Otomobil Trafik Sigortası

Trafik Sigortası Fiyat Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Mayıs 17, 2019 3 min read

Trafik Sigortası Fiyat Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Okuma Süresi: 3 Dakika

Trafik sigortası sorgulama işlemi için günümüzde internet bağlantısının bulunduğu her yerden online olarak fiyat karşılaştırma işlemi yapabilirsiniz

Trafik sigorta poliçeniz ile ilgili merak ettiğiniz veya unuttuğunuz detayları öğrenmek için trafik sigortası sorgulama imkanı sunan online platformlardan faydalanabilirsiniz. Poliçe bitiş – başlangıç tarihi, teminatlar, indirimler ve poliçenizde yer alan diğer detayları da yine aynı platformlarda görüntüleyebilirsiniz.

Bununla birlikte, kaza geçmişi bilgileriniz, poliçeden karşılanan hasar bilgileri gibi güncel bilgiler için de trafik sigortası sorgulama servislerini kullanabilirsiniz.

Resmi kayıtların baz alındığı ve aynı veritabanından beslenen birden fazla platform, aynı hizmeti sunmaktadır. Yazının devamında bu platformların hangileri olduğu ve işlemlerin nasıl gerçekleştirildiği ile alakalı detayları bulabilirsiniz.

 

Trafik Sigortası Sorgulama Nereden Yapılır?

https://www.bisigortaci.com/blog/trafik-kazalarinda-ne-zaman-trafik-polisini-cagirmalisiniz/

Sigorta Bilgi Merkezi (SBM) sağladığı veriler ile e-devlet girişi üzerinden, trafik sigorta poliçenizle ilgili bilgileri sorgulayabilirsiniz. E-devlet şifrenizle yapacağınız bu işlemde “kendi üzerinize kayıtlı” araçlar ile ilgili poliçe bilgilerine ulaşabiliyorsunuz.

Hatırlatma: Sorgulama işlemi ücretsizdir.

Bu noktadan sonra, sisteme giriş yaparak öğrenebileceğiniz bilgiler genel hatlarıyla şu şekilde listelenebilir;

  • Poliçe Bilgileri
  • Araç Bilgileri
  • Teminat Bilgileri
  • İndirim/sürprim Bilgileri

Bu bilgilere ek olarak, özellikle teminatlar hakkında daha detaylı verilere ulaşmak için “teminat bilgileri” sekmesinden yararlanabilirsiniz. Bu sekme size; araç başına maddi teminat, kişi başına tedavi teminatı, kişi başına sakat kalma – yaşam kaybı teminatı, kaza başına maddi teminat, kaza başına tedavi teminatı, kaza başına ölüm ve sakatlık teminatı gibi başlıklar hakkında gerekli bilgileri de sağlayacaktır.

E-Devlet şifresi ile yapacağınız sigorta poliçe sorgulaması ile araç – poliçe bilgileri, poliçe bitiş – başlangıç tarihi, şasi numarası, araç tescil tarihi vb. kritik detayları da görünteleme hakkına sahipsiniz.

 

Trafik Sigortası Hasarsızlık İndirimi Sorgulama

İnternet üzerinden gerçekleşen bu sorgulama işlemlerinde yukarıdaki biglilere ek olarak; İndirim/Sürprim sekmesinden tarife basamak durumunuzu da görüntüleyebilirsiniz. Yeni poliçe dönemlerinde hasarsızlık indiriminden faydalanmanız için en önemli detay olan basamak bilgisi ile gelecek dönemde poliçe primine ne kadar bütçe ayırmanız gerektiği hakkında fikri sahibi olursunz.

Hatırlatma: Tarife basamağınızın sizin için avantajlı yönde değişmesi için söz konusu poliçe dönemini kaza kaydı olmadan geçirmeniz gerekir. Kaza kayıt veya kayıtları ile geçirilen bir poliçe döneminin ardından yapılan yeni poliçeler de zamlı fiyatlar üzerinden ödeme yaparsınız.

Trafik Sigorta Poliçe Sorgulama İçin Diğer Yöntemler

Araç plakası, TC Kimlik NO, Vergi Kimlik NO gibi gibi bilgileri kullanarak SBM’ye ait web sitesi ve sigortam360 uygulaması ile sorgulama gerçekleştirebilirsiniz.

Sigortam 360 hizmeti ile web ortamından yapılabilen “ücretli” sorgulama işlemleri sayesinde daha detaylı bilgilere de erişim mümkün oluyor. Araç hasar geçmişi, değişen parça kaydı, kasko ve trafik sigortası poliçe bilgileri, kaza tespit tutanakları vb. önemli detaylara Sigortam 360 sorgulama hizmeti sayesinde ulaşabilirsiniz. Bu site üzerinden yapılan sorgulamalar da sisteme kayıt olarak veya misafir oturumu ile sorgulama gerçekleştirebilirsiniz. Sitede yapılacak her bir sorgulama başına 5 TL ücret talep edilmektedir. Sisteme kayıt olan kullanıcılar, ücret ödeyerek yaptıkları sorgulamaları, geçmişe dönük olarak tekrar görüntüleyebilir ve bu işlemler için tekrar ücret ödemek zorunda kalmaz.

SBM veritabanında tutulan bu bilgilere ayrıca SMS sorgulama yöntemiyle ulaşabilirsiniz. Sorgulama başına 7 TL (tüm GSM operatörleri) olarak ücretlendirilen bu sistemde de yukarıda bahsi geçen bilgilerin tamamına ulaşma şansına sahipsiniz. Yine telefon ile sorgulama yapmak için SBM çağrı merkezini arayıp, plaka ve şasi no gibi gerekli bilgileri verek, trafik sigortası poliçe sorgulama işlemini yapabilirsiniz. [11890 Çağrı Merkezi]

 

Bu Yazıyı Puanlar Mısınız ?
Bu Yazının Ortalama Puanı
[Total: 1 Average: 5]

bisigortaci.com Blog Editörü
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir