Kasko Sigortası Otomobil Trafik Sigortası

Sıfır Araç İçin Sigorta İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Nisan 5, 2019 5 min read

Sıfır Araç İçin Sigorta İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Okuma Süresi: 5 Dakika

Türkiye’de uygulanmakta olan zorunlu trafik sigorta uygulaması, araç sahipleri için yasal bir yükümlülüktür. İster ikinci el ister sıfır araç olsun, trafiğe katılacak her araç için zorunlu trafik sigortası yaptırmak gerekir. Zorunlu trafik sigortasına ek olarak, isteğe bağlı yaptırılan kasko sigortası ile zorunlu sigortaya nazaran daha kapsamlı güvenceler elde etmek mümkündür.

 

Özellikle konumuz sıfır araç olunca, trafik sigortası ile birlikte kasko sigorta işlemlerinden de bahsetmeden geçmek olmaz. Zira sıfır araçların halk tabiriyle araç sahiplerinin „gözü gibi baktığı” araçlar olduklarını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu nedenle araç kaskolama işlemlerinin daha çok sıfır araç satın alan araç sahipleri tarafından tercih edildiğini söylemek mümkün. Hatta bazı durumlarda, aracı satan firmaların hediye ve kampanyalar ile kasko sigorta poliçeleri sunduklarını da görebilirsiniz.

Ek olarak, zorunlu trafik sigortası için alınacak tekliflerin de

şirketten şirkete değiştiğini hatırlatmak isteriz. Kapsam, tazminat tutarları ve limitleri gibi konularda aralarında bir fark bulunmayan bu teklifleri farklı yapan tek nokta, prim tutarı.

 

https://www.bisigortaci.com/blog/trafik-kazalarinda-ne-zaman-trafik-polisini-cagirmalisiniz/

Sıfır araç İçin Sigorta Teklifleri Ruhsat Almadan Alınabiliyor Mu?

Sıfır kilometre bir araç henüz ruhsata kaydedilmemiş olsa bile firmalardan tahmini sigorta teklifleri almak mümkün. Alınacak bu teklifler hem zorunlu trafik sigortası hem de kasko sigortaları için geçerli.

Bu noktada özellikle yeni bir araç satın aldıktan sonra ilk durağınızın sigorta şirketi olması oldukça mantıklı. Ayrıca araç satışı yapılan birçok bayi ve galeride sigorta şirketlerinin temsilcilerini bulmak mümkün. Bu temsilciler sayesinde bu tür teklifleri anında alabilir, bayi ile ortak hazırlanan teklifler veya sigorta şirketinin kendine özel kampanya ve indirimlerden de haberdar olabilirsiniz.

Ancak bu tür yerlerde, tabiri caizse ayak üstü gerçekleştirilen bu tür görüşmelerde kişilerin doğru karar vermesi daha zordur. Zira insanların böyle durumlarda, farklı seçenekleri değerlendirmeye yetecek vakti yoktur. Yani bir bakıma „aceleye gelen” bir takım teklifler, o anda „mantıklı

 

ve avantajlı” gibi görünebilir. Bu sebeple, bu iş için vaktinizi özel olarak ayarlayıp, mümkün olduğunca fazla seçenek arasından eleme yapmak sizi doğru sonuca götürecek yöntemdir.

 

Sıfır Araçların Trafik Sigortası Ve Kasko Sigorta Prim Fiyatları Neye Göre Belirleniyor?

Araç sigortaları her ne kadar araç adıyla birlikte anılsa da aslında prim fiyatlarını en çok etkileyen faktörler beşeri. Yani sigorta ve kasko primleri için fiyat belirlenirken sigorta şirketlerinin en çok önem verdiği kriterler aslında araç sahibi ile ilgili.

Araç sahibinin yaşı, kaza geçmişi ve aracın kayıtlı

 

olduğu (dolayısıyla araç sahibinin yaşadığı düşünülen) şehir gibi kriterler asıl belirleyici faktörler. Bunu dışında araç yaşı, modeli ve piyasa değeri gibi unsurların zaten belli istatistiklerle aşağı-yukarı sabit olduğunu biliyoruz.

Bu noktada, sıfır araç satın aldığınızda zaten aracın yeni olması nedeniyle nispeten yüksek bir fiyat bandında bulunan prim ücretine, bahsettiğimiz diğer faktörlerin de eklenmesi ile nihai fiyat belirlenmiş olur. Ancak burada bahsi geçen ana unsurların dışında, şirketlerin dikkate aldığı sebeplerin sayısını yüzlerle ifade etmek mümkün.

Örn: Aracın kayıtlı olduğu şehir trafiğinin genel durumu, bu hesaplamalarda kullanılan değişkenler arasında yer alabiliyor. Bunun sebebi, bazı şehirlerde diğerlerine oranla daha yüksek kaza riski olması şeklinde açıklanabilir.

 

Mevcut Trafik Sigortasını Sıfır Araca Transfer Etmek Mümkün Mü?

Sıfır araç için zorunlu trafik sigortası işlemleri yaptırılırken, yeni  bir poliçe düzenlenmesi şarttır.

Ancak birçok konuda esneklik sağlayan kasko sigortaları bu konuda da bir çözüm üretmiştir. Buna göre; sıfır araç ile önceki aracın bedel farkı ve araçlara bağlı diğer kriterler nedeniyle oluşan farklar hesaplanıp, tamamen poliçe yenilemek yerine eski poliçe üzerinde değişiklikler yapılarak, kasko sigorta iş

 

lemi tamamlanabilir.

Şayet eski kasko sigortası poliçenizle devam etmek istemiyorsanız, poliçe iptal talebinde de bulunabilirsiniz. Bunun için eski aracı elinizden çıkardığınıza dair (satış – devir) belgeleriyle birlikte yapacağınız bir başvuru yeterli olacaktır. Bu noktadan sonra, eski poliçede kullanılmamış olarak kabul edilen gün sayısı nispetinde, prim üzerinden para iadesi alma hakkınız vardır.

 

Sıfır araç İçin Yapılan Sigorta İşlemlerinde Araç Bedeli Belirlenirken Hangi Kaynak Baz Alınıyor? 

 

Araç sıfır olduğu için sigorta bedeli belirlemesinde dikkate alınan bedel aracı satın alırken ödediğiniz tutar, yani aracın satış fiyatı oluyor. Aracın satış fiyatının, araç bedeli olarak kabul edilmesi hem zorunlu trafik sigortası hem de kasko sigortası hazırlanırken geçerli olan bir durumdur.

Ancak eğer araç “sıfır” kategorisnde değerlendirilmiyorsa, yani ikinci el statüsünde ise araç bedeli belirleme işleminde en çok dikkate alınan liste Türkiye Sigortacılar Birliği (TSB) tarafından oluşturulan ve güncel olarak duyurulan kasko değer listesidir.

 

Neden Sıfır araç Tercih Etmeliyim?

 

Sıfır araç ve ikinci el araç arasında yapılan kıyaslamalar -deyim yerindeyse- futboldaki ezeli rakipler arasındaki tartışmalara benziyor. Zira iki fikri savunanların da kendi taraflarında haklı gördükleri birçok sebebi var. Ve bu sebeplerin başlıkları ortak olsa da içerikleri fark yaratabiliyor.

Yani araçların aynı özellikleri, farklı yorumlanıyor. Bir taraf araç fiyatının yüksekliğinin karşılığını aldığını düşünürken, diğer taraf bunu gereksiz görebiliyor.

Yazının devamında bu ve benzeri örnekleri sizler için açıklıyoruz.

 

Sıfır Araç Satın Almak Neden Daha Avantajlı? 

 

Örneğin: İkinci el araç satın alma taraftarı olanların sık sık kullandığı argümanlardan biri “fiyat”. Evet, matematiksel olarak yaklaşırsak, sıfır araçlar için daha çok bütçe ayırmak gerekiyor. Ancak ayırdığınız bu bütçeye karşılık gelen değerde bir ürüne de sahip oluyorsunuz. Temiz, hasarsız, birçok durumda garantili yani gönül rahatlığıyla binebileceğiniz bir araca kavuşuyorsunuz.

Ayrıca sıfır araç satın alırken, firma ve bayiler aracılığı ile işlem yapıldığı için herhangi bir güven problemi yaşamıyorsunuz. Arabanın örtbas edilen hasarları ve eksiklikleri bulunmadığı gibi test sürüşlerinden, detaylı analizlere kadar birçok şekilde inceleme fırsatı buluyorsunuz.

Hal böyle olunca, ikinci el araçta hiçbir zaman tam olarak em

 

in olamamak gibi bir tehlike ile karşı karşıyasınız.

Yine bu sebeplere bağlı olarak, fiyat konusuna tekrar dönecek olursak; daha ekonomik olarak algıladığımız ikinci el araçların, yaşından dolayı veya sizin fark edemediğiniz türden başka sebepler nedeniyle sahip olacağı arızaları hesaba katmak gerek. Çünkü bunların uzun vadede yaratacağı masraf, başta sıfır araç için harcayacağınız miktarın katbekat üstünde olabilir.

 

Sıfır araç İle Yakıttan Tasarruf

 

Otomotiv sektöründe hızla gelişen teknoloji ile artık hibrit motorlardan, yakıt tasarruflu araçlardan daha çok söz eder olduk.

Bu bağlamda, birkaç yıl önceki teknolojiyle bile kıyaslandığında ciddi oranlarda yakıt tasarrufunu arttıran gelişmelerden bahsetmek mümkün. Hal böyle olunca, bir aracı aldıktan sonra en önemli gider kalemini oluşturan yakıt masrafı üzerinden yapılacak tasarrufun her kuruşu büyük önem kazanıyor.

Özellikle gündelik kullanımda araç ihtiyacı olan, haftada birkaç keze depo doldurmak durumunda olan kişiler için bu hesap çok daha hızlı ortaya çıkıyor.

 

Yani sıfır araç için başta yapacağınız masraf ile ikinci el araç için ayrdığınız bütçe arasındaki farkı (araç kullanım sıklığına göre) birkaç yılda bile kapatmanız mümkün. Bu fark kapandıktan sonra, her doldurduğunuz depoda ikinci el araca göre daha çok kâr etmiş olacağınızı da unutmayın.

En uygun trafik sigortası

 

Bu Yazıyı Puanlar Mısınız ?
Bu Yazının Ortalama Puanı
[Total: 2 Average: 5]

bisigortaci.com Blog Editörü
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir