Dijital Sigortacılık Sigorta Acenteliği

Yeni Sigorta Müşterisi Nasıl Bulunur?

Ocak 22, 2019 3 min read

Yeni Sigorta Müşterisi Nasıl Bulunur?

Okuma Süresi: 3 Dakika

Sigorta sektörüne yeni başladıysanız, yada sigorta portföyünüzü büyütmek istiyorsanız sürekli yeni bir sigorta müşterisi arayışı içinde olabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere sigorta müşterisi nasıl bulunur, yeni sigorta müşterisi nasıl oluşturulur gibi sorularınızın yanıtlamaya çalışacağız.

Müşteri Segmenti Oluşturmak 

Öncelikle ne tür yeni sigorta müşterilere ihtiyacınız olduğunu belirlemeniz gerekiyor. Yada sigorta acentenizi nasıl tanımlıyorsunuz ; trafik ve kasko konusunda uzman bir acente mi ,  sadece sağlık alanında çalışma yapan bir sigorta acentesi mi ? Bunların haricinde kendinizi tümüyle ticari sigortalara odaklanan bir acente olarak mı tanımlıyorsunuz.  Sigorta acentenizin uzmanlık alanına karar vermeniz , sizi o uzmanlık alanında tanınmanıza yol açacak ve daha çok müşteriye ulaşabilirsiniz.

Sigorta Acentenizin Vitrini ve İç Yapısı

Bize bilen bilir kısmına lütfen takılmayın, eğer sigorta acentenizin bir vitrini var ise, o vitrini kalabalık yazılar ile boğmaktansa bir kaç seçici cümle ile hedef kitlenize mesajınızı iletin. Ancak bu mesajı 3 yılda bir değiştirmeyin, nasıl giyim mağazaları sezonluk vitrin değişimi yapıyorsa sizde acentenizin vitrinini daha dikkat çekici görseller ile süsleyebilirsiniz. Acentenizin dışında bir kampanya bölümü hazırlasanız eğer insanları içeriye çekmeniz daha kolay olabilir. Bu kampanyalarıda çevrenizdeki esnaflar ile iş birliğinde bulunarak planlayabilirsiniz, örneğin sizden kasko sigortası alan bir müşterinize bir oto yıkama hediye edebilirsiniz hediye almak ve vermek ikili ilişkiler açısından müşteri bağlılığınızı arttırabilir. Emin olun 20 liralık indirimden daha değerli olacaktır.

Lokasyon Bazlı Google ve Facebook Reklamları Oluşturmak

Sadece acentenizi süsleyerek yeni sigorta müşterisi beklemek ne kadar doğru olabilir ? Bu yazıyı iyi bir web siteniz var diye çok uzatmak istemiyoruz ancak bir sigorta acentesinin web sitesi nasıl olmalı diye bir içerik yazdık onu okuyabilirsiniz.

Sigorta acentelerinin yaptığı en büyük hatalardan biri ise, google ve facebook reklamlarında çok geniş kitleleri hedeflemeleri. Ne demek istiyoruz ?  Örneğin;  istanbul Kartalda bir sigorta acenteniz mevcut ve dijital ortamda reklam yapmak istiyorsunuz, En belirgin hata reklamları tüm Türkiye’ye açmak,  çünkü reklam bütçeniz düşük ise ilk olarak diğer şirketler ile rekabet etmeniz çok çok zor. Diğer bir konu ise ( istisnalar olabilir ) eskişehirde bulunan bir müşteriye fiyat verebilirsiniz ancak sizden sigorta poliçesi almayabilir, acentenizi görmek isteyebilir ve satış dönüşümleriniz düşebilir.

Ayrıca istanbul’un avrupa yakasına reklam veriyorsanız kesinlikle bir saha çalışanınızın olması gerekiyor, sigorta satışları sadece telefon üzerinde bitmiyor. Başa dönmek gerekirse kartalda bulunuyorsanız sadece kartal ve yakın çevresi için reklam çalışması yaparsanız kendi bölgenizde bilinirliğiniz artar. Müşterileriniz sigorta acentenize gelebilir, yüz yüze görüşebilirsiniz.

Yeni sigorta müşterisi bulmak için dijital reklamlar muhakkak şart, tabi ki reklamlarında bir çok zorluğu var, optimizasyon kısmı, bütçe kısmı, reklam metinleri oluşturma, feyk müşteri aklama gibi.

Karşılama Ekibi Oluşturmak

Eğer dijital mecralarda yer alacaksanız muhakkak telefonu karşılayan, müşterilerin her sorusuna cevap verecek onlarla ilgilenecek bir çalışan gerekiyor !!! Bunu bir çok sigorta acentesi şöyle  dile getiriyor ; ”zaten personellerimiz var, hem yenilemeleri takip ediyor hem yeni müşteriye cevap veriyor” ancak dijital taraftan gelen müşteri sizin poliçe yenilemelerinizi beklemez, ofisinize gelen müşterileri beklemez, önceliği kendine ister yani hızlı davranmanız gerekiyor, çünkü o müşteri sizle beraber bir kaç yerden daha teklif aldı 🙂

En Az Bir Saha Çalışanı Olması

En az bir personelizin sahada olması gerekiyor, özellikle sağlık sigortası müşterileri birebir hizmet isteyecektir, şirket sahibi olarak yoğun olabilirsiniz ancak bu tip müşteriler için yerine hizmet vermeniz sizi bir kaç adım öne çıkartacaktır.

Peki bisigortaci.com ile nasıl yeni sigorta müşterisi bulabilirsiniz ?

Bisigortaci.com olarak aslında size dijital mecralarda küçük bütçeler ile diğer şirketlerle rekabet etmenizi sağlıyoruz. Siz sadece gelen yeni sigorta müşterilerine cevap veriyorsunuz.

Peki google reklam vermek ile bisigortaci.com’a üye olmak arasında nasıl bir fark var ?

Örneğin Google’a sağlık sigortası için bir reklam verdiniz diyelim, web sitenize 10 tane müşteri form bıraktı, Bu 10 formdan 2 tanesinin kilosu fazla olduğu için teklif veremediniz, 1 tanesi yaşından dolayı teklif veremediniz, 2 tanesini yanlış numara yazdı . Kaldı elinizde 5 tane müşteri satıp satamayacağınız belli değil ? Google’ı arayıp ” bu müşterilerin kilosu fazla, bunlar yaşlı ve bu kişileri arasam bile teklif veremem” derseniz harcadığınız ücretleri geri isteyebiliyor musunuz ? Hayır !!!

Bisigortaci.com olarak size gelen teklifleri iletirken , müşteri taleplerinin açıklamalarında şu bilgileri önceden görebiliyorsunuz ; doğum tarihini, boy/kilosunu/mesleğini / sosyal güvencesinin olup olmadığını / geçmişte gelen rahatsızlığının olup olmadığı / varsa eski poliçe bilgileri / bulunduğu il ve ilçe.  Eğer bu müşteri segmenti size uyuyorsa, müşteri bilgilerini satın alıyor ve yeni sigorta müşterisi ile irtibata geçiyorsunuz.

Eğer bazen bizimde gözümüzden boy kilo endeksi fazla olan müşterileri size attıysak sizde yanlışlıkla o müşteriyi satın aldıysanız, bize destek kısmından müşteri hakkında boy kilo problemi var diye yazdığınızda o müşteri için harcadığınız ücreti size geri iade ediyoruz.

 

 

 

 

 

Bu Yazıyı Puanlar Mısınız ?
Bu Yazının Ortalama Puanı
[Total: 2 Average: 5]

bisigortaci.com Blog Editörü
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir