Genel Kasko Sigortası Trafik Sigortası

Trafik Kazası Tazminatı Nasıl Alınır?

Eylül 30, 2019 3 min read

Trafik Kazası Tazminatı Nasıl Alınır?

Okuma Süresi: 3 Dakika

Trafik Kazası Tazminatı ile birlikte kaza sonucu oluşan hasarınızdan fazlasını sigortanızdan talep edebilirsiniz.Kaza sonucu oluşan mağdurluk durumunda maddi hasarınız,yaralanma ve sakatlanma durumlarında ya da ölüm sonucu Trafik Kazası Tazminatı talep edebilirsiniz. Tazminattaki en önemli etken kazadaki hata payınız. Hasar payınızı almak için kaza sonrasında en kısa zamanda başvurunuzu yapmalısınız.

trafik-kaza-sigortasi
Trafik Kazasi Teminati Nasil Alinir?

 

Trafik Kazası Teminatı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Kaza Tespit Tutanağı
 • Olay Yerinin Fotoğrafları
 • Poliçe Örneğiniz
 • Sürücülerin Ehliyet Ruhsat Fotokopileri
 • Sigorta Şirketinin Gerek Görürse Alkol ve Eksper Raporu

Eğer Kaza Sonrası Sağlık Problemi Oluşursa

Yukarıdaki belgelere ek olarak:

 • Mağdurun Taburcu Edildiğini Gösteren Belge
 • Reçete
 • Fatura
 • Makbuz vb diğer tedavi masraflarını gösteren belgeler.

Sakatlık durumunda;

https://www.bisigortaci.com/blog/trafik-kazalarinda-ne-zaman-trafik-polisini-cagirmalisiniz/
 • Hastaneden Alınan Sakatlığın Durumunu Gösteren belge
 • Mağdurun Gelir Durumunu Gösteren Belge
 • Mahkemelik Bir Durum Olduysa Mahkeme Kararı
trafik-kaza-tezminati
Trafik Kazasi Sonrasi Ne Yapilmali?

Trafik Kazası Sonrası Ne Yapmalıyız?

Öncelikli olarak kazaya sebebiyet verebilecek tehlikeleri karşı önlemlerimizi almalı ve bakımları zamanında yaptırmalıyız.Aracı agresif sürmekten kaçınmalı,güvenli sürüş tekniklerine uygun ve en önemli trafik kurallarına uyarak haraket etmeliyiz.Bütün bunlara rağmen trafik kazası gerçekleşirse yapmanız gereken en önemli şey hemen kaza tespit tutanağı tutup kazanın fotoğralarını çekmek ve mümkün olan ne kısa sürede sigorta acentenize haber vermelisiniz.

Trafik Kazası Sonrası Sakatlık Hali

Haklı olduğunuzu kanıtladığınız trafik kazaları sebebiyle bedenen güç kaybı veya sürekli bir sakatlık hali oluştuğu takdirde sigorta sahipleri bu sakatlıktan doğan zararlarının teminatını sigorta şirketlerinden isteyebilmektedir.

Borçlar kanunun 41. Maddesince koruma altına bu hakkınız şu şekilde belirtilmektedir.  ‘‘Gerek kasten gerek ihmal ve teseyyüp yahut tedbirsizlik ile haksız bir surette diğer kimseye bir zarar ika eden şahıs, o zararın tazminine mecburdur.’’ “Bedensel bir zarara uğrayan kimse, çalışma gücünün tamamını veya bir kısmını yitirmekten ve ilerde iktisadi yönden karşılaşacağı yoksulluktan doğan zararını ve bütün masraflarını isteyebilir”

trafik-kaza-tezminati-nasil-hesaplanir
Trafik Kazasi Tazminati Zaman Asimi

Tazminat Nasıl Hesaplanır?

Trafik Kazası Tazminatını hesaplanırken etken birçok faktör bir arada değerlendirilir.Eğer bir ölüm söz konusu ise vefat eden kişinin yaşı, bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısı,aylık kazancı ve potansiyel ömrü göz önüne alınarak bir hesap çıkartılır. Vefat eden kişi bir yetişkin değil de bir çocuk ise; kişinin ileride ailesine destek olabileceği ihtimali düşünülerek aile bireylerinin yaşı, vefat eden kişinin gelecekte onlara verebileceği potansiyel destek hesaplanarak kişilerin bu destekten mahrum kalması sonucu doğan teminat devreye girer.

Fiziksel hasarın oluştuğu durumda, yaralanma sonucu görülecek tedavinin masrafları, bu süre zarfında kişinin iş yapamamazlık durumundan meydana gelen maddi kayıp hesaplanarak tazminat sağlanır.Uzuv kaybı veya felç gibi sürekli sakatlık durumlarında ise kişinin iş kaybına bu durumların etkisi kişinin manevi ve psikolojik hasarı da göz önünde bulunduralarak hesaplanır. Bu miktar 200.000 TL kadar çıkabilmektedir.

Tazminat Ödeme Süresi Ne Kadar?

Yukarıda bahsettiğimiz evrakları eksiksiz ve tam olarak teslim ettiğiniz durumda ödemeler 8 iş günü içerisinde ödeme yapılır. Zaman aşımına uğramamak için olaydan sonra en geç 2 yıl içinde gerekli evraklar ile birlikte başvurunuzu yapmanız gerekmektedir. Üzerinden 2 yıl geçmiş olan kazalar kanunen zaman aşımına uğradı için kabul görmemektir.

Bu teminatlar faydalanabilmek için mutlaka trafik sigortanızı yaptırın ve teminatlarınızdan emin olun. Umarız hiçbir zaman ihtiyacınız olmaz ama en uygun fiyatlarla size en yakın acentelerden teklif almak için

 

 

 

Bu Yazıyı Puanlar Mısınız ?
Bu Yazının Ortalama Puanı
[Total: 2 Average: 3]
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir