Genel Trafik Sigortası

Zorunlu Trafik Sigortasının Poliçe Teminatları Değişti

Temmuz 4, 2019 2 min read

Zorunlu Trafik Sigortasının Poliçe Teminatları Değişti

Okuma Süresi: 2 Dakika

Trafik Sigortasında Poliçe Teminatları 36.000 TL’den 39.000 TL’ye yükseldi

Zorunlu trafik sigortası kapsamında belli değişiklikler yapılmasından ardından yılın ikinci yarısı olan 1 Temmuz’da itibaren bu düzenlemeler uygulamaya konulacak. Buna göre kaza durumlarında sigorta şirketlerinin ödeyeceği teminat limitler artırıldı

Trafik sigortası yönetmeliğinde değişikliğe gidilerek teminat tutarlarının otomatik güncellenmesi 21 Aralık 2018’de Resmi Gazete‘de yayınlandı. Bu yasanın uygulanma tarihi olarak kabul edilen 1 Temmuz’la beraber sigorta şirketlerinin maddi hasarlı kazalarda ödeyeceği ücretler artırıldı.

Trafik Sigortasına Zam %8.5 Olarak Yansıdı

Yapılan düzenlemede Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları hakkındaki yönetmelik dikkate alınarak 1 Ocak 2019 itibarıyla uygulanan sakatlanma-ölüm, sağlık giderleri ve maddi teminat tutarları nitelik bakımından değişikliğe uğradı. Düzenlemede her altı ayda bir olmak üzere otomatik olarak rakamların güncelleneceği ifade edildi. Yapılan değişiklikle beraber bir sigorta şirketinin maddi hasarlı kazalarda teminat tutarı 36.000 tl iken bu rakam şu an için 39.000 türk lirasına çıktı. Aynı şekilde sakatlanma teminatı da 360 binden 390 bin liraya çıkartıldı. Kaza başı teminat tutarı ise 72 bin liradan 78 bin liraya yükseldi. Bu rakamlarla beraber sigorta şirketlerine uygulanan zam oranı yüzde 8,5 civarında gerçekleşti.

Teminatların kullanılacağı araç grupları ise şu şekilde oluştu: Römork ile iş makineleri, insan taşımada kullanılan motorlu araçlar, tarım araçları ile özel amaçlı araçlar, eşya taşımada kullanılan motorlu araçlar, motosiklet ve yük motosikletinden oluşuyor.

https://www.bisigortaci.com/blog/trafik-kazalarinda-ne-zaman-trafik-polisini-cagirmalisiniz/

GELİR GİDER MAKASINA DİKKAT ÇEKTİ

Yapılan değişiklikleri değerlendiren Quick Sigorta Tarife & UW & Teknik Raporlama Müdürü Seyda Köksal, “Hazine tarafından 21 Aralık 2018 tarihinde yürürlüğe giren yönetmelik değişikliği ile 2022 yılına kadar tüm teminatlar detaylı olarak kamuoyu ile paylaşıldı. Bedel artışlarının takvime bağlanmış olması, sektörün ileride hangi teminatları vereceğini bilmesi açısından önemli” dedi. Düzenlemeyle ilgili sakıncalarını dile getiren Köksal, “Piyasanın giderek daralması, dövizdeki dalgalanmanın devam eden olumsuz etkileri, araç sahiplerinin zorunlu olmasına rağmen trafik poliçesinden dahi imtina eder duruma gelmeleri, trafik branşının gelir-gider makasının daha da açılmasına sebep olmaktadır” ifadelerini kullandı.

Bu Yazıyı Puanlar Mısınız ?
Bu Yazının Ortalama Puanı
[Total: 1 Average: 5]

bisigortaci.com Blog Editörü
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir