Trafik Sigortası

Trafik Sigortası Hesaplama Nasıl Yapılır ?

Temmuz 27, 2018 3 min read

Trafik Sigortası Hesaplama Nasıl Yapılır ?

Okuma Süresi: 3 Dakika

Trafik Sigortası Nedir?

Trafik sigortası aracınızın karayollarına çıkabilmesi için yaptırmak zorunda olduğunuz, 3. Şahıslara karşı sorumluluklarınızı teminat altına alan bir sigorta türüdür. Oluşabilecek bir kaza durumunda karşı tarafın aracına yada bedenine verdiğiniz zararları karşılar. Türkiye’de en çok satın alınan sigorta olması sebebiyle insanlar trafik sigortası fiyat hesaplama konusunda da oldukça merak içindedirler.

Trafik Sigortası Hesaplanırken Primler Neye Göre Belirlenir ?

Trafik sigortası hesaplama işlemleri bir çok detaya göre değişiklik gösterebilmektedir.Primler hesaplanırken Hazine Müsteşarlığının sigorta şirketlerine getirdiği bazı kısıtlamalar bulunmaktadır. Sigorta şirketleri bu yönlendirmelere bağlı kalarak fiyat vermektedirler. Ancak yine sigorta şirketlerinin il, ehliyet yaşı, plaka kodu, aracın geçmiş hasarlarına göre de trafik sigortası fiyatlarında farklılık gösterebilir.

 

Trafik sigortası fiyatları 12 Nisan 2017 tarihinde yayınlanan genelge ile fiyatların nasıl hesaplanacağı konusunda nasıl bir yol izleneceğini gösterdi. Yeni hesaplama yöntemi Hazine Müsteşarlığının belirlediği tavan fiyatlara göre yapılacaktır. Poliçelerde artık 7 basamak bulunmaktadır. Bu basamaklar kaza yapan sürücülerin bir sonraki sene primini arttırırken, kazasız sürücülerin primlerinde basamak düşürülerek indirime gidilmesini sağlayacaktır.

Trafik sigortası hesaplama işlemi yapılırken poliçelerin 7 basamak’dan oluştuğunu unutmamak gerekir. Trafiğe ilk defa çıkan sürücüler ya da ilk defa araç sahibi olan sürücüler 4. Basamaktan başlatılacak. Sürücü poliçe yaptırdıktan sonra poliçe döneminde kaza yapması durumunda basamak yükseltilerek 3. Basamakta yer alacak ve poliçe primine bir sonraki dönemde zam yapılacak. Tam tersine sürücü poliçe tarihleri arasında kaza yapmaz ise basamak düşerek poliçe priminde indirim yapılacaktır. Trafik sigortası fiyatları yeni yapılandırmaya göre her ilde farklılık gösterebilir. Trafik sigorta fiyatları hesaplamasında kullanılan bu yöntemdeki ortalama basamak fiyatları aşağıdaki gibidir;

trafik-sigortasi-hesaplama
trafik-sigortasi-hesaplama

Trafik Sigortası Hesaplama Tablosu

BasamaklarFiyat (TL)
1.Basamak2.015 ₺
2.Basamak1.611 ₺
3.Basamak1.208 ₺
4.Basamak807 ₺
5.Basamak686 ₺
6.Basamak566 ₺
7.Basamak445 ₺

 

https://www.bisigortaci.com/blog/trafik-kazalarinda-ne-zaman-trafik-polisini-cagirmalisiniz/

Trafik Sigortamı Neye Göre Almalıyım?

Trafik sigortası alırken poliçenin primi ve poliçenin hangi sigorta şirketinden alındığı büyük önem taşır. Burada dikkat etmeniz gereken poliçe primi yapılan son değişiklikler sonucunda eski önemini kaybetmiştir. Bu sebeple trafik sigortası alınırken artık aldığınız sigorta poliçesine bakmanız büyük önem taşır. Sigorta şirketinin önemi poliçe alınırken değil, hasar anında ortaya çıkar. Hasar yaşandığı zaman sigorta şirketinin tazminat ödeme süresi ve müşteri memnuniyeti sigortalı kişiler tarafından büyük önem taşır.

trafik-sigortasi-hesaplama
trafik-sigortasi-hesaplama

Aracıma Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırmazsam Neler Olur ?

Trafik sigortası zorunlu sigortalar arasında geçmektedir. Aracı olan herkes zorunlu trafik sigortasını yaptırmak ve poliçe süresi geçmeden yenilemesi gerekmektedir. Zorunlu trafik sigortası olmayan yada sigorta süresi dolmuş araçların trafiğe çıkması yasaktır ve polis çevirmesi sonucu araç bağlanmaktadır. Ayrıca trafik sigortası yaptırmamanın cezası 96 tl olarak belirlenmiştir. Sizde hemen bisigortaci.com üzerinden sigortacılara ulaşarak trafik sigortası hesaplama işlemlerinizi yapabilir sigorta poliçenize hemen ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıyı Puanlar Mısınız ?
Bu Yazının Ortalama Puanı
[Total: 8 Average: 5]

bisigortaci.com Blog Editörü
3 Comments
  1. İsa

    Trafik sigortası hesaplama yaparken, geçmiş kazalarımızın trafik sigortasına etki oranı yüzde kaçtır ?

  2. caner a

    Trafik sigortası hesaplanırken, sbm'den fiyat baktığımda farklı, sigorta acentesinden fiyat aldımda farklı fiyatlar çıkıyor sebebi nedir ?

  3. Ayhan ırmak

    Trafik sigortası hesaplamalarında , basamaklar neye göre hesaplanıyor? Aracın mi kaç defa kaza yaptığı yoksa sürücünün mu kaç defa kaza yaptığına göre hesaplanıyor

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir