Genel Gezgin

Tekne Ehliyeti Nedir? Nasıl Alınır?

Ocak 3, 2020 3 min read

Tekne Ehliyeti Nedir? Nasıl Alınır?

Okuma Süresi: 3 Dakika

Eğer bir tekneniz varsa ya da amatör denizciyseniz tekne ehliyeti, diğer adıyla amatör denizci belgesi (ADB) edinmeniz gerekiyor. Tekne ehliyeti (ADB), tekne kullanabildiğinizin kanıtı olan bir belge. Tekne ehliyeti, motor kapasitesinin 10 BG ve üstü olduğu tüm teknelerin kullanımında şarttır.

Tekne Ehliyeti Almak için Başvuru Şartları Nelerdir?

Tekne ehliyetini olmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sahip olması gereken şartlar vardır. Ulaştırma bakanlığının sınavını geçmenin yanı sıra, başvuran şu şartları da sağlaması gerekmektedir.

 • Başvuranın 14 yaşından büyük olması. (18 yaşına kadar velilerin izniyle tekne ehliyeti alınabilir.)
 • Başvuranın yurt dışına adam kaçırmamış olması ya da daha önceden kaçakçılıktan suçlanmamış olması
 • Başvuranın tekneyi kullanabilecek sağlık şartlarına sahip olması ve bunu sağlık raporuyla belgelemesi
 • Başvuranın en az ilkokul mezunu olması
 • Başvuranın Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının istediği sınavda başarılı olması
tekne ehliyeti başvuru evrakları nelerdir?

Başvuru Evrakları Nedir?

Tekne ehliyetini alabilmeniz için Amatör Denizcilik Fedarasyonu’nun websitesindeki yönlendirmeleri takip edip, sınav ücretini ödemeniz gerekmektedir. Eğer sınav ücretini ödemezseniz, başvuru yapmanıza rağmen başvurunuz iptal olacaktır.

Sınava hazırlanmak için, daha önceden çıkmış ADB sorularına çözebilirsiniz. Sınav online gerçekleştirileceği için internet bağlantısı olan bir bilgisayar sınava girmeniz için yeterli olacaktır. Bu sınava başvurabilmek için aşağıdaki belgeleri hazırlamalı ve Amatör Denizcilik Fedarasyonu tarafından belirlenmiş Sınav Başvuru Merkezlerine başvurulmalıdır.

 • Nüfüs cüzdanının aslı ve fotokopisi
 • Tekne kullanabileceğinizi kanıtlayan herhangi bir devlet hastanesinden alınmış bir sağlık raporu
 • Sınav ücretini yatırdığınızı ispatlayan dekont
 • 18 yaş altı başvuranlar için aileden alınmış muvafakatname
 • Başvuranın 1 adet vesikalık fotoğrafı (Başvuru formunda gösterilen yere yapıştırılmış şekilde)
 • Doldurulmuş ve imzalanmış ADB başvuru formu

Sınav başvuru merkezlerine ulaşabilmek için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının Gemi Adamları Sınav Sistemi web sitesinden başvurabilir ve online başvuru yapabilirsiniz. Sınav tarihleri başvurduğunuz yer tarafından size bildirilir. Başarılı olursanız, ADB kartınıza yani tekne ehliyetinize ulaşabilirsiniz.

Tekne Ehliyeti Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Tekne ehliyetinin son kullanım tarihi gibi bir süresi yoktur. Bu sebeple, tekne ehliyetine sahip olduktan sonra yenileme için herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Eğer geçirdiğiniz bir sağlık sorunu tekne kullanmanızı etkiliyorsa, liman idareleri sizden sağlık belgesi isteyebilir.

https://www.bisigortaci.com/blog/trafik-kazalarinda-ne-zaman-trafik-polisini-cagirmalisiniz/

Geçmiş dönemde alınan ADBler büyük boyutlara sahipken, yeni nesil tekne ehliyetleri kimlik kartlarına ya da kredi kartlarına benzer boyuttadır. Eğer isterseniz, eski tekne ehliyetinizi yenisiyle değiştirebilirsiniz. Liman müdürlükleri bu değişim için başvurmanız gereken yer.

tekne ehliyeti nereden alinir

Tekne Ehliyetini Nereden Alabilirim?

Tekne ehliyetini edinmek için Amatör Denizcilik Fedarasyonunun resmi sitesine başvuru yapmanız gerekmektedir. Site üzerindeki yönlendirmeleri takip ederek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının yapacağı sınavlar sonucunda sahip olabileceğiniz tekne ehliyetine, 14 yaşını dolduran bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları edinebilir. Daha ayrıntılı bilgi için amatör denizcilik federasyonu web sitesine göz atabilirsiniz.

Tekne Sigortası Yaptırmalı mıyım?

Tekne sigortası, sigorta dahilindeki teknenin başına gelebilecek her türlü kaza ve beklenmedik durum neticesinde oluşan zararı karşılayan sigorta türüdür. Bu şekilde, tekne kullanan sigortalılar gönül rahatlığıyla tekne kullanabilir ve herhangi bir kaza sebebiyle de korku duymazlar. Deniz araçları sigortası da denilen tekne sigortası için en uygun teklifi almak istiyorsanız, tekne – deniz araçları sigortası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu Yazıyı Puanlar Mısınız ?
Bu Yazının Ortalama Puanı
[Total: 0 Average: 0]

bisigortaci.com Blog Editörü
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir