Dijital Sigortacılık Sigorta Acenteliği

Yeni Sigorta Müşterisi Nasıl Bulunur?

Ocak 22, 2019 7 min read

Yeni Sigorta Müşterisi Nasıl Bulunur?

Okuma Süresi: 7 Dakika

Sigorta sektörüne yeni başladıysanız, ya da sigorta portföyünüzü büyütmek istiyorsanız sürekli yeni bir sigorta müşterisi arayışı içinde olabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere sigorta müşterisi nasıl bulunur, yeni sigorta müşterisi nasıl oluşturulur gibi sorularınızın yanıtlamaya çalışacağız. Olay yeri incelemesine hoş geldiniz 🙂

Yeni Sigorta Müşterisi Nasıl Bulunur
Yeni Sigorta Müşterisi Nasıl Bulunur

Müşteri Segmenti Oluşturmak 

Öncelikle ne tür yeni sigorta müşterilere ihtiyacınız olduğunu belirlemeniz gerekiyor. Ya da sigorta acentenizi nasıl tanımlıyorsunuz ; trafik ve kasko konusunda uzman bir acente mi ,  sadece sağlık alanında çalışma yapan bir sigorta acentesi mi ? Bunların haricinde kendinizi tümüyle ticari sigortalara odaklanan bir acente olarak mı tanımlıyorsunuz.  Sigorta acentenizin uzmanlık alanına karar vermeniz , sizi o uzmanlık alanında tanınmanıza yol açacak ve doğru müşteriye ulaşmanızı sağlayacaktır.

Sigorta Acentenizin Vitrini ve İç Yapısı

Bize bilen bilir kısmına lütfen takılmayın, eğer sigorta acentenizin bir vitrini var ise, o vitrini kalabalık yazılar ile boğmaktansa bir kaç seçici cümle ile hedef kitlenize mesajınızı iletin. Ancak bu mesajı 3 yılda bir değiştirmeyin, nasıl giyim mağazaları sezonluk vitrin değişimi yapıyorsa sizde acentenizin vitrinini daha dikkat çekici görseller ile süsleyebilirsiniz. Acentenizin dışında bir kampanya bölümü hazırlasanız eğer insanları içeriye çekmeniz daha kolay olabilir. Bu kampanyaları da çevrenizdeki esnaflar ile iş birliğinde bulunarak planlayabilirsiniz, örneğin sizden kasko sigortası alan bir müşterinize bir oto yıkama hediye edebilirsiniz hediye almak ve vermek ikili ilişkiler açısından müşteri bağlılığınızı arttırabilir. Emin olun 20 liralık indirimden daha değerli olacaktır. ( Güncelleme son dönemde çıkan acentelerin promosyon yasağına iyi bakmanız gerekiyor )

Sigortacini mağaza

Blog İçeriklerinin Hazırlanması

https://www.bisigortaci.com/blog/trafik-kazalarinda-ne-zaman-trafik-polisini-cagirmalisiniz/

Eğer müşterileriniz sizleri bir şekilde bulsun  istiyorsanız, eğer sigorta acente web siteniz var ise, web sitenizin blog bölümünü en azından ayda 2-3 blog girmenizi tavsiye ediyoruz.  ( evet onca işiniz arasında 2-3 tane içerik hazırlayacağınızı düşündük bize kalsa haftada 2-3  ) Hatta blog içeriklerinizi hazırlarken bir süre ana ürünlerden uzak durarak daha ürün bazlı yazılar yazmanız web siteniz için yapacağınız en iyi işlerden biri olabilir. Örneğin ; Kasko Sigortası Teminatları Nedir konusu yerine acentelini aldığınız bir şirketin ürünü hakkında yazabilirsiniz örneğin; Quick sigorta kasko sigortasının teminatları nedir, Allianz tamamlayıcı sağlık sigortası nedir  gibi başlıklar oluşturarak ihtiyacınız olan müşteri segmentinizi ayarlayabilirsiniz.

1996 yılında Bill Gates “Content is King” demiş ve gerçekten geleceği görmüş. Evet Yazmak, yazmak, yazmak ve sürekli yazmak diyoruz 🙂

Lokasyon Bazlı Google ve Facebook Reklamları Oluşturmak

Sadece acentenizi süsleyerek yeni sigorta müşterisi beklemek ne kadar doğru olabilir ? Bu yazıyı iyi bir web siteniz var diye çok uzatmak istemiyoruz ancak bir sigorta acentesinin web sitesi nasıl olmalı diye bir içeriği yakın zamanda yazıyor olacağız. Ancak web siteniz yoksa sizin için hazırladığımız sigorta acentesi web sitesi paketlerine bakabilirsiniz.

Sigorta acentelerinin yaptığı en büyük hatalardan biri ise, google ve facebook reklamlarında çok geniş kitleleri hedeflemeleri. Ne demek istiyoruz ?  Örneğin;  İstanbul Kartalda bir sigorta acenteniz mevcut ve dijital ortamda reklam yapmak istiyorsunuz, En belirgin hata reklamları tüm Türkiye’ye açmak,  çünkü reklam bütçeniz düşük ise ilk olarak diğer şirketler ile rekabet etmeniz çok çok zor. Diğer bir konu ise ( istisnalar olabilir ) eskişehirde bulunan bir müşteriye fiyat verebilirsiniz ancak sizden sigorta poliçesi almayabilir, acentenizi görmek isteyebilir ve satış dönüşümleriniz düşebilir. Özellikle bir çok müşteri daha sonra web sitenizi inceleyerek adresinize bakmaktadır.

Sigorta Reklamı

Ayrıca İstanbul’un avrupa yakasına reklam veriyorsanız özellikle bir saha çalışanınızın olması sizi bir kaç adım daha öne çıkartacaktır, sigorta satışları sadece telefon üzerinde bitmiyor. Başa dönmek gerekirse kartalda bulunuyorsanız sadece kartal ve yakın çevresi için reklam çalışması yaparsanız kendi bölgenizde bilinirliğiniz artar ve elinizdeki reklam bütçesi boşa gitmemiş olur. Müşterileriniz sigorta acentenize gelebilir, yüz yüze görüşmek isteyebilir, unutmayın online taraftaki insanlar sizi ilk defa tanıyor.

Yeni sigorta müşterisi bulmak için dijital reklamlar muhakkak şart, tabi ki reklamlarında bir çok zorluğu var, optimizasyon kısmı, bütçe kısmı, reklam metinleri oluşturma, feyk müşteri aklama gibi. Bu yazıda çok detaya girmiyoruz 🙂 ilerleyen içeriklerde anlatıyor olacağız.

Karşılama Ekibi Oluşturmak

Eğer dijital mecralarda yer alacaksanız muhakkak telefonu karşılayan, müşterilerin her sorusuna cevap verecek onlarla ilgilenecek bir çalışma arkadaşı gerekiyor !!! Bunu bir çok sigorta acentesi şöyle  dile getiriyor ; ”zaten personellerimiz var, hem yenilemeleri takip ediyor hem yeni müşteriye cevap veriyor” ancak dijital taraftan gelen müşteri sizin poliçe yenilemelerinizi beklemez, ofisinize gelen müşterileri beklemez, önceliği kendine ister yani hızlı davranmanız gerekiyor, çünkü o müşteri sizle beraber bir kaç yerden daha teklif aldı , bazen hızlı olan kazanıyor 🙂

En Az Bir Saha Çalışanı Olması

En az bir personelizin sahada olması gerekiyor, özellikle sağlık sigortası müşterileri birebir hizmet isteyebilir, şirket sahibi olarak yoğun olabilirsiniz ancak bu tip müşteriler için yerinde hizmet vermeniz sizi bir kaç adım öne çıkartacaktır.

 

Müşterilerinize Kendinizi Hatırlatın ve E-Mail Yollayın

Evet elinizde bir çok müşterinizin e-mail adresleri bulunuyordur, bu zaman kadar müşterilerinize kaç defa mail attınız ? Yada bir kişiye satış yapmak için minimum 17 defa mail atmanız gerektiğini biliyor muydunuz ? Şöyle yapalım elinizde geçen ay sizden sigorta teklifi alan ancak sigorta yaptırmayan müşteri kitleniz üzerinden gidelim. Ortalama 600 kişiye teklif vermiş olun, bu 600 kişiye tek tek telefon araması yapmak çok zamanınızı alır değil mi ? Örneğin bu 600 kişiden 400 tanesi trafik sigortası teklifi alan müşteri diyelim, aslında onlara kasko sigortası ile ilgili bilgilendirici mail atabilirsiniz, hatta bir çok kişi trafik ve kaskoyu ayırt etmekte zorlanıyorken şöyle bir mail başlığı atabilirsiniz , Trafik sigortası karşı tarafın hasarını karşılar ya sizi hasarınız ?

Aslında sizden teklif alan müşterilerinize ara ara çapraz ürün mailleri atarsanız ilerde geri dönüşlerini emin olun alacaksınız.

Sizin için ayda 2bin kişiye 12bin ücretsiz mail atacağınız bir sitenin adresini bırakıyorum; mailchimp.com

Sosyal Medyanın Lokasyon Gücü

Acentelere sosyal medya kullanın demek inanın çok yanlış, zaten sigorta acentelerinin çoğu aktif olarak sosyal medyanın içinde ancak kişisel olarak içindeler. Sosyal medya konusunun üstünden geçmek gerekirse, sigorta acentelerinin sosyal medyada sigorta şirketleri gibi davranmalarına gerek olmadığını düşünüyoruz, zaten sigortalılara kurumsal anlamda yaklaşan sigorta şirketleri var, sigorta acentelerinin işi biraz daha samimi paylaşımlara dökerek bir kaç fark oluşturabilirler. Yeni müşterisini sosyal medya üzerinden tanıtan bir sigorta şirketi gördünüz mü ? Sigorta acenteleri özellikle müşteri ilişkilerini çok rahatlıkla sosyal medya üzerinden sergileyebilir, özellikle küçük şehirlerde referansın etkisi daha yoğun olduğu için acentelerin yapacağı müşteri paylaşımları onların daha güvenilir olmasını sağlayabilir. Aslında sosyal medyada acenteler ne yapmamalı ; ”en uygun sigorta bizde , bizden fiyat almadan başka yerden fiyat almayın ” cümlelerini kullanmayın onun haricinde gerisi gelir, kabuklarınızın kırın yeter, belli kalıplara takılıp millet ne der demeyin 🙂

Kısa not özet; Sosyal medya profillerinizde sigorta bilgileri haricinde farklı insanlarıda kendinize çekecek yeni içerikler ve görselleri üretmeniz gerekmektedir, nasıl görsel hazırlayacağız dediğinizi duyar gibiyim. Canva.com tam sizin için facebook’a resim yükler gibi sosyal medya tasarımlarınızı buradan yapabilirsiniz.
Yine sosyal medya kısmını farklı blog içeriğinde anlatıyor olacağız.

 

Peki bisigortaci.com ile nasıl yeni sigorta müşterisi bulabilirsiniz ?

Bisigortaci.com olarak aslında size dijital mecralarda küçük bütçeler ile diğer şirketlerle rekabet etmenizi sağlıyoruz. Siz sadece gelen yeni sigorta müşterilerine cevap veriyorsunuz.

Peki google reklam vermek ile bisigortaci.com’a üye olmak arasında nasıl bir fark var ?

Örneğin Google’a sağlık sigortası için bir reklam verdiniz diyelim, web sitenize 10 tane müşteri form bıraktı, Bu 10 formdan 2 tanesinin kilosu fazla olduğu için teklif veremediniz, 1 tanesi yaşından dolayı teklif veremediniz, 2 tanesini yanlış numara yazdı . Kaldı elinizde 5 tane müşteri satıp satamayacağınız belli değil ? Google’ı arayıp ” bu müşterilerin kilosu fazla, bunlar yaşlı ve bu kişileri arasam bile teklif veremem” derseniz harcadığınız ücretleri geri isteyebiliyor musunuz ? Hayır !!!

Bisigortaci.com olarak size gelen teklifleri iletirken , müşteri taleplerinin açıklamalarında şu bilgileri önceden görebiliyorsunuz ; doğum tarihini, boy/kilosunu/mesleğini / sosyal güvencesinin olup olmadığını / geçmişte gelen rahatsızlığının olup olmadığı / varsa eski poliçe bilgileri / bulunduğu il ve ilçe.  Eğer bu müşteri segmenti size uyuyorsa, müşteri bilgilerini satın alıyor ve yeni sigorta müşterisi ile irtibata geçiyorsunuz.

Eğer bazen bizimde gözümüzden boy kilo endeksi fazla olan müşterileri size attıysak sizde yanlışlıkla o müşteriyi satın aldıysanız, bize destek kısmından müşteri hakkında boy kilo problemi var diye yazdığınızda o müşteri için harcadığınız ücreti size geri iade ediyoruz.

Yeni sigorta müşterisi nasıl bulunur yazımızın sonuna geldik, eğer sizde farklı müşteri kazanma taktikleri denediyseniz bunları yorum bölümüden bizimle paylaşırsanız seviniriz.

Bu Yazıyı Puanlar Mısınız ?
Bu Yazının Ortalama Puanı
[Total: 3 Average: 5]

bisigortaci.com Blog Editörü
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir