Genel Gezgin Özel Sağlık Sigortası Sağlık Bilgileri Seyahat Sağlık Sigortası Yaşam

Seyahat Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ocak 8, 2020 4 min read

Seyahat Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Okuma Süresi: 4 Dakika

Seyahat Sigortası Nedir ve Neden Gereklidir?

Seyahatiniz boyunca başınıza gelebilecek hırsızlık, sağlık sorunları, bagaj kaybı gibi sorunlara karşı sizi güvence altına alan sigorta türü Seyahat Sigortasıdır. Hem yurt içi seyahatleriniz için hem de yurt dışı seyahatleriniz için sigorta yaptırabilirsiniz. Vize başvurularında çoğu zaman şart konulan seyahat sigortası hakkında daha detaylı bilgilere gelin birlikte bakalım.

Seyahat sigortasını nereden yaptırabiliriz?

Seyahat Sigortasını Nereden Alabilirsiniz?

Hem bankalardan hem de sigorta şirketlerinden seyahat sigortası yaptırabilirsiniz. Yakınınızda bulunan bir acenteye gidebilir ya da vize aldığınız kuruluşun websitesinde önerildiği şekilde bir seyahat sigortası edinebilirsiniz. Bankadan aldığınız seyahat sigortası kapsamına dikkat etmeniz öneriliyor çünkü kimi zaman yurt dışına çıkış için gerekli olan seyahat sigortası gereklerini karşılayamayabiliyor. Seyahat sigortalarını acenteye, bankaya gidip alabileceğiniz gibi artık mobil bankacılık yardımıyla online olarak da satın alabiliyorsunuz.

Seyahat Sigortası Hakkında Bilinen 2 Yanlış:

Seyahat sigortası hakkında yaygın olarak yanlış bilinen birkaç nokta var. Sürprizlerle karşılaşmamak için gelin birlikte bu yanlış bilenenlere göz atalım.

Seyahat Sigortası Seyahatiniz Boyunca Her An Her Şeyden Sorumludur.

Sigortanız olması seyahatiniz boyunca karşılaşacağınız her hasarın karşılanacağı anlamına gelmez. Sigorta masrafları ödeyip ödemeyeceğine karar vermeden önce uzmanlar vuku bulan olayın nasıl gerçekleştiğini inceler. Mesela, yapmanın yasak olduğu bir şeyi yapmış olmanız; yüzmenin yasak olduğu bir saatte denize ya da havuza girmeniz, riskli ve tehlikeli hareketlerde bulunmanız sigorta şirketinin ödemeyi reddetmesiyle sonuçlanabilir. Böyle bir olay yaşamanız durumunda bütün masrafları sizin karşılamanız gerekecektir. Kötü bir sürprizle karşılaşmamak için hangi durumlarda sigorta kapsamının dışına çıktığınızı seyahat sigortası yaptırırken mutlaka bir göz atın deriz.

Seyahat Sigortası Sağlık Sigortasıdır.

Seyahat sigortası ile sağlık sigortası birbirinden farklı şeylerdir. Seyahat sigortası, seyahatiniz boyunca karşınıza çıkabilecek beklenmedik olaylara karşı sizi güvence altına alır. Yani, başka bir ülkeye gidip o ülkede genel sağlık kontrolü olmak isterseniz seyahat sigortası kapsamı dışına çıkarsınız. Beklenmedik bir kaza geçirmeniz durumunda seyahat sigortası masraflardan sorumlu hale gelir. Buzlu bir zeminde yere düşüp bir yerinizi kırmanız ya da incitmeniz beklenmedik bir duruma örnektir.

Seyahat Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Seyahat sigortalarının poliçeleri genel hatlarıyla devlet tarafından belirlendiği için her detaya dikkat etmeniz gerekmez. Ancak bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken birkaç durum mevcut.

Eğer poliçeniz elle yazılmışsa, bazı konsolosluklar kabul etmeyebilir. Bir diğer dikkat etmeniz gereken konu ise seyahatiniz boyunca aldığınız sağlık hizmetini aynı gün içerisinde sigorta şirketine bildirmelisiniz. Eğer 24 saat içerisinde bildirmezseniz ödeme talebiniz reddedilebilir.

İki çeşit seyahat sigortası mevcuttur; muafiyetli seyahat sigortası ve muafiyetsiz seyahat sigortası. Muafiyetli seyahat sigortası diğerine kıyasla daha uygun fiyatlıdır. Ancak muafiyet sigorta yaptırdıysanız, sigorta şirketi belli bir fiyatın üstündeki masrafları ödemeyecektir.

Seyahat Sigortası Neleri Kapsamaz?

Motosiklet kullanmak sigorta kapsamı dışındadır.

Bazı özel şartlar farklı sigorta şirketlerine göre değişiklik gösterse de genellikle sigorta kapsamı benzerdir. Aşağıdaki durumlar ise seyahat sağlık sigortası kapsamına genellikle girmez:

  • Motorsiklet ya da motoru olan bir bisiklet kullanmanız durumunda
  • Avcılık faaliyetine girdiyseniz; açık denizde balık tutma ya da vahşi hayvan avlama girişiminde bulunduysanız
  • Yolcu olmadığınız bir şekilde uçuş yaptıysanız sigorta kapsamı dışına çıkmışsınız demektir.

Bunların yanı sıra bazı sporlar da sigorta kapsamı dışına çıkmanıza sebep olacaktır. Basket, futbol, güreş, halter, polo, cirit atma, binicilik, yelken sporları gibi riskli sporları seyahatiniz boyunca yapmamanız gerekmektedir. Tehlikeli jimnastik ve profesyonel spor hareketleri sigorta kapsamı dışına çkmanıza sebep olacak hareketlerdir. Son olarak buz üzerinde yaptığınız sporlar (kayak, hokey vb.) ve dağcılık gibi riskli faaliyetler sigorta kapsamı dışındadır.

Seyahat Sigortası Yaptırın

Seyahat etmek yanında ne yazık ki bir çok riski de beraberinde getiriyor. Tuttuğunuz oteller, seyahat edeceğiniz tren, uçak ya da otobüs gibi taşıtlarda oluşacak zorluklar, bagaj kayıpları ya da olası sağlık sorunları giderleri seyahat sigortası kapsamına girer. En uygun seyahat sigortası teklifini Bisigortacı üzerinden alabilirsiniz.

Bu Yazıyı Puanlar Mısınız ?
Bu Yazının Ortalama Puanı
[Total: 0 Average: 0]

bisigortaci.com Blog Editörü
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir