Mühendislik Sigortası

Mühendislik Sigortası; kendi içinde 4 ana başlığa ayrılmaktadır. Makine kırılmaları, elektronik cihazların bozulması, montaj sırasında oluşan hasarlar ve inşaat alanında oluşabilecek sorumlulukları teminat altına alan bir sigorta ürünüdür.
Zaman kaybetmeyin, sigorta acentelerinden tüm Mühendislik Sigortası tekliflerini karşılaştırın.
 • 1
 • Kişisel
  Bilgiler
 • 2
 • Telefon
  Doğrulama
 • 3
 • Teklif
  Hazırlama

Mühendislik Sigortası Nedir?

Mühendislik Sigortası; kendi içinde 4 ana başlığa ayrılmaktadır. Makine kırılmaları, elektronik cihazların bozulması, montaj sırasında oluşan hasarlar ve inşaat alanında oluşabilecek sorumlulukları teminat altına alan bir sigorta ürünüdür.


Mühendislik Sigorta kapsamında makinalarda oluşabilecek hangi hasarlar teminata dahil edilir?

Makinalarda oluşabilecek hasarların oluş şekli tespit edilip, mühendislik sigortası genel şartları ve poliçede bulunan özel şartlar göz önüne alınarak, teminata dahil olup olmadığına karar verilir.

İkinci el alınan makinalar, kestirilen fatura üzerinden makine kırılmaları ve elektronik cihaz bozulması teminatına dahil edilebilir mi?

Alınan makinalar, sigorta genel şartları gereği sigorta bedeli ve ayarlanması maddesine istinaden fatura tutarına göre değil yeni ikame bedeli üzerinden sigortalanmalıdır. Aksi halde hasar durumunda ödenecek olan tazminat bedelinde yine ilgili madde gereği noksanlık olursa hasar tutarında eksiklik oranında indirim uygulanır.

Mühendislik sigortası kapsamında düşük bedelli hasarlarda muafiyet söz konusu mudur?

Bu tür sigortalarda, sigortalanan malın cinsi ve hasar tutarı fark etmeksizin poliçelerde belirtilmiş muafiyet tutar veya oran nispeti hasar tutarından indirilmektedir.

Mühendislik sigortası elektronik cihaz bozulması teminatı altında cihazın kısmi hasar nasıl bir uygulama yapılır?

Kısmi hasar durumlarında ilk olarak sigorta bedelinin yeni ikame bedeline eşit olup olmadığına bakılır. Eşit ise hasar onarımında kullanılan yedek parça bedeline ek olarak nakliye masrafı, işçilik masrafı, yurt dışından tedarik edilmesi durumunda gümrük vergisi harç ve masrafları eklenerek hesaplanan miktardan, muafiyet tutarı ve soytaj düşürülerek, ödenecek tazminat hesaplanır.

Sigortalanan teçhizatın pert olması durumunda tazminat hesaplaması nasıl yapılır?

Cihaz veya makinaların pert olması durumunda, cihazın piyasa değeri hesaplanarak, bu tutar üzerinden yıpranma payı payı, teknolojik farkı, muafiyet ve soytaj tutarı indirilerek ödenecek tazminat tutarı hesaplanır.

Mühendislik sigortalarından makina kırılmaları sigortası kapsamında hırsızlık yada hırsızlık teşebbüsünden kaynaklı hasarlar teminat dahilinde midir?

Çalınma ve çalınma girişimine bağlı hasarlar sigorta teminatları dahilinde bulunmamaktadır.

Hasar sonrası sigorta sonlanır mı?

Eğer meydana gelen hasar pert durumu gibi tam hasarı teşkil ediyorsa sigorta teminatı sonlanır. Fakat kısmi hasar durumlarında sigorta bedeli, hasar meydana gelen olay tarihi baz alınarak ödeme yapılan tazminat tutarı nispetinde azalır.

Garantisi bulunan makine ve elektronik cihazları sigorta teminatına eklemek gerekir mi?

Garantinin hasar karşılama koşulu üretimden kaynaklanan hatalar ile sınırlı olduğundan, kullanımdan kaynaklı hasarlar, doğal afet, yangın, hırsızlık vb. hasarlar için sigorta yaptırılması gerekir.

Sigortalanan araç içinde bulunan değerli iç aksesuarlar da sigorta kapsamında mıdır?

Sigortalanan araç ile birlikte bu tür aygıtların sigorta ek olarak bildirilmesi ile güvenceye alınabilir.Bu branşta hizmet veren 51 sigortacıdan online teklif alın! Size en yakın sigortacıları doğru listeyebilmemiz için konum izninizi vermelisiniz.
Konum izinleri hakkında daha fazla bilgi alın.
Şimdi Teklif Alın

Bi'Sigortacı Kullanıcı Görüşleri

Uzman sigorta danışmanlarından aldıkları hizmet sonrası kullanıcılar ne dedi?
Sigortacı mısınız?