Trafik Sigortası

Trafik Sigortamı Nasıl İptal Ederim ?

Temmuz 27, 2018 4 min read

Trafik Sigortamı Nasıl İptal Ederim ?

Okuma Süresi: 4 Dakika

Trafik sigortamı iptal edebilir miyim ? Trafik sigortamın iptali için ne gibi belgeler gerekmektedir. Aracımı satacağım ve araç satış sonrası trafik sigortası iptali nasıl yapılır gibi sorularınızın cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu Trafik Sigortası, araç sahiplerinin 3. Şahıslara karşı sorumluluklarını teminat altına alan ve araç sahibi sigortalı kişinin kendi aracına değil karşı tarafa verdiği maddi ve manevi zararları karşılayan sigorta türüdür. Bu sigortanın zorunlu tutulmasının sebebi trafiğe çıkan tüm araçların kendinden önce 3. Şahıslara karşı sorumluluğunun olmasıdır. Trafik sigortası bulunmayan araçların trafikte bulunması bir suç sayılır ve cezası vardır.

Trafik Sigortası Nasıl İptal Edilir?

Zorunlu Trafik Sigortanız var ise, acente ya da broker gibi poliçenizi satın aldığınız sigorta aracısına başvurabilir ve trafik sigortanızın iptalini isteyebilirsiniz. Fakat trafik sigortası zorunlu olduğundan iptal edebilmeniz için aracın satılması ya da el değiştirmesi gibi durumlar gereklidir.

trafik-sigortasi
trafik-sigortasi

Trafik Sigortamı Nasıl İptal Ederim?

Zorunlu Trafik Sigortası, tüm araç sahiplerinin trafiğe çıkmadan önce yaptırması gereken bir sigorta türüdür. Yaptırılmadığı durumlarda aracınızı bağlamak ve trafikten men etmek gibi cezaları vardır. Trafik sigortasını aldığınız sigorta acentesini arayabilir poliçe detaylarınızı söyledikten sonra gün bazlı olarak poliçeniz iptal edilir. Trafik sigortası iptali sadece araç satışlarında geçerlidir.

trafik-sigortasi-2
trafik-sigortasi-2

Trafik Sigortası Primleri Nelere Göre Değişir?

Zorunlu Trafik Sigortası, ülkemizde en yaygın satın alınan ve toplam üretiminin yüksek miktarını tek başına oluşturan bir sigorta türüdür. Bu sebeple trafik sigortası fiyatları da oldukça önemli bir konudur. Trafik sigortası alırken, kişi en uygun fiyatı arasada bazı durumlarda sigorta şirketine göre seçmek mantıklı bir bakış açısı olabilir.

Sigorta şirketleri eskiden serbest fiyatlama olan trafik sigortasına verdikleri hizmetlere göre ya da o sene ödemiş oldukları hasarlara göre kendi istatistikleri doğrultusunda fiyat verebilmekteydi. Bu da insanların en uygun teklif veren şirketten trafik sigortası poliçesi almasına sebep oluyordu.

https://www.bisigortaci.com/blog/trafik-kazalarinda-ne-zaman-trafik-polisini-cagirmalisiniz/

Şimdiki durum biraz daha farklı, trafik sigortası teminat ve limitlerini belirleyen Hazine Müsteşarlığı sigorta şirketlerine verebilecekleri taban ve tavan fiyat sunarak, sigorta şirketlerinin bu kıstaslara göre kendi verilerini kullanarak fiyat belirlemesini sağlamaktadır.

Trafik Sigortamı İptal Edersem Ne Olur?

Zorunlu Trafik Sigortanızı, aracınızın satılması ya da el değiştirmesi durumunda, iptal etme isteğinde bulunduğunuz zaman, “ödediğim paraya ne olacak” diye merak etmeyin! Sigorta şirketleri poliçenizin başlangıç tarihinden, iptal ettirmek istediğiniz tarihe kadar olan süreyi hesaplayarak ödediğiniz toplam primden çıkarıp size geri ödüyor.

Fakat asıl merak edilen soru son günlerde Resmi Gazetede de yayımlanan 25 tl kesinti. Hazine Müsteşarlığı daha önce 13 tl olan sigorta iptal etme kesintisini 25 tl olarak değiştirdi. Yapılan bu kesintilerin eskiden 10, şimdi ise 20 tl’si acenteye komisyon olarak gönderilecek. Bu değişikliğin asıl sebeplerinden biri galerilerin ya da insanların birkaç günlüğüne trafik sigortası yaptırarak, aracın satışını gerçekleştirip sigortayı iptal etmesi olabilir.

Kısa süreli bu iptaller hem acente ve sigorta şirketlerini daha fazla yoruyor hem de acenteleri aldıkları komisyondan ediyordu. Hazine Müsteşarlığı yaptığı iptal ücretini arttırma yoluyla acenteleri ve sigorta şirketlerini mutlu etmiş olabilir. Ama tabiki sigorta yaptıran kişilerin bu kesintiye dikkat etmeleri de bizim için oldukça önemlidir.

Araç Satış Sonrası Trafik Sigortası İptali

Trafik sigortalarında ki akla takılan sorulardan bir tanesi ise aracımın satışı sonrası trafik sigortamı nasıl iptal ederim yada iptal sonrası primlerimi geri alabilir miyim? Bu durumlarda aklınızı bulandıran sorularınızın cevapları TSB’Nin trafik sigortası genel şartları bölümünde yer verilmiştir; aracınızı değiştirdiğinizde, yada aracınızı sattığınız durumlarda sigorta şirketleri, trafik sigortası poliçenizin kalan süresini bakar ve buna göre size iade edilecek primleri hesaplar ve poliçe sahibinin banka hesabına iade eder.

Trafik Sigortası İade Hesaplama

Trafik sigortası iade hesaplama nasıl yapılır ? Örnek vermek gerekirse trafik sigortanıza 3 ay prim ödediniz ve 3. ayın sonunda aracınızı satmaya karar verdiniz, bu durumda geriye kalan sürede yani 9 aylık poliçe primi sigorta şirketi tarafından hesaplanır ve trafik sigortanız iptal edilerek kalan primler banka hesabınıza yatırılır.

 

Bu Yazıyı Puanlar Mısınız ?
Bu Yazının Ortalama Puanı
[Total: 2 Average: 5]

bisigortaci.com Blog Editörü
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir