Genel Trafik Sigortası Uncategorized

Sürücüler İçin Sigorta Bilgi Gözetim Merkezi SBM Nedir ?

Eylül 12, 2018

Sürücüler İçin Sigorta Bilgi Gözetim Merkezi SBM Nedir ?

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi 16.03.2003 tarihinde T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan ve resmi gazete de yayımlanan Trafik Sigortası Bilgi Merkezi yönetmeliği ile ”TRAMER” adıyla kurulmuştur. 9 ağustos 2008 tarihinde resmi gazetede yayımlanan yönetmelikle ilk adı Sigorta Bilgi Merkezi olarak kabul edilmiş daha sonrasında 03.11.2011 tarihinde resmi gazetede yayımlanan yeni bir yönetmelikle adı Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi olarak değiştirilmiştir.

SBM trafik sigortası ve diğer sigorta türlerdeki sigorta sahiplerine bilgiler vermektedir. Poliçe sorgulama hizmeti dışında da hasar kaydı sorgulama ve kaza tespit tutanağı hakkında araç sahiplerine bilgi verir. SBM trafik sigortası hakkında ve diğer sigorta türlerinde poliçe sahiplerine online olarak hizmet verir.

SBM’nin faaliyetlerini T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı incelemektedir.

SBM Trafik Sigortası Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır ?

SBM’nin sitesinden online olarak trafik sigortası poliçelerinizin bilgilerine sahip olabilirsiniz. Plaka ve T.C. kimlik numaranız ile yapacağınız sorgulama ile poliçe bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.Poliçe vadesinin dolmasına yakın anında poliçe bilgilerini göremeyen kişiler için oldukça fazla önem arz etmektedir. SBM’nin teklif özelliği sayesinde trafik sigortası hakkında da bilgilere sahi olabilirsiniz. Eğer zorunlu trafik sigortanızı zamanında yenilemezseniz oldukça ağır yaptırımlar söz konusudur.

Araç sigortası fiyatlarının  son zamandaki artışlarından dolayı dertli olan sürücüler için gecikme yaşanması durumunda bir çok sorunla karşılaşmaları mümkün. Trafik sigortası poliçesini yenilemeyi geciktiren sürücelere maddi trafik cezasının dışında yenilenmeyen her ay için poliçe üzerinden % 5 zam uygulanıyor. Bunlara dahil olarak araba sigortası belirleme konusunda önemli yer tutan trafik sigortası basamakları da bu konuda devreye giriyor. SBM’nin sitesinden aracınızın trafik sigortası kademesini online olarak sorgulayabilirsiniz. Aracınızla sigorta süresinde kaza geçirmemiz olsanız bile trafik sigortası basamağınız sabit kalıyor ve daha uygun fiyatlı poliçeye sahip olmaktan mahrum kalıyorsunuz. Poliçenizi yenilememeniz dahilinde trafik ekiplerince aracınızın çekilmesi ve bağlanmasından doğan masrafları da ödemekle yükümlü oluyorsunuz.

Bu gibi tehlikelerle karşılaşmamak için SBM sorgulama ekranında poliçe sürenizi takip ederek sigortanızı yaptırabilirsiniz.

 

SBM Trafik Sigortası Verileri Nedir ?

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi  yukarıda bahsettiğimiz hizmetlerin dışında trafik sigortası hakkın da düzenli olarak raporlar yayınlamaktadır.Bu raporların içeriğinde aylık olarak kesilen trafik sigortası fiyatlarının ortalamasını öğrenebilir ve fiyatların aylık değişimlerini kontrol edebilirsiniz. Yayınlanan bu raporlar dışında trafik sigortası fiyatlarının dışında kesilen poliçelerin prim adedini ve illere göre yer alan araç sigortası istatistiklerini de görebilirsiniz.

Örnek verecek olursak 2018 yılında Eylül ayına kadar yazılan poliçe adedi 79.207.969 adettir. 2018 poliçe ortalama prim değerleri Eylül ayına kadar toplam 5.059 tutarında prim olarak hesaplanmıştır.Bu verilere ve diğer yer alan verilere SBM’nin web sayfasının raporlar kısmından ulaşabilirsiniz.

smb-trafik-sigortasi-prim-degerleri
smb-trafik-sigortasi-prim-degerleri

Örnek SBM Trafik Sigortası Fiyatları

Aşağı da vereceğimiz örnekte yer alan veriler aracın markası, modeli ve hasar durumuna göre değişim göstermektedir.

sbm-trafik-sigortasi-ornek-teklif-listesi
sbm-trafik-sigortasi-ornek-teklif-listesi

En İyi Sigorta Şirketlerinin Fiyatlarında En Kolay Şekilde Nasıl Ulaşılır ?

Araç sahipleri için önem arz eden trafik sigortası fiyatları geçen yıldan itibaren artış göstermektedir. Resmi makamlar tarafından açıklanan verilere göre de bu fiyatlar şirketten  şirkete farklılıklar göstermektedir. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin web sitesinden yapacağınız fiyat sorgulamaları ile farklı fiyat teklifleri ile karşılaşmanız mümkündür. Bunun nedeni her sigorta şirketinin bir araç sahibi için farklı fiyat politikaları uygulaması ve farklı risk değerlendirmeleri yapmasından dolayı kaynaklanmaktadır. Sizde uygun fiyatlı trafik sigortası yaptırmak istiyorsanız öncelikle fiyat karşılaştırması yaparak en uygun şekilde trafik sigortası yaptırabilirsiniz.

sbm-trafik-sigortasi-teklifi-alma
sbm-trafik-sigortasi-teklifi-alma

Trafik sigortası fiyatlarını karşılaştırmak ve size uygun sigorta tekliflerinden yararlanmak için en uygun trafik sigortası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

 

Bu Yazıyı Puanlar Mısınız ?
Bu Yazının Ortalama Puanı
[Total: 1 Average: 5]

bisigortaci.com Blog Editörü
Bi Yorum Yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir