Motorlu Taşıtlar Vergisi MTV Hesaplama

Aracınız için ne kadar vergi ödeyeceğinizi hesaplayın.


Aracınız için ne kadar vergi ödeyeceğinizi hesaplayın.

2019 Motorlu Taşıtlar Vergisi MTV Hesaplama


Son yıllarda birçok araç kullanıcısının merak ettiği konulardan birisi de motorlu taşıtlar vergisi ve motorlu taşıtlar vergisi hesaplama şekilleridir. Her yıl değişen zam oranlarına göre her araç kullanıcısı içinde bulunduğu yıla ait ödeyeceği MTV tutarını merak eder. Tüm araç sahiplerinin sicil kaydının başlaması ile birlikte ortaya çıkan MTV kara taşıtlarının yanı sıra motorlu deniz araçları, uçak ve helikopteri de kapsamaktadır.

Motorlu Taşıtlar Vergisi MTV Nedir?


Motorlu taşıtlar vergisi tüm araçların yaşına, koltuk sayısına ve doğaya saldığı emisyon oranına göre belirlenen Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen tutarlardır. Her yıl Ocak ve Temmuz aylarında belirlenerek araç kullanıcılarına vergi borcu olarak döner. Her yıl Bakanlar Kurulu tarafından değerlendirmeye alınıp Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile açıklanan MTV 2019 yılı için %15,9 şeklinde belirlenmiştir. Motorlu taşıtlar vergi oranı emisyon oranına bağlıdır.

Emisyon oranı da motorun silindir hacmine bağlı olarak değişir. Her marka ve modelin ayrı ayrı hesaplandığı bir orandır. Buna bağlı motor silindir hacmi yani motor gücü fazla olan araçlar içi ödenecek motorlu taşıtlar vergisi daha fazladır.


Bazı Araç Modellerinin Kasko Araç Listesinde Bulunan Örnek Değerleri


Aşağıda verilen tabloda bazı modellerin kasko değer listesindeki fiyatları gösterilmektedir.

Marka Adı Model Adı Model Yılı - 2018
VOLKSWAGENCADDY 1.0 TSI 102121.930
RENAULTSYMBOL TOUCH 1.5 DCI 90 EASY-R 114.900 ₺
TOFAS-FİATDOBLO PANORAMA 1.6 M.JET 105 EASY 103.973 ₺
BMW3.30i SEDAN 2.0 (252)289.938 ₺


Motorlu Taşıtlar Vergisi MTV Hesaplama ?


İnternet kullanımın her geçen gün artması bu gibi hesaplama motorlarının da artmasına neden olmuştur. Birçok farklı hesaplama platformunu kullanarak her yıl ödemeniz gereken MTV tutarını öğrenebilmeniz mümkündür.


Her araç tipinin ayrı ayrı sorgulandığı bu ekranlarda öncelikle aracınızın tipini seçmeniz gerekir. Kategorilerde otomobil, motosiklet, minibüs, panel van, motorlu karavan, otobüs, kamyon, kamyonet ve çekici gibi seçenekler vardır. Hesaplama ekranında yer alan aracın yaşı, motor silindir hacmi, aracın ilk tescil tarihini seçerek ödemeniz gereken meblağı rahatlıkla öğrenebilirsiniz.


Hesaplama sonunda ödemeniz gereken meblağ Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından her yıl değişecektir, unutmamalısınız.


Ocak ve Temmuz olarak belirlenen motorlu taşıtlar vergisi iki eşit taksit ile ödenebilir.


Motorlu Taşıtlar Vergisi MTV Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?


Motorlu taşıtlar vergisi, yani mtv sorgulama birçok farklı yöntemler ile sorgulanabilir. Öncelikle,


Gelir İdaresi Başkanlığının resmi web sitesine TC kimlik numaranız ve araç tescil tarihini yazarak sorgulama yapabilirsiniz.


E-devlet üzerinden motorlu taşıtlar vergisi sorgulama ekranını giriş yaparak vergi tutarını öğrenebilirsiniz.


Tüm bankaların internet bankacılığını kullanarak motorlu taşıtlar verginizin ayrıntılarını görebilirsiniz.

Tüm bu kanallara giriş yapıp motorlu taşıtlar vergi sorgulama ardından da kredi kartınız ile motorlu taşıtlar vergi borcu ödeme seçeneğini tercih edebilirsiniz.


Motorlu Taşıtlar Vergisi MTV Taksitlendirme


Günümüzde kredi kartlarının yoğun olarak kullanılmasının sebepleri ödeme kolaylıkları ile alakalıdır. BDDK’nın yaptığı düzenlemeler ile motorlu taşıtlar vergi ödemesi artık kredi kartı ile de ödenmektedir. Ayrıca motorlu taşıtlar vergisi gibi daha birçok farklı vergi çeşidini kredi kartı ile üstelik taksit imkânları ile ödeyebilmeniz mümkündür. Kredi kartı üzerinden motorlu taşıtlar vergisi taksitlendirme, 3 taksit şeklindedir.


Motorlu Taşıtlar Vergisi MTV Ödeme Kanalları


Motorlu taşıtlar vergisi her yıl Ocak ve Temmuz aylarında iki eşit taksit ile ay sonuna kadar yapılmaktadır. Ocak motorlu taşıtlar vergisi 31 Ocağa, Temmuz motorlu taşıtlar vergisi de 31 Temmuz’a kadar ödenmesi gerekir. Bu tarihleri geçiren her vergi mükellefine günlük gecikme mtv zammı faizi uygulanır.


Eğer ki belirtilen süreler üzerinde bir ödeme yapılmadı ise kamu alacağı olduğu için e-haciz işlemleri başlatılır. Motorlu taşıtlar vergisi ödeme noktaları ise;


Gelir İdaresi Başkanlığının resmi web sitesi üzerinden,

Gelir İdaresi veznelerinden,

Anlaşmalı bankaların şubeleri, ATM ve internet bankacılığı üzerinden Yapılmaktadır.


Motorlu Taşıtlar Vergisi MTV Yaş Hesaplama Nasıl Öğrenilir?


Motorlu taşıtlar vergisi yaş hesaplama, aracın model yılı baz alınarak hesaplanır. Hesaplama yapılırken içinde bulunan yıl da göz önünde bulundurulur. Örneğin 2012 model yılı olan bir araç 2019 yılında 8 yaşındadır.


Motorlu Taşıtlar Vergisi MTV Zam Oranı


2018 yılından sonra alınan araçlarda motorlu taşıtlar zam oranı motor silindir hacmi ve satış bedeli baz alınarak %15 ila %50 arasında belirlenmiştir. 2019 yılı için motorlu taşıtlar zam oranı %15,9 şeklindedir.

2018 yılından önce motorlu taşıtlar zam oranları yeniden değerlendirme esas alınarak yapılırken, günümüzde bu oranlar tamamı ile değişmiştir. 2018 yılından önce alınan araçlara uygulanan zam oranları motor silindir hacmine göre değişmektedir. 1300 cc altı için motorlu taşıtlar zam oranı %15, 1300 cc üstü için ise %25 şeklindedir.


Kamyonet Olarak Geçen Araçların Panel Van Olarak MTV ÖdemesiMotorlu Taşıtlar Vergisi MTV Taksitlendirme


Ruhsatta kamyonet olarak geçen araçların eğer arkasında yolcu oturma koltuğu bulunuyorsa panel van olarak motorlu taşıt vergisi hesaplanır. Ruhsatta kamyonet olarak geçen fakat 5 yolcu koltuğu bulunan kamyonetlerin motorlu taşıt vergisi hesaplanırken panel van baz alınarak hesaplanır. Buna bağlı panel van olarak motorlu taşıt vergisini ödeyen bir sürücü kamyonet ile aynı değildir. Otoyolda kamyonetlerin hız sınır 95 iken panel vanın hız sınır 110 km’dir.


Motorlu Taşıtlar Vergisi Olan Araç Satılabilir Mi?


Her araç sahibinin merak ettiği konulardan birisi de motorlu taşıtlar vergisi olan aracın satılıp satılmayacağıdır. Yasalara göre motorlu taşıtlar vergisi olan araçlar satılamaz, aynı zamanda da muayeneden geçemez.

Aracınızın satmak ya da devretmek istiyorsanız öncelikle vergi borcunuzu ödemeniz gerekir. Aracınıza ait bir sigorta olması ve halen süresinin bitmemesi durumunda sigorta şirketine bunu bildirmeniz gerekir. Aracı sattıktan sonra yeni kullanıcı sıfırdan araç sigortası yaptırmak durumundadır.


Motorlu Taşıtlar Vergisi Borcu Olan Kişi Aracın Ruhsatında Değişiklik Yapabilir Mi?


MTV borcu olan kişi ne aracın ruhsatında ne de plakasında bir değişiklik yapamaz. Kısacası MTV borcu olan bir taşıt için resmi kurumlarda herhangi bir işlem yapılması mümkün değildir. Her araç alıcısının aracı almadan önce araca ait MTV borcunun olup olmadığını öğrenmesi gerekir.


Motorlu Taşıtlar Vergisini Farklı Bir Plakaya Yaptırılması


Yanlış plakaya ait yapılan motorlu taşıtlar vergisi iade edilmektedir. Eğer ki ödemeyi kredi kartı ya da hesap kartınız ile yaptıysanız bağlı bulunduğunuz banka aracılığıyla yapılmaktadır. Eğer ki banka üzerinden bir iade gerçekleşmiyorsa bu durumda bağlı bulunduğunuz vergi dairesine giderek iade/mahsup dilekçesi vermeniz gerekir. Her halükarda yanlış yapılan bir ödemenin iadesi mümkündür.