Trafik Sigortası

Trafik sigortasında yeni sistem

Temmuz 21, 2018 2 min read

Trafik sigortasında yeni sistem

Okuma Süresi: 2 Dakika

YENİ TRAFİK SİGORTASI SİSTEMİ HAKKINDA: SÜRÜCÜ BAZLI

Geniş bir sürücü kitlesine sahip trafik sigortasında yeni bir çalışma başlatıldı.

Bu çalışma bugüne kadar araç bazında yapılan sigortaların, bundan sonra sürücü bazında yapılmasını amaçlıyor. Yani artık sigorta, sürücünün ehliyet bilgileri ve ceza puanı kıstas alınarak yapılacak. Eski sistemde hasar tutar ve sıklığı sürücüde değil araçta kayıtlı gözüküyordu.

Bu sebepten dolayı sigorta şirketleri aracın trafik primini artırıyor, ama sürücüye bir yaptırım uygulanmıyordu. Ya da aracı birden fazla kişinin kullanması durumunda aracın asıl sahibi kusursuz olsa dahi diğer kullanıcıların sebep olduğu hasarlar nedeniyle hem prim yükseliyor, hem de sigorta şirketi kimin hasarlı kimin hasarsız olduğunu bilmiyordu.

Trafik Sigortasında Yeni Sistem 2018

Bu yüzdende düzgün bir fiyatlama yapması söz konusu değildi. Yeni sistemde EGM sürücülerin ehliyet bilgileri ve ceza puanlarını sigorta şirketleri ile paylaşacak.

Böylece hem belirsizlik ortadan kalkacak hem de sigorta şirketleri direk sürücüyü değerlendirerek trafik poliçesi düzenleyecek.

Yeni sürücünün ya da çok kaza yapan veya alkol gibi nedenlerle ehliyetine el konan sürücülerin primleri yüksek olacak, hasarı ve hiç cezası olmayan sürücünün ise düşük olacak. Yeni uygulamada, şirketler üzerine kayıtlı araçları kimlerin kullanacağını sürücü bilgileri ile birlikte sigorta şirketlerine iletmek zorunda kalacak. Aynı şekilde bireylerde üzerine kayıtlı araçları kimin kullanıp kullanmadığını, şirketlere bildirecek.

Size en yakın sigorta acentelerinden Trafik Sigortası teklifi alabilirsiniz:

Bu Yazıyı Puanlar Mısınız ?
Bu Yazının Ortalama Puanı
[Total: 1 Average: 5]

bisigortaci.com Blog Editörü
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir