Dask Sigortası

​ZORUNLU DEPREM SİGORTASI DASK NEDİR ?

Temmuz 26, 2018 4 min read

​ZORUNLU DEPREM SİGORTASI DASK NEDİR ?

Okuma Süresi: 4 Dakika

Zorunlu Deprem Sigortası da dahil olmak üzere, bütün sigorta çeşitlerinin amacını özetleyen bir sözle başlayalım; „Korkulu rüya görmektense uyanık yatmak yeğdir.” Yani hiçbir zaman tedbiri elden bırakmamak gerekir.

Çoğu zaman görmezden gelsek de her an gerçekleşebilecek, hayatımızın acı gerçeklerinden birisi de depremler. Teknolojik anlamda müthiş gelişmeler yaşanıyor olsa da, henüz önceden haber almamızı sağlayacak nitelikte deprem tahmin sistemleri geliştirilemedi. Bu nedenle, deprem felaketi beklenmedik anlarda ortaya çıkabilecek türden bir doğal afet. Aslında sadece deprem değil, diğer birçok doğal afeti, tam olarak tahmin etmek mümkün değil. Ülkemizin depremler konusunda trajedilerle dolu bir geçmişe sahip olduğunu da bu noktada tekrar hatırlamak gerekiyor.

Bu noktada, bir olayın zamanını tahmin edemiyor olmamız, o olaydan önce gerekli önlemleri alamayacağımız anlamına gelmiyor. Hele hele internet çağında, tek tıkla yaptırabildiğimiz DASK varken. 

Bu noktada gelecekte meydana gelmesi kaçınılmaz depremlerden sonraki süreci DASK ve Zorunlu Deprem Sigortası ile daha rahat atlatabileceğimizi unutmamak gerek.

DASK tarafından kullanılan slogan da bu durumu işaret eder nitelikte belirlenmiş;

„Deprem Geçecek, hayat devam edecek”

zorunlu-deprem-sigortasi-2 (1)
zorunlu-deprem-sigortasi-2 (1)

17 Ağustos 1999 Felaketinin Ardından, Kendine Çeki Düzen Veren Bir Devletin Doğal Afet Sigortaları Kurumu: DASK

Geç de olsa, doğruyu bulmak her zaman için asıl mesele. Ancak modern Türkiye tarihinin gördüğü en büyük felaketlerin yaşanmasından sonra DASK gibi bir kurumun temellerini atmak da eleştiriyi hak ediyor. Zira hiç hatırlamak istemediğimiz bu felaketlerin ardından yaşanan mağduriyetleri hakkıyla telafi etmek adına DASK ve Zorunlu Deprem Sigortası düzenlemelerinin çok önceden hayata geçirilmesi gerekiyordu. Zira 99 depremi ile milenyuma girmeye hazırlandığımız süreçte, AB üyeliği konuşulan bir ülkenin deprem ve doğal afetlere karşı ne kadar hazırlıksız olduğu gözler önüne serildi.

Deprem sonrası süreçlerle birlikte, yetersiz malzemelerle inşa edilmiş binaların da, ne kadar büyük tehlikeler yaratabileceği anlaşılmış oldu. 17 Ağustos depremi, ülkemizin doğal afetlerle mücadele konusunda „kendine gelmeye başladığı” bir süreci başlattı.

Sonuç olarak, bir felaket vesilesiyle, ilerleyen dönemler adına önemli bir adım atıldı ve DASK kuruldu. Doğal Afet Sigortaları Kurumu, yani DASK kuruluş amacı itibariyle, ilk olarak Zorunlu Deprem Sigortası uygulamalarını gündemine aldı.

Bu noktada, devlet tarafından yasal düzenlemelerin de yapılmasıyla artık deprem sigortası, ülke çapındaki her bina için zorunlu hale geldi. 2000 yılından itibaren genel hatlarıyla belirlenen Zorunlu Deprem Sigortası yaptırması gereken binalar şu şekilde tanımlanıyor;

  Zorunlu Deprem Sigortasi (DASK) İşlemleri Parmaklarınızın Ucunda

  Devlet tarafından, yasalarla zorunlu kılınmış bir sigorta türü olması hasebiyle Zorunlu Deprem Sigortası kapsam ve şartlarında farklılık olamıyor. Yani ülkemizde resmi olarak faaliyet gösteren her sigorta şirketinden DASKZorunlu Deprem Sigortası yaptırabilirsiniz.

  Ancak internetin hayatımızın her alanına girdiği günümüzde, artık sigorta şirketlerinin kapısına gitmek durumunda kalmıyorsunuz. Sadece birkaç dakikanızı ayırarak, bilgisayarınızın başında Zorunlu Deprem Sigortası işleminizi  gerçekleştirebilirsiniz.

  Zorunlu Deprem Sigortası İhmal Edilmemeli

  Öncelikle Türkiye’nin tam anlamıyla bir deprem ülkesi olduğunu hatırlatalım. Zira ülke sınırları içinde bulunan fay hatlarının sayısı 3 ve ülke çapında yerleşim bölgelerinin 60%’sini tehdit edecek şekilde yayılmış durumdalar.

  Cumhuriyet tarihinde yaşadığımız Gölcük, Adapazarı, Erzurum, Erzincan, Van, Tokat, Burdur vb. birçok büyük deprem, bu fay hatları üzerinde gerçekleştiği için kayıplar büyük olmuştur.

  Bu noktada, DASK tarafından uygulanan deprem sigortalarının zorunlu olmasının en büyük sebebi bu fay hatlarıdır. Yani devlet tarafından zorunlu kılınan birçok uygulama gibi, bu sigorta uygulaması da aslında vatandaşların mağduriyetini en aza indirmek için planlanmıştır.

   Zorunlu Deprem Sigortası kapsamında yapılarda oluşan depreme bağlı hasarların tazmini amaçlanmaktadır. Bu sayede, depremlerde yaşanan „maddi kayıpların” büyük ölçüde önüne geçilmiş olur.

  Deprem sonrası yaşayabileceğiniz maddi darboğazı düşündüğümüzde, şu an için yapacağınız küçük ödemeler ile kendiniz ve sevdiklerinizi güvence altına alabilirsiniz. Bunun için ekstra bir enerji ve zaman harcamanıza da gerek yok, bütün işlemler tek tık uzağınızda!

  O halde hala neyi bekliyorsunuz?

  Zorunlu Deprem Sigortası ( DASK ) Uygulamasına dâhil Edilmemiş Binalar

  Ülkemizde yaptırılan zorunlu deprem sigortalarının yetkili kurumu DASK ve ilgili bakanlık tarafından belirlenen kriterler şu şekildedir;

  • 9/11/1983 tarihli ve 2946 sayılı Kamu Konutları Kanununa tâbi olan veya kamu hizmet binası olarak kullanılan binalar ve bağımsız kısımlar,
  • Köy nüfusuna kayıtlı ve köyde sürekli oturanlarca köy yerleşik alanları ve civarında ve mezralarda yapılan yapılar,
  • Tamamı ticari veya sınai amaçla kullanılan yapılar,
  • Projesisiz ve mühendislik hizmetine tabi olmamış yapılar,
  • Taşıyıcı sistemi olumsuz yönde etkileyecek şekilde modifiye edildiği veya zayıflatıldığı saptanan yapılar,
  • Taşıyıcı sistemi olumsuz yönde etkileyecek şekilde ilgili mevzuata ve projeye aykırı olarak inşa edilen yapılan,
  • Yetkili kamu kurumları tarafından yıkılmasına karar verilen binalar ile mesken olarak kullanıma uygun olmayan, bakımsız, harap veya terk edilmiş binalar."

  Unutmayın ki, DASKZorunlu Deprem Sigortası sayesinde; „Deprem geçecek, hayat devam edecek!”

  Peki Zorunlu Deprem Sigortası DASK Yaptırmazsam Ne Olur?

  305 sayılı Afet Sigortaları Kanunu gereğince tapu ve elektrik/ su aboneliği işlemleri için Zorunlu Deprem Sigortası şartı aranır.

  *Eviniz için alım satım ya da kiralama gibi tasarruf işlemleri yapamazsınız. Zorunlu deprem sigortasını yaptırmayanlar konut kredisi, konut yapma yardımı ve depremden dolayı binanın hasar alması durumunda devletin sunduğu yardımlardan faydalanamaz. Dolayısı ile çıkacak tüm masraflar kişinin bütçesinden karşılanır. Deprem sigortası yaptırıldığında ise bu durumun tam tersi olur, sigortalı kişinin bütçesi korunur. Ve teminatlarınız dahilinde sigortanızdan yararlanabilirsiniz.

  *Evinizin elektrik ve su aboneliğini başlatamazsınız.

  Artık deprem sigortası olmayanlar evine elektrik, su ve doğal gaz bağlatamıyor. Bu bağlatma işlemlerini yaptırmak için ilgili kuruluşa gittiğinde ise deprem sigortasının yaptırılmış olduğuna dair resmi belge isteniyor. Eğer bu belge sunulamazsa işlemler gerçekleştirilmiyor.

  zorunlu-deprem-sigortasi (1)
  zorunlu-deprem-sigortasi (1)

  *Tapu tescil işlemlerinizi yaptıramazsınız.

  *Depremden kaynaklanan olası bir hasar karşılanmaz.

  Sizin ve ailenizin güvencesi eviniz. Peki evinizin güvence de olduğuna emin misiniz?


  İhtiyacınızı karşılayarak en uygun zorunlu deprem sigortanıza çok yakınsınız. Bisigortaci.com'dan Dask Teklifi Alın. Güvenceniz korunsun..

  Dask teklifi almak için hemen teklif talep formu doldurun fiyat tekliflerini karşılaştır.

  Görüntülenme: 1436

  Bu Yazıyı Puanlar Mısınız ?
  Bu Yazının Ortalama Puanı
  [Total: 2 Average: 5]

  bisigortaci.com Blog Editörü
  Leave a comment

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir