Sağlık Bilgileri

Triyaj Nedir ve Çeşitleri Nelerdir ?

Temmuz 27, 2018 1 min read

Triyaj Nedir ve Çeşitleri Nelerdir ?

Okuma Süresi: 1 dakika

Triyaj Uygulaması Nedir ?

Triyaj uygulaması hastanelerin acil servis kısımlarına başvuran hastaların, hastalıkları ile ilgili son durumları, hastalık belirtilerinin şiddeti ve hasta durumlarının aciliyeti göz önüne alındığında doktor veya bu konuda acil servis eğitimi almış hastane çalışanları tarafından durum kontrolü yapılarak hastane içinde öncelik belirleme işlemidir. Triyaj çeşitleri; muayene, muayene sonrası tetkikler , yatarak tedaviler ,tıbbı ve cerrahi müdaheleler bakımından öncelik sırasına göre triyaj renklerine ayrılır. Triyaj uygulamasında kullanılan renkler ; kırmızı, sarı ve yeşil renklerdir.

triaj-2
triaj-2

Triyaj Renkleri Ne İfade Eder ?

Hastanede sağlık personellerinin kontrolü sırasında hastaların aciliyet durumuna göre triyaj renkleri belirlenir. 3 renkten oluşan triyaj uygulamasında renkler ne anlama geliyor inceleyelim.

Kırmızı Alan: Hastanın hayatının ciddi anlamda tehdit altında olduğu, hızlı bir şekilde aksiyon olarak tedavisine yardımcı olunması gerektiği anlamına gelir. Bu zamanlarda kritik durumu olan hasta hemen kırmızı alana alınır.
Hayatı tehlikesi devam etme durumu yüksek olan hasta 10 dakika içinde durum değerlendirilmesi yapılıp acil olarak tedavi edilmesi gerekir.

Sarı Alan: Hayati tehlikesi devam eden , uzuv kaybı riski olabilecek ve önemli derecede morbidite oranı olan durumlarda kullanılan renktir.

Yeşil alan: Hastanın normal bir şekilde hastaneye gelerek acilere ayakta başvurması, genel durumu ile ayakta sağlık tedavisi yapılacak tedavi durumları için kullanılır.

 

https://www.bisigortaci.com/blog/trafik-kazalarinda-ne-zaman-trafik-polisini-cagirmalisiniz/
Bu Yazıyı Puanlar Mısınız ?
Bu Yazının Ortalama Puanı
[Total: 18 Average: 4.4]

bisigortaci.com Blog Editörü
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir