Kefalet Sigortası

Sigorta şirketinin borçlunun herhangi bir sebep ile doğan yükümlülüğünü gerçekleştirebilmesi için tüm riskleri ortadan kaldıran ve işverenin alacağının ödenmesini garanti eden daha çok kamu ihalelerinde kullanılan banka teminat mektubu yerine geçen bir sigorta ürünüdür..
Zaman kaybetmeyin, sigorta acentelerinden tüm Kefalet Sigortası tekliflerini karşılaştırın.
 • 1
 • Kişisel
  Bilgiler
 • 2
 • Telefon
  Doğrulama
 • 3
 • Teklif
  Hazırlama

Kefalet Sigortası Nedir?

Sigorta şirketinin borçlunun herhangi bir sebep ile doğan yükümlülüğünü gerçekleştirebilmesi için tüm riskleri ortadan kaldıran ve işverenin alacağının ödenmesini garanti eden daha çok kamu ihalelerinde kullanılan banka teminat mektubu yerine geçen bir sigorta ürünüdür..

Kefalet Sigortasının İçeriği Nedir?

Kefalet sigortası bilinen diğer sigortalara göre daha farklıdır. Bankaların teminat mektubu yerine geçecek ilk finanlsal sigorta ürünüdür. Sigorta aslına bakarsanız her iki tarafı da garanti eden ve karşılıklı anlaşmanın yazılı bir halidir. Kefalet sigortasında poliçe herhangi bir kayıp olmayacak gibi düzenlenir. Yani alacaklı/işveren hiçbir kaybının olmayacağını düşünerek hareket eder. Özellikle inşaat sektöründe tercih edilen kefalet sigortası ile karşılıklı güven daha ön plandadır. Sigorta şirketi yüklenici firmanın adına kefil olduğu için işveren/alacaklı iş bitiminin gerçekleşeceğinden emindir. Kısacası alacaklıyı koruyan bir sistem gibi görünse de girişimciyi daha çok korur. Borçlunun sözleşmeden doğacak tüm yükümlülüklerini yerine getirememesi durumunda devreye giren sigorta şirketi tüm yükümlülükleri onaylamış oluyor.

Kefalet Sigortasının Genel Özellikleri

Kefalet sigortası üçüncü kişinin zararlarını telafi eden işlemlerin tümüdür.
Kefalet sigortası bir nevi teminat mektubu yerine geçen sigorta sözleşmesidir.
Borçlunun banka kapsamında kredi limitlerinin düşürülmemesi adına sigortalılar için sağladığı avantajlardır.
Kefalet sigortası ile işverenin doğacak alacaklarını yerine getiremediği durumda devreye girerek lehtarın zor durumunu ödemeyi kabul eder. Böylelikle alacaklı sözleşmeden doğan tüm yükümlülüklere karşılıklı anlaşma ile sahip olur.
Sigorta sözleşmelerinden daha farklı bir yapıda olan bankacılık sistemine yakın finansal işlemlerin bütünüdür.
Asıl amacı projelerde meydana gelecek teminat sıkıntıları ortadan kaldırmaktır.
Hukuk açısından büyük bir yenilik olan kefalet sigortası alacaklı ve borçlu arasında köprü vazifesi görür.

Şöyle söylemek gerekirse iş bitimi ile ilgili herhangi bir sorun olmasına karşın alınabilecek en güzel önlem kefalet sigortasıdır. Bu sigorta ile karşılıklı güven sorunu da ortadan kalkmış oluyor. Günümüz şartlarında bir alacaklının en çok ihtiyacı olan güvendir. Bu güveni yasal olarak sağlayan ise kefalet sigortasıdır.

Kefalet Sigortası Hazırlayan Sigorta Şirketleri

1- Quick Sigorta

Quick sigorta Kamu ihalelerinde banka teminatı yerine kullanılabilecek olan Kefalet sigortası ( senetleri) hazırlamaya başladı


Bu branşta hizmet veren 5 sigortacıdan online teklif alın! Size en yakın sigortacıları doğru listeyebilmemiz için konum izninizi vermelisiniz.
Konum izinleri hakkında daha fazla bilgi alın.
Şimdi Teklif Alın

Bi'Sigortacı Kullanıcı Görüşleri

Uzman sigorta danışmanlarından aldıkları hizmet sonrası kullanıcılar ne dedi?
Sigortacı mısınız?