Genel Gezgin Otomobil

Yakıt Tüketimi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ağustos 1, 2019 3 min read

Yakıt Tüketimi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Okuma Süresi: 3 Dakika

Yakıt Tüketimi Hesaplama ve tüketim miktarının bilinmesi günümüz petrol fiyatları göz önüne alındığında oldukça önemli hale geldi.Peki bu hesaplamalar nasıl yapılır? Yakıt tüketimi hesabı yapmak bize ne gibi faydalar sağlar? Düzenli aralıklara Yakıt Hesaplamak size aracınızın sağlığı hakkında da fikir verecektir.

Yakıt Tüketimi Hesaplama
Yakıt Tüketimi Hesaplama

Yakıt tüketimini hesaplamanın en sağlıklı yolu kendi başınıza yaptığınız basit matematik işlemi sonucu ortaya çıkar.Çünkü aracınızı siz kullanıyorsunuz ve biliyorsunuz ki yakıt tüketimi sürücüden sürücüye değişmektedir.İnternet siteleri ile yapacağınız hesaplamalar size ancak ortalama bir tahmin sunmaktadır.Aracınız durumu,sürüş tarzınız,gittiğiniz yolun durumu, doğru vites kullanımı,klima motor yağı, tekerlekleriniz ve dahi tekerleklerinizin hava basıncı dahil bir çok etken aracınızın yakıt tüketim miktarını etkilemektedir.Şimdi en sağlıklı yolunu anlatmaya başlayalım.

Yakıt Tüketim Hesabı Nasıl Yapılır?

Yakıt hesaplama formülü oluştırmak için öncelikle aracınızın deposunu tamamen doldurun ve kilometre sayacınızı sıfırlayın.  Yakıt Hesaplamanın daha kolay ve verimli olması adına minimum 100 ve ya katlarında seyahat edin. Ardından aracınızı tekrar full depo haline getirin fakat ikinci yakıt alma esnasında sayacınızdaki kilometreyi unutmayın.Aracınızı tekrar doldurdunuz ve diyelim ki 120 TL tuttu. Sayacınız da 300 KM göstermekte 120/300=0,40 yani aracınız kilometre başına 40 Kr yakıyor. Bu şekilde aracınızın yakıt hesaplamasını yapabilirsiniz.

Güncel fiyatlarıyla yakıt konusu araç sahipleri için giderek önem kazanıyor.Yakıt tüketimi minimunda tutmak sürüş esnasında, öncesinde ve ya sonrasında yapabileceğiniz tasarruf uygulamaları tabi ki de var. Öncelik aracınızın yakıt tüketinde etkisi olan parçaların nasıl çalıştığını öğrenmeniz faydanıza olacaktır.

Örnek Yakıt Tüketimi Hesaplama Tablosu

https://www.bisigortaci.com/blog/trafik-kazalarinda-ne-zaman-trafik-polisini-cagirmalisiniz/
İkinci Yakıt TutarıMesafeKilometrede Yaktığı
90TL250 km0,36 TL
 120TL300 km0,40 TL
200 TL540 km0,37 TL

 

Yakıt Tüketimi Nasıl Azaltılır?

 

 • Aracınız yakıt tüketimini azaltmak istiyorsunuz yapabileceğiniz en önemli şey aracınızın bakımlarını aksatmamaktır. Yağ ve filtre değişimlerinizi zamanında yaptırmak motor verimliliğini ve ömrünü uzatmak için önemli bir etkendir.
 • Minimum yakıt tüketimi için kalitesiz yakıt kullanımından kaçının.

  Motor bakım ve yakıt tüketimi
 • Aracını mümkün olduğunca hızınıza en uygun devirde kullanın. Düşük ve ya yüksek devir kullanımı aracınızın daha çok yakıt tüketmesine sebep olacaktır.
 • Yokuşlarda aracınızı boşa almayın. Boşa almak sürekli fren ihtiyacı doğuracağından ve tekrar vitese geçildiğinde ani yüksek güç tüketimine neden olur.
 • Lastik basınçlarını önerilen seviyede tutmaya özen gösterin.
 • Mevsime uygun lastik kullanımı çok önemli.Kış lastikleri kışın yaz lastikleri yazın.
 • Yüksek hızlardan kaçının.Hız yapmak devir kullanımı artıracağından motorun daha fazla çalışması dolayısıyla da ekstra yakıt tüketimi demektir.
 • Ani hızlanmalardan ve agresif sürüşten kaçının. Aracınıza yapacağınız anlık devir yüklenmeleri motorun daha çok yakıt çekmesine neden olacaktır.

  Trafikte yakıt tüketimi hesaplama
 • Klima kullanımına dikkat edin. Klima ve aksesuar kullanımı motora ekstra yük bindirecektir. Çünkü bu aksesuarların kullanımı için gerekli elektrik gücü dolaylı yoldan motordan sağlanmaktadır.
 • Gereksiz yükten kaçının.Aracınıza ekleyeceğiniz her ekstra yük aracın güç ihtiyacını artıracaktır.
 • Camları gerekmedikçe açmayın. Aerodinamik açısından aracınıza ters yönde uygulanacak rüzgar kuvveti aracınızı yoracaktır.
 • Mümkün olduğunca trafiğin akışına uygun sabit hızda kullanıma dikkat edilmelidir.

Yakıt Hesaplama işlemlerinizi belirli aralıklarla yaparak aracınızın güncel durumdan haberdar olun.

Oto hırsızlığına dair nasıl önlemler alabileceğini ise şu yazıya devam ederek öğrenebilirsiniz. https://www.bisigortaci.com/blog/oto-hirsizligina-karsi-alabileceginiz-5-onlem/

Bu Yazıyı Puanlar Mısınız ?
Bu Yazının Ortalama Puanı
[Total: 5 Average: 4.8]
5 Comments
 1. Mehmet Akpınar

  Bu aralar sıkça düşündüğüm bir konuda kafamdaki soru işaretlerini giderdiniz. Bilgilendirici yazı için teşekkür ederim.

 2. Turgut

  Depoyu fulledikten belli bir km gittikten sonra tekrar fulleyerek ne kadar yakıt yaktığımı hesaplıyorum ;)

 3. Umut

  Uzun yollarda fazla yakıt yakmamak için, sabit hızda gitmek yeterli olacaktır.

 4. Saadettin

  Yakıt hesaplama yapmak istiyorsanız, sıfırlayın aracınızın kilometresini olsun bitsin

 5. Emrah

  Yakıt tüketimini hesaplamak için güzel bir hesaplama tablosu

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir