklı şekillerde uygulanabilir. Her iki sigorta çeşidinin de genel amacı trafik kazalarından sonra araçlarda oluşan hasarların yanı sıra, üçüncü kişilere verilen zarar neticesinde yaşanacak sağlık problemleriyle alakalı maddi mağduriyetleri ortadan kaldırmaktır.

İki sigorta türü arasında özellikle kasko sigortası kendi içinde oldukça çeşitli seçeneklere sahip olabilir. Bununla birlikte, yasal olarak yaptırılması zorunlu olan bir diğer Trafik Sigortası daha vardır. Zorunlu Trafik Sigortası olarak adlandırılan bu sigorta uygulaması, nispeten daha dar kapsamlıdır. Bununla birlikte yine kasko poliçelerine kıyasla daha ekonomiktir.

Zorunlu Trafik Sigortası Hakkında

Ülkemizde motorlu taşıtların trafikte yasaları ihlal etmeden dolaşması için yapması gereken zorunlu sigortadır. Burada esas hedeflenen, vatandaşların trafik kazaları neticesinde yaşayabilecekleri mağduriyetlerin önüne geçmektir.

Bu sebeple, bahsi geçen sigorta türü devlet tarafından zorunlu kılınmıştır. Kazalardan sonra araçlarda meydana gelen hasarlar, belli teminatlar çerçevesinde bu sigorta ile karşılanabilir. Bununla birlikte, üçüncü kişilerin sağlık giderleri de yine bu sigorta ile güvence altına alınmıştır. Bu noktada, yaralanmalardan sakat kalmalara ve dahi ölümlü kazalara kadar belirlenmiş bazı teminatlar mevcuttur. (Ölümlü kazada ödemeler kişinin ailesine yapılır.)

Sigortanın maliyetleri karşılaması, kazaya karışan kişilerin kusur durumu neticesinde netlik kazanmaktadır.


Zorunlu Trafik Sigortası Kendi Arabamın Hasarını Karşılar Mı ?

Maalesef, hayır. Zorunlu Trafik Sigortası kapsamında güvence altına alınan hasarlar sadece üçüncü şahıslara ait olanlardır. Bu noktada, teminatlar ve limitler sadece sizin hasar verdiğiniz araçların veya kişilerin gördüğü zararla ilgilidir.


Zorunlu Trafik Sigortası Neden Zorunlu ?

Kendi aracınızın hasarını da karşılamıyorsa, bu sigorta neden zorunlu? Devletimizin Zorunlu Trafik Sigortası ile ortadan kaldırmayı planladığı asıl mağduriyetler, üçüncü kişilerin yaşadıkları mağduriyetlerdir. Bu nedenle Zorunlu Trafik Sigortası üçüncü kişilerin aldıkları maddi ve bedeni hasarlara odaklanarak oluşturulmuştur. Ülke çapında yaygınlaştırılan bu tür uygulamalar sayesinde, kazaya karışan tarafların her ikisini de ilgilendirebilecek birçok mağduriyete engel olunabilir.


Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları Nasıl Hesaplanır ?
Zorunlu Trafik Sigortası prim tutarları belirlenirken dikkate alınan bazı genel faktörler vardır. Bununla birlikte, sigorta şirketlerinin yaklaşımlarına göre prim tutarları değişebilir.

Bu noktada, araç yaşı, markası ve modeli, sürücü yaşı, hasarsızlık indirimi ve aracın kayıtlı olduğu il gibi birçok etken şirketler tarafından denkleme dâhil edilir.

Zorunlu Trafik Sigortası Olmayan Araç Trafik Kazasına Karışırsa Ne Olur ?

Zorunlu Trafik Sigortası neden zorunlu sorusu ile de bağlantılı bir durum. Zira kazaya karışan ve kusurlu olarak kabul edilen bir araç sahibi eğer Zorunlu Trafik Sigortası poliçesine sahip değilse, kaza nedeniyle araçlarda oluşan bütün masrafları karşılamak durumunda kalır. Buna ek olarak, kaza sonucu oluşması muhtemel bedeni hasarlar, sakat kalmalar ve ölümler neticesinde tahsil edilmesi gereken tutarlardan da yine kusurlu araç sahibi mükellef olur.

Özellikle ölümlü ve sakat kalmalı kazalardan sonra ortaya çıkan maddi – manevi tazminat tutarlarını karşılamak bu noktada araç sahiplerini oldukça zorlayabilir. Bu sebeple tavsiyemiz, zorunlu sigortanızı hiçbir şekilde aksatmadan her yıl yenilemeniz yönünde olacaktır.


Zorunlu Trafik Sigortası Gecikme Zammı Ne Kadar?

Zorunlu sigortayı zamanında yenilemenizin için önemli etkenlerden biri de gecikme zamları ve indirim haklarından mahrum kalma durumlarıdır. Zorunlu Trafik Sigortasını yaptırmayı ve yenilemeyi geciktirdiğiniz her bir ay için poliçenize 5% tutarında gecikme zammı uygulanır. Bununla birlikte, yaşanan bu gecikmeler neticesinde sahip olduğunuz kademe ile elde ettiğiniz indirimlerden de yararlanamazsınız.

Bu nedenle, zorunlu araç sigortanızın poliçe bitiş tarihlerini iyi takip etmenizi salık veriyoruz.

Sigortanızı yaptırmamanız durumunda belli ceza ücretleri ödenmektedir, 2019 yılında trafik sigortası yaptırmamanın cezası 120 TL olarak belirlendi.


Kasko İle Zorunlu Trafik Sigortası Arasındaki Farklar Nelerdir ?

Zorunlu araç veya Trafik Sigortası adıyla bilinen sigortanın, kasko sigortaları ile ayrıştığı en belirgin nokta kapsamdır. Zira kasko sigortaları hırsızlık, kundaklama, teknik arızalar, kaza vb. birçok senaryoda aracınızın alacağı hasarı karşılarken, zorunlu sigorta yalnızca üçüncü kişilerin hasarlarını karşılamaktadır.

Bu noktada, kasko sigortası tamamıyla isteğe bağlı yaptırılan bir sigortadır.

Zorunlu Trafik Sigortası Hasarsızlık İndirimi ve 7 Basamak

Sigortacılık, potansiyel riskleri her zaman ön planda tutarak hesap yapılan bir sektörüdür. Bu bağlamda, Zorunlu Trafik Sigortası primleri belirlenirken sürücülerin trafik geçmişleri dikkate alınırarak 7 kademeden oluşan risk grupları oluşturulmuştur. Bu kademelerden 7.sine ulaşan bir sürücü, sigorta şirketleri nezdinde en yüksek güvenilirlik seviyesinde tanımlanır. Böylelikle diğer seviyelere göre daha düşük poliçe primleri öder.

Bu sistemde, sürüclerin düştüğü her bir kademe için ödenecek prim tutarında artışa gidilir. İlk defa bir araç sahibi olan kişilerin, sisteme girişte aldıkları kademe 4’tür. Bu noktadan sonra sürücü performansları ışığında, kademeleri artıp – azalabilir. Sıfır kaza ile geçirilen her yıl için sürücüler bir kademe yükselir. Kaza yapıldıkça da bu kademe düşmeye başlar.

Trafik Sigortasını Online Almak

Gerçek anlamda gerekli ve zorunlu olması vatandaşın yararına olan bir sigortadan bahsediyor olsak da teminat ve kapsamlar değişmediği halde dahi zorunlu Trafik Sigortası yaptırmak bir çok araştırması yapıyoruz.

Bu sigorta ile ilgili vatandaşın kontrolünde olan tek şey, farklı şirketlerden teklifler almak. Bunu yaparken de sonucunda satın alınacak poliçenin değişmediğini bilmek. Bu noktada, sizleri karşamık fiyatlandırmalar ile hiç muhattab etmeden, kısa yoldan trafik sigortanıza kavuşturmanın en iyi yolu, online ortamda sigorta acentelerinden Trafik Sigortası satın almak. Bu sayede ekonomik anlamda en avantajlı tekliflere, en kısa sürede ulaşabilecek ve yerinizden kıpırdamadan zorunlu trafik sigortanızı yaptırabilecekseniz.

Zorunlu Trafik Sigortası Teminatları

Trafikte başımıza gelebilecek kazaların doğuracağı sonuçlarla ilgili birçok farklı senaryo için belli limitler ışığında oluşturulmuş teminatlar mevcuttur. Zorunlu bir sigorta çeşidinden bahsettiğimiz için bu limitler ve teminatlar Hazine Müsteşarlığı tarafından her yıl güncellenmektedir.

Teminatlar belirlenirken araç türlerine ve kaza senaryolarına göre farklı limitler ortaya çıkabilir.

Buna göre 2019 yılı için belirlenen teminat limitleri aşağıdaki gibidir;

2019 Yılı Güncel Zorunlu Trafik Sigortası Teminatlar Ve Limitler

Kamyonet, kamyon, minibüs veya çekici;

Araç Başı: 36.000 TL (Maddi Zararlar), 360.000 TL (Sağlık Giderleri ve Sakatlanma & Ölüm)

Kaza Başı: 72.000 TL (Maddi Zararlar), 3.600.000 TL (Sağlık Giderleri ve Sakatlanma & Ölüm) Otomobil veya taksi;

Araç Başı: 36.000 TL (Maddi Zararlar), 360.000 TL (Sağlık Giderleri ve Sakatlanma & Ölüm)

Kaza Başı: 72.000 TL (Maddi Zararlar), 1.800.000 000 TL (Sağlık Giderleri ve Sakatlanma & Ölüm) Otobüs (*sürücü ile birlikte 18-30 koltuk sayısı)

Araç Başı: 36.000 TL (Maddi Zararlar), 360.000 TL (Sağlık Giderleri ve Sakatlanma & Ölüm)

Kaza Başı: 72.000 TL (Maddi Zararlar), 6.480.000 TL (Sağlık Giderleri ve Sakatlanma & Ölüm) Otobüs (*sürücü ile birlikte 31 & üzeri koltuk sayısı)

Araç Başı: : 36.000 TL (Maddi Zararlar), 360.000 TL (Sağlık Giderleri ve Sakatlanma & Ölüm)

Kaza Başı: 72.000 TL (Maddi Zararlar) ), 11.160.000 TL (Sağlık Giderleri ve Sakatlanma & Ölüm)

Kaza sonucu karşı tarafa verdiğiniz maddi zararları trafik sigortası poliçenizde belirtilen teminatlar dahilinde karşılar.
Üçüncü kişilerde vefat veya kaza sonucu tedavi masraflarını sigortanız da yazan teminatlar dahilinde karşılar.


Kullanım tiplerine göre Trafik Sigortasında İndirimli baz primler

Otomobil 807 TL - Kamyonet 1055 TL
Motosiklet 329 TL -Traktör. 165 TL
Minibüs. 1418 TL - Kamyon. 2238 TL
Taksi. 2089 TL - Otobüs 2021 TL
B. Otobüs 5007 TL - Çekici 3784 TL
Özel Amaçlı 2220 TL -römork 456 TL


Zorunlu trafik sigortası fiyatları neye göre değişir ?

Fiyatlarını etkileyen sebepler şunlardır ;

Aracınızın kayıtlı olduğu il
Aracınızın kişisel mi yoksa ticari olarak kullanılması
Araç sahibinin daha önce kaza yapma durumları ve hasarsızlık durumu
Aracınızın marka , modeli ve yılı
ve trafik sigortanızı zamanında yenilemeniz fiyatlarda değişkenlik gösterilmesine sebep olur


Trafik Sigortası Tavan Fiyatlar 2018 Türkiye Geneli

Trafik sigortası tavan fiyatları 2018 yılında şirketlere göre ve illere farklılık göstermektedir. Ancak sizin için örnek 2018 yılı için trafik sigortası fiyat tablosu hazırladık. Türkiye'de bulunan taşıma araçları için basamaklara göre fiyat tablosu aşağıdaki gibidir. Trafik sigortası hesaplama için aşağıdaki tabloyu örnek olarak alabilirsiniz.

Basamaklar
/
Fiyat (TL)
1.Basamak 2.015 ₺
2.Basamak 1.611 ₺
3.Basamak 1.208 ₺
4.Basamak 807 ₺
5.Basamak 686 ₺
6.Basamak////////// 566 ₺////////
7.Basamak 445 ₺Trafik Sigortası Hesaplama

Trafik Sigortası hesaplamanın bir çok kriteri bulunmakta, ehliyetinizin yaşı, araç marka modeliniz, yaşadığınız şehir ve geçmiş sigortalarınızın hepsi trafik sigortası hesaplamalarına dahil olmaktadır. Trafik sigortası fiyatı sorgulamak için sayfanın üst kısmındaki trafik sigortası teklif formunu doldurabilir, size en yakın sigorta acentelerinden en uygun trafik sigortası fiyatlarına ulaşabilirsiniz.

Bu branşta hizmet veren 725 sigortacıdan online teklif alın! Size en yakın sigortacıları doğru listeyebilmemiz için konum izninizi vermelisiniz.
Konum izinleri hakkında daha fazla bilgi alın.
Şimdi Teklif Alın

Bi'Sigortacı Kullanıcı Görüşleri

Uzman sigorta danışmanlarından aldıkları hizmet sonrası kullanıcılar ne dedi?
Sigortacı mısınız?