Genel Trafik Cezaları Trafik Sigortası

Trafik Sigortası Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Ekim 4, 2019 3 min read

Trafik Sigortası Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Okuma Süresi: 3 Dakika

Trafik Sigortası hakkında doğru bilinen yanlışlar dediğimizde çoğunun genellikle Kasko ile Trafik Sigortasının karıştırılmasından doğan yanlış anlamalar olduğunu görürüz.Trafik sigortası ve kasko birbirinden büyük ölçüde farklı iki sigorta türüdür. Trafik sigortası yapılması zorunlu ve daha çok karşı tarafın muhtemel hasarlarını karşılamak adına sizi güvence alan bir sigorta türüdür ve yapılması zorunludur.Trafik Sigortası olmayan araçların trafiğe çıkmaları yasaktır.Tespiti halinde araç bağlanır ve sigorta belgesi ile gelinmediği sürece geri verilmez. Tabi bu süreçte ödeyeceğiniz otopark ücreti de cabası.

trafik-sigortasi
Trafik Sigortasi Hakkinda Dogru Bilinen Yanlislar

Kasko ise sizin kendi aracınızın masraflarını karşılamak adına yaptırabileceğiniz, isteğe bağlı bir sigorta türüdür. Kasko asıl amacı kişisel aracınızı güvence almaktır. Ayrıca kasko sigortasında kazadaki hata payınıza bakılmaz. Kasko sigortalarının teminatları araçların maruz kalabileceği belli başlı hasarları güvence altına alır. Kasko sigortası poliçelerinde şartları detaylı olarak belirlenen teminatlar, seçtiğini kasko türüne göre değişebilir. Ayrıca sigorta şirketlerinin sundukları farklı kasko sigortası paketleri ile kasko sigortalarının teminatları ve kapsamlarında değişiklikler ortaya çıkabilir.

Trafikte dolaşımda bulunan bütün araçların trafik sigortasına sahip olması ile büyük ölçekte sürücülerin ve trafiğin diğer unsurlarının kendilerini daha güvende hissedeceği bir ortam oluşturulmaktadır. Zira zorunlu trafik sigortası ile trafik kazalarında kazaya karışan üçüncü şahısların göreceği zararları telafi etmek mümkündür.

trafik-sigortasi-yanlis-bilinenler
Trafik Sigortasi Hakkinda Dogru Bilinen Yanlislar

Trafik Sigortası Her Türlü Hasarı Karşılamaz

Trafik sigortasının bütün hasarı karşılayacağına dair yaratılmış algı yanlıştır. Sigortanızı yaptırırken mutlaka poliçenizin neleri kapsadığına dikkat edin. Trafik Sigortanız tedavi gideri, sakatlanma, ölüm ve maddi hasarları karşılar ama bunları tabi ki bir üst limiti bulunmaktadır. Sigortanızın olması sizi dokunulmaz yapmaz.

Trafik Sigorta Kendi Aracınızın Masraflarını Karşılamaz

https://www.bisigortaci.com/blog/trafik-kazalarinda-ne-zaman-trafik-polisini-cagirmalisiniz/

Bu sigorta 3. kişilerin kazalardan aldıkları zarara karşı güvence yaratmak amacıyla zorunlu tutulmuş bir sigorta türüdür. Trafik Sigorta kendi aracınızın masraflarını karşılamaz.

Trafik Sigortanız Yurt Dışında Geçerli Değildir

Sigortanız sadece yurt içinde geçerlidir. Yurt dışı teminatları için Kasko sigortanıza ek teminatlar ekletmelisiniz. Poliçe detaylarınızı belirlerken sigortacınızla bu durumu konuşmanız gerekmektedir.Yurt dışı sigortası ek ücrete tabi olabilir.

Trafik-sigortasi-hakkinda-dogru-bilinen-yanlislar
Trafik Sigortasi Hasar Kayit

Trafik Sigortası Herkes İçin Farklıdır Ve Her Dönem Değişebilir

Trafik sigortası fiyatları belirlerken bir çok faktör ele alınır. Aracınız modeli,kaç yaşında olduğu,daha önce kaç kazaya karıştırdığınız gibi şöförlüğünüzle ilgili değişkenler de sigorta fiyatınızın belirlenmesinde önemli rol oynar.Güncel trafik sigortalarında prim fiyatları belirlenirken sürücülerin kaza geçmişleri de dikkate alınır. Tarife basamağı olarak da adlandırılan bu sigorta poliçe basamakları da sürücülerin geçmiş poliçe dönemine ait kaza geçmişine göre belirlenir.

Hasar Bildirimi İçin 2 Yıl Süreniz Var

Hasar bildirimi hakkında ne zaman istersem o zaman bildiririm algısı tamamen yanlış. Başınıza gelen olaydan sonra hasar bildiriminizi yapmak için 2 yıl limitiniz var aksi takdirde sigortadan aracınızın hasarına dair bir ödeme almanız söz konusu değil.

En Uygun Teklifleri Size  En Yakın Acentelerden Almak İçin

 

 

Bu Yazıyı Puanlar Mısınız ?
Bu Yazının Ortalama Puanı
[Total: 3 Average: 5]
2 Comments
  1. Okan Taştan

    Aslında bu konuda doğru bilinen ama kulakltan duyma çok yanlış var. Bilgilendirici bir yazı olmuş elinize sağlık

    • Bisigortacı Asistanı

      Teşekkürler Okan Bey.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir