Otomobil

Tramer Nedir ? Tramer Sisteminde Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Eylül 11, 2018 4 min read

Tramer Nedir ? Tramer Sisteminde Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Okuma Süresi: 4 Dakika

Tramer Sistemi Nedir ?

İkinci el araç alım – satım işlemlerinde, sıkça kullanılan bir sorgulama ve kayıt sistemi olan Tramer Sistemi(Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi), araçların hasar kaydı ve kusur geçmişi ile ilgili sorgulamalarda kullanılır.

En uygun trafik sigortası

Bunlara ek olarak tramer kayıtlarında aracın kasko-trafik poliçe bilgileri, değişen parça bilgisi vb. gibi detayları öğrenmek de mümkündür. Sistem kaydını, web sayfasından online olarak veya SMS ile sorgulayabilirsiniz. Tramer ikinci el araç piyasasının olmazsa olmaz bilgi sistemi olarak öne çıkmaktadır.

Tramer nedir ? Tramer sisteminde sorgulama nasıl yapılır ?
Tramer nedir ? Tramer sisteminde sorgulama nasıl yapılır ?

Tramer Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Bu kayıtları sorgulamak için öncelikle araçla ilgili birtakım bilgileri sisteme girmek gerekir ve bu bilgilerin doğruluğu araç hakkında doğru bilgiyi edinmeniz için çok önemlidir. Bu noktada, Tramer kaydı sorgulama ekranında karşınıza üç farklı seçenek çıkacaktır. Bunlar; “Plaka ve TC Kimlik No İle Sorgulama”, “Plaka ve Vergi Kimlik No İle Sorgulama”, “Sigorta Bilgileri ile Sorgulama”dır. Bu bilgilerden herhangi birini girerek sorgulama yapabilirsiniz.

SMS ile sorgulama sırasında da yine “Plaka No”, “Şasi Numarası”, “TC Kimlik Numarası” ve sorgulama çeşidine göre kasko poliçe numarası, kaza tespit tutanağı ihbar no gibi bilgilerle sorgulama yapmak mümkün.

 

Yine son yıllarda SBM tarafından geliştirilen bir mobil uygulama olan Sigortam360 ile de benzer bilgileri kullanarak aynı bilgilere anında erişim kolaylığı sağlanmış durumda.

https://www.bisigortaci.com/blog/trafik-kazalarinda-ne-zaman-trafik-polisini-cagirmalisiniz/

Yukarıda saydığımız sorgulama yöntemleriyle, sistemin 2.el araç almak isteyenlere, hızlı şekilde güvenilir ve işe yarayan bilgiler sunduğunu söyleyebiliriz. Bundan olayı her geçen gün daha çok tercih edilmektedir.

Gelişen teknolojinin insanlığa katkılarından birisi olarak adlandırabileceğimiz Tramer sistemiyle, ikinci el araç piyasasında eskiden sıkça rastladığımız, yasal olmayan ve alıcıları mağdur eden durumların önüne geçilmiş oluyor. Adeta gönül rahatlığıyla 2.el araç alma fırsatı sunuyor.

tramer sistemi nasıl işliyor
tramer sistemi nasıl işliyor

Tramer Sorgusu Nereden Yapılabilir ?

Daha öncede belirttiğimiz gibi, Tramer sisteminin her an her yerde ulaşılabilir olması büyük avantaj. Yukarıda bahsi geçen bilgileri kullanarak yapılacak sorgulamaları, ister 5464’e göndereceğiniz SMS ile (Örnek: HASAR S -boşluk- “şasi no”) ister web sitesinde bulunan formu doldurarak öğrenebilirsiniz.

Trafik Sigortası Sorgulama

Trafik sigortası sorgulama işlemleri için  3 ayrı seçenekten yararlanabilirsiniz. Plaka ve TC kimlik numarası ile sorgulama, Plaka ve Vergi Kimlik Numarası ile sorgulama veya Sigorta Bilgileri ile sorgulama yapabilirsiniz.Sigorta Bilgi Merkezinin sitesinden trafik poliçesi sorgulama bölümüne girerek istenilen bilgileri eksiksiz doldurarak sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Web sitesinde karşınıza çıkacak bu ekranda, herhangi bir seçeneğe tıklayıp doğru bilgileri girmeniz yeterli.

 

tramer-sistemi-nasil-isliyor

Kasko Sigortası Sorgulama

Kasko  poliçesi sorgularken aynı trafik sigortası poliçesinde olduğu gibi site üzerinden istenilen bilgileri eksiksiz doldurarak sorgulama işlemini yapabilirsiniz.  Kasko sorgulamasında da yine  aynı trafik sigortası poliçesinde olduğu gibi ekrandan ilgili seçeneğe doğru verileri girerek bilgilere ulaşabiliyorsunuz.

 

Kasko sigortası poliçesi sorgulamak için tıklayınız.

tramer-nedir

Araç Hasar Kaydı Sorgulama

Daha önce de belirttiğimiz gibi Tramer kayıtlarına belki de en çok ihtiyaç duyulan konulardan birisi araç hasar kaydı sorgulama. SBM tarafından teknolojinin etkin kullanımının tercih edilmesi sayesinde bu sorgulamaları da web sitesinden, SMS aracılığı ile veya Sigortam360 uygulamasında yapmak mümkün. Tek gereken, daha önce bahsettiğimiz ve araç hakkında olan belli başlı bilgiler. (Plaka, Şasi, TC Kimlik, Vergi Kimlik No’ları vb.)

Aracın kaza tespit tutanağını sorgulamak için tıklayınız.

Tramer Belge No Nedir ?

Tramer konusunda son olarak bir detaya dikkat çekelim: Eğer poliçe numarası ile sorgulama yapmak isterseniz, şirketlerin poliçeleri basarken kullandıkları Tramer belge no’yu kullanmanız gerekmektedir. Sistemden edineceğiniz bilgilerin sizi doğru 2.el araca ulaştırması dileğiyle.

 

Bu Yazıyı Puanlar Mısınız ?
Bu Yazının Ortalama Puanı
[Total: 12 Average: 4.9]

bisigortaci.com Blog Editörü
14 Comments
 1. Cemil T

  Tramer de araç kaza raporumu alamıyorum nasıl yardımcı olabilirsiniz.

 2. Buğra Y

  son derece faydalı ve arabalara ilgiliyseniz müdavimi olacağınız sistem. yok araba çok temizmiş de, kazası yokmuş da. tramer'e mesaj attığım araç hakkında 7 ayrı rapor geldi . cep telefonuylada calısıyor. sorguladığınız plaka no'sunu yazıp 5664'e sms atmak ile zamandan tasarruf edebilirsiniz.

 3. Turgut

  Tramerle ilgili detayları anca burda bulabildim. Teşekkürler

  • Bisigortacı Asistanı

   Biz teşekküre ederiz :)

 4. Emrah

  Tramer de kazalı aracın kaza bilgileri bazen çıkmıyor sebebi nedir

  • Bisigortacı Asistanı

   Bazen tramer sisteminde ufak aksilikler olabiliyor, sigorta acenteniz size yardımcı olacaktır.

 5. Ceren Süngü

  Arabanın geçmiş sigorta hasarlarını da tramer bilgisi sayesinde sorgulayabilir miyim? çok teşekkürler

  • Bisigortacı Asistanı

   Merhaba Ceren Hanım, Tabi ki tramer sisteminde geçmiş hasar sorgularınızı ve kaza tespit tutanaklarınızı görebilirsiniz.

 6. Saadettin Ersoy

  Tramer sorgusu yaptığımda bazen geçmiş kazaları göremiyorum ancak aracın geçmiş hasarı var. Bunun sebebini açıklayabilir misiniz ?

 7. Barış Korkmaz

  Tramer açıklaması gayet hoş olmuş. Teşekkürler

 8. Mahmut B

  Sbm'de fiyat baktığım fiyat ile sigorta acentesinden aldığım trafik sigortası fiyatları neden farklılık göstermekte.

  • Bisigortacı Asistanı

   Merhaba Mahmut Bey, Sbm'de bulunan fiyatlar ile bazen acentelerin ekranlarında ki fiyatlar farklılık gösterebiliyor.

 9. Hasan Birdal

  Bir araç satın alacağım, tramer'den aracın tüm hasar bilgilerine ulaşmak istiyorum yardımcı olur musunuz?

 10. Ercan yürek

  Tramer de bir aracın geçmiş tüm hasarlarını görmek istiyorum, nasıl yapabilirim

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir