Genel Kasko Sigortası Otomobil Trafik Cezaları Trafik Sigortası

Sürücülerin Mutlaka Uyması Gereken Trafik Kuralları

Ocak 6, 2020 4 min read

Sürücülerin Mutlaka Uyması Gereken Trafik Kuralları

Okuma Süresi: 4 Dakika

Trafik kurallarına uymayan sürücüler, her gün onlarca hayata mal oluyor. Özellikle tatillerde ve kış aylarında artan trafik kazalarını en aza indirgemek için çeşitli trafik kurallarına uymak gerekiyor. Hem sürücülerin hem de yayaların hayatlarını kurtaracak bu kurallara gelin hep birlikte göz atalım.

Geçiş Önceliğini Bilmek Sizi Kazadan Kurtarır

Trafikte geçiş önceliği çeşitli durumlara göre değişir. Yaralıların taşındığı ambulans ve özel amaçlı taşıtlar trafikte geçiş önceliğine sahiptir. Ambulansın yanı sıra, hızlıca yetiştirilmesi gereken organ – doku nakli araçları da geçiş önceliğine sahiptir. İtfaiye gibi acil müdahale araçları, suçluluları kovalamakta olan polis-zabıta araçları, yol bakımından sorumlu kar mücadele araçları trafikte geçiş önceliği tanımanız gereken araçlardır.

Sağa dönerken geçiş önceliği yayanındır.

Sağa Dönüyorken Geçiş Önceliği Yayanındır

Trafik ışığının olmadığı durumlarda bile, karşıdan karşıya geçen bir yayaya sağa dönerken yol vermeniz gerekmektedir. Trafikte çok kez unutulan bu kural, size yeşil ışık yansa dahi önceliği yayaya vermenizi ister.

Hız kurallarına uyun

Hız kuralları yol durumuna ve yayalara göre belirlenmiştir. Hız limitlerine uyduğunuz zaman trafik kazası riski en aza indirgenir. Ülkemizde de çokça görülen riskli kavşaklarda ya da sert dönemeçlerde hız kurallarına özellikle uymanız önerilir. Şehir merkezine girildikçe de kaza riskini azaltmak ve yayaların güvenliğini sağlamak için çeşitli hız limitleri belirlenmiştir.

Ülkemizde şehir merkezlerinde genellikle uyulması gereken limit saatte 50 km’dir. Şehirler arası karayollarında 90, bölünmüş yollarda 90 otoyollarda ise saatte 120 km’dir.

Hızlı fren yaptığınız durumlar kazayla sonuçlanabilir. Kaza yapmanın yanı sıra, hızlı frenden dolayı araçtaki insanların boyunlarının zedelenmesi bile mümkündür. Kendinizin ve başkalarının can güvenliğini korumak için hız kurallarına uymanız gerekmektedir. Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından belirlenmiş bu hız limitlerine uymamanın çeşitli cezai sonuçları bulunuyor. 2020 Trafik cezalarına başka bir yazımızdan göz atabilirsiniz.

Alkollü araç kullanmayın

Her yıl binlerce insan alkollü araç kullananların sebep olduğu kazalarda ölmektedir. Alkol almak, dikkat dağınıklığına ve reflekslerde zayıflamaya sebep olduğu için araç kullanmayı tehlikeli hale getirmektedir. Ne yazık ki bunları göz ardı eden araç sürücüleri hem kendi hayatlarını, hem ailelerinin hem de trafikteki başka insanlarının canlarını tehlikeye atabilmektedirler. Kandaki alkol oranı tehlikeli sınırları geçtiği zaman alkollü sürücüye cezai işlem uygulanmaktadır. Bu cezai işlemle birlikte ehliyetin elinden alınması da söz konusudur. Tekrarlanan alkollü araç kullanımlarında ceza miktarı her defasında artmaktadır. Araç kullanmanıza engel olacak alkol miktarı 0.50 promildir. Bu miktar, hususi aracınızda sürücüyseniz geçerlidir. Eğer diğer araç türlerinde 0.20 promilin üzerinde yakalanırsanız cezai işlem uygulanacaktır.

Hatalı sollama kazalara sebebiyet verir.

Hatalı sollama yapmayın

Özellikle şehirlerarası yollarda yapılması en riskli hareket hatalı sollamadır. Bu sebeple, sollama yapmadan önce ortamın buna uygun olup olmadığını mutlaka ve dikkatle kontrol etmek gerekir. Aşağıdaki durumlarda sollama kesinlikle yapılmamalıdır:

  • Okula yakın ve yaya geçitlerinde
  • Birer şeritli ya da çift yönlü köprüler ve tünellerde
  • Tepe üstlerinde ya da görüşün kısıtlı olduğu dönemeçlerde
  • Sollamanın yasak olduğu yerlerde

Emniyet kemerinizi takın

Emniyet kemerini takmak, kazalarda yaralanma ve ölüm risklerini dramatik ölçülerde azaltmaktadır. Emniyet kemeri sadece basit yaralanmalar değil ciddi kazalarda da sizi korumaktadır. Sadece sürücülerin değil araçtaki herkesin emniyet kemeri kullanması önerilir. Toplum olarak yanlış bildiğimiz arkada oturan kişilerin emniyet kemeri takmasına gerek olmadığı düşüncesi yanlıştır. Emniyet kemeri kullanılmadığı taktirde kafa travmaları, ciddi yaralanmalar hatta ölüm meydana gelmektedir.

Araç takip mesafesine uyun

Sefer halindeki araçlar, güvenlik sebebiyle önündeki ve arkasındaki araçlarla arasında belli bir mesafe korumak zorundadır. Aksi takdirde ani fren ya da dikkatsizlik neticesinde kazalar olmaktadır. Bu mesafe seyif halindeki aracın hızının yarısı kadar olmalıdır. Yani şehir içinde saatte 50 km hızla giden bir araç diğer araçlarla arasına 25 km mesafe koymalıdır.

Ancak şehirlerarası yollarda bu kural değişmektedir. Bu gibi durumlarda araç hızıyla aynı miktarda mesafeyi korumalıdır. Yani, saatte 100 km hızla giden bir araç, şehirlerarası yolda önündeki ve arkasındaki araçlarla arasına 100 m mesafe koymalıdır. Fren mesafesi karlı ve kaygan yollarda artacağı için hava durumunu da göz önüne alarak bu mesafe artırılabilir.

Trafik Sigortası Yaptırmayı Geciktirmeyin

Zorunlu trafik sigortasını trafiğe çıkabilmeniz için yaptırmanız gerekir.

Yasalar tarafından da zorunlu kılınan bir başka kural ise zorunlu trafik sigortasını yaptırmanız olacak. Kazanın ne zaman karşınıza çıkacağı belli olmadığı için sigorta ile kendinizi ve üçüncü tarafı güvence altına almanız çok önemlidir. Kasko sigortası ise sizi tam koruma altına alır. Her iki sigorta için de en uygun teklifi üzerlerine tıklayarak alabilirsiniz.

Bu Yazıyı Puanlar Mısınız ?
Bu Yazının Ortalama Puanı
[Total: 2 Average: 4.5]

bisigortaci.com Blog Editörü
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir