Kısa Sağlık Bilgileri

Yatmadan Önce Yapmamanız Gereken 5 Şey

Temmuz 26, 2018 2 min read

Yatmadan Önce Yapmamanız Gereken 5 Şey

Okuma Süresi: 2 Dakika

Yatmadan önce insanların yaptıkları davranışlar, hareketler insanı oldukça etkiler. Hepimiz sabaha dinç uyanmak ve iyi bir uyku uyumak isteriz. Yeterince dinlenmenin gün içindeki olumlu yönleri gözle görülür derece olduğunu biliyorsunuz. Ama hepimiz için iyi bir uyku çok kolay olmayabilir. İyi uyku için türlü yazılar okuduğunuzu biliyoruz. Peki ya, uykundan önce yapmamamız gerekenler? Yatmadan önce yaptığınızda uykunuzu olumsuz etkileyecek unsurları sıraladık . İyi okumalar ve iyi uykular 🙂

yatmadan-once-yapılmaması-gerekenler
yatmadan-once-yapılmaması-gerekenler

1.Gece Yatmadan Önce Egzersizler

Yatmadan önce dur bir 10 mekik çekeyim yada dur birde 10 şınav çekeyim de yatayım dediğiniz çok olmuştur.Egzersiz sağlığınız için çok önemli aktiviteler ve daha kaliteli bir uyku konusunda sizlere yardımcı olur!!! Ama problem yatmadan önce yapılan egzersizlerin vücut sıcaklığını yükselterek, uykuya geçme sürelerini geciktiriyor. O yüzden egzersiz yapmak için günün erken saatlerini seçmenizde fayda var.

2. Sıcak Bir Duş Almak

Sıcak duş ne kadar yatmadan önce uykumuzu kolaylaştırdığını biliyoruz. Ancak burada önemli olan dinç bir uyku ve uyku öncesi sıcak su ile duş aldığınız için vücudun sıcak olması sonucunda terlemeye ve yorulmanıza etken olur, yatmadan önce vücudunuzun soğumasını bekleyin

3. Televizyon ve cep telefonuna takılı kalmak

Parlak ışıklar saçan ekran, uyku hormonu olan melatonin salgısını azaltıyor. Böylece vücudun uyku haline geçme süresi uzuyor. Bu sebep ile uyumadan önce kesinlikle bir saat kadar önce televizyon ve bilgisayarlarınızı kapatın. Sabaha daha dinç uyandığınızı göreceksiniz.

yatmadan-once-yapılmaması-gerekenler-2
yatmadan-once-yapılmaması-gerekenler-2

4. Çok Fazla Sıvı Tüketmek

Gece uyku öncesi bir bardak şu içmeyin demiyoruz ama 1 litre su içmeyin 🙂 Çok fazla sıvı tüketimi gece uykularınızı bölmeye sebep olur. Ayrıca uyumadan önce içeceğiniz kafein ve alkol gibi içecekler vücudun dinlenmesini sekteye uğratabilir.

5. Gece Yatmadan Tartışmak

Muhtemelen hepimiz duymuşuzdur “yatağa kızgın girmeyin.” Görünen o ki, bu söz tamamen doğru. Yine isviçreli bilim adamları diyor ki ; tartışmadan veya sizi kızdıran bir olaydan sonra yatağa girdiğinizde, bunların etkilerinin siz uyanana dek sürdüğünü gösteriyor. O yüzden ya tartışmalarınızı olduğunca sabaha bırakın yada o sorunu çözmeye çalışın. Bizce sabaha bırakın:)

İyi geceler 🙂

Görüntülenme: 812

Bu Yazıyı Puanlar Mısınız ?
Bu Yazının Ortalama Puanı
[Total: 0 Average: 0]

bisigortaci.com Blog Editörü
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir