Trafik Sigortası

Trafik Sigortasında Yeni Dönem

Ağustos 27, 2019 2 min read

Trafik Sigortasında Yeni Dönem

Okuma Süresi: 2 Dakika

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında (Trafik Sigortası) Tarife Uygulama Esasları Eylül ayından başlamak kaydıyla değişecek. Önceki düzenlemelere göre ikinci el araç satın alan kişiler, önceki araç sahibinden kalan trafik sigortasından (satış tarihinden itibaren) 15 gün yararlanabiliyordu. Ancak 2019 Eylül ayında yapılacak bu değişiklikle artık böyle bir imkân söz konusu olmayacak.

Zorunlu Trafik Sigortası olarak bilinen Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası’nın tarife uygulama esaslarında 2019 Eylül ayından başlayan köklü değişiklik. Düzenlemenin eski halinde ikinci el araç satışından sonra aracın yeni sahibi, eski trafik sigortasından 15 gün daha yararlanabiliyordu, düzenleme nedeniyle artık araba satın alındığı anda trafik sigortası yaptırmak gerekiyor.

Düzenlemenin araç sahipleri tarafından daha iyi anlaşılması için değişikliği özetleyen Sigortacı Barış Gümüş; kuralın önceki haliyle 15 gün süreyle verdiği eski sigortadan yararlanma hakkı nedeniyle, bu süre zarfında meydana gelen trafik kazalarında poliçe üzerinde yapılan işlemlerin aracı elinden çıkaran satıcının sigortasına yansımasının söz konusunu olduğunu anlattı. Bu durumda satıcının daha sonra yapacağı araç alımlarında sigorta primleri ile ilgili mağduriyetler yaşamasının önüne geçilmek için bu düzenlemenin yapıldığı şeklinde görüş aktardı.

          15 gün süre ile aracın yeni sahibi tarafından eski sahibin üzerine olan poliçe aktif biçimde kullanılabiliyordu, fakat Eylül 2019 itibarıyla artık satıştan sonra tanınan 15 günlük süre, ortadan kalkacak. Satış noter onayından geçtiği anda eski sigortası geçersiz hale gelecek.  Yasal değişiklikle resmi kanallarca duyurulan bu durumla alıcının devraldığı araç sigortasız oluyor.

Araçların yeni sahiplerini mağdur etmemek için tanınan 15 günlük süre yıllar içerisinde satıcıların mağdur olmasına neden oldu. Araçların yeni sahipleri bu süre zarfında yeni sigorta poliçesini olabildiğince erteliyor, eski sigorta poliçesi sahibi için problemler ortaya çıkıyordu.

Aracı elden çıkartan satıcının devam eden sigortasından, kendi ile ilgili olmayan kazalar için sigorta ödemesi yapılabiliyordu. Bu durumda satıcı mesul olmadığı kaza nedeniyle sigortasında bir takım olumsuz kayıtlarla karşılaşıyor, bir sonraki prim döneminde de prim artışlarına maruz kalıyordu. Bu durumun farkına varan devlet ve hazine makamları artık yeni düzenlemeyle resmi satış gerçekleşir gerçekleşmez, sigortaların iptal edilmesini istiyor. Böylece Eylül ayından başlayarak artık kimse 15 gün boyunca aracın eski sahibine ait poliçe haklarından yararlanamayacak.

https://www.bisigortaci.com/blog/trafik-kazalarinda-ne-zaman-trafik-polisini-cagirmalisiniz/
Bu Yazıyı Puanlar Mısınız ?
Bu Yazının Ortalama Puanı
[Total: 1 Average: 3]

bisigortaci.com Blog Editörü
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir