Kasko Sigortası Trafik Sigortası

Plaka ile Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Mart 20, 2018 4 min read

Plaka ile Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Okuma Süresi: 4 Dakika

Plaka ile araç hasar kaydı sorgulama hizmeti sonucu, almak istediğiniz aracın geçmiş kaza  ve sigorta poliçesi bilgilerini öğrenebilirsiniz.

İkinci el bir araba almayı düşünüyorsunuz fakat aracın geçmişi ile ilgili de net bilgiler edinme ihtiyacı duyuyorsunuz. O halde Aracın hasar kaydı, kaza tutanak geçmişi, sigorta poliçesi, trafik poliçesi veya parça değişim bilgisi gibi detayların aracın değerine etki edecek türden etkiler yapabildiğinin farkındasınız demektir.

Bu bilgilerin hepsine ulaşabildiğiniz plaka ile araç hasar kaydı sorgulama sistemi araç sahiplerine ve araç sahibi olmayı düşünenlere hizmet veren Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi bu noktada bize bu tür detayları Tramer sorgulama imkanı veriyor.

hasar-kaydi-sorgulama

Tramer Kaydı Nedir?

Tramer ismi yine ilgili kurumun Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi biriminden adını alır. Bu noktada plakadan araç hasar sorgulama kayıtlarını inceleyerek kişiler söz konusu araç ile ilgili birçok önemli detaya ulaşabilir. Bu detaylar arasında ilk paragrafta bahsetmiş olduğumuz, 2. El araç piyasa değerini etkliyecek türden öneme sahip bilgiler vardır.

Tramer Kaydı İle Hangi Bilgilere Ulaşılabilir?

Tramer kayıtlarını halkın erişimine sunan SBM’nin Tramer kaydı sorgulamaya yönelik bizlere sunduğu iki farklı yöntem vardır. Bu yöntemlerin ikisinde de araçla ilgili çeşitli bilgileri sorgulama bilgisi için alternatif olarak kullanmak mümkündür.

Bu noktada SBM’nin resmi web adresi üzerinden araç plaka no, sigortalı TC kimlik no, sigortalı vergi kimlik no veya sürücü tc kimlik no gibi bilgiler kullanılarak sorgulama yapmak mümkündür.

https://www.bisigortaci.com/blog/trafik-kazalarinda-ne-zaman-trafik-polisini-cagirmalisiniz/

Bununla birlikte, dilediğiniz her yerde ve anında araç hasar kaydı gibi Tramer sorgulamalarını yapmak için şasi numarası, tc kimlik no, sigorta poliçe no, kaza tespit tutanağı ihbar no ya da plakayı yazın ve SMS olarak 5664’e gönderin sorgu başına 7 TL olmak kaydıyla işleminizi tamamlayın.

Bu işlemde kullanılan telefon numarası, sorgulama kodları ve ücretlendirme ülkemizde faaliyet gösteren bütün GSM operatörleri için aynıdır.

hasar-kaydı-sorgulama-nasil-yapilir

Tramer Haricinde Nerede Hasar Sorgulama Yapabilirsiniz.

Tramer ile başlayan plaka ile araç hasar kaydı sorgulama işlemi  daha sonraki süreçte; Turkcell, Vodafone veya Türk Telekom’un da dahil olması ile birlikte daha kolay bir hale gelmiştir. Sms ile araç hasar kaydı sorgulamak için operatör fark etmeksizin örnek olarak Plakayı Yazın ( Örn; 34bsg212 ) > Turkcell, Vodafone veya Türk Telekom  5664‘e gönderin. Araç hasar bilgileri cebinize gelsin, ayrıca her sorgulama için 7 tl ücret ödeyeceğinizi aktaralım

Ücretsiz Hasar Kaydı Sorgulama

Ücretsiz araç hasar sorgulama için, hasar kaybı bilgisini ve tutarını sadece sigorta acenteleri kendi ekranlarında görebilmekteler. Eğer sadece bu bilgiler sizin işinize yetiyor ise size en yakın sigorta acentenizden ücretsiz olarak talep edebilirsiniz.

Plakadan Hasar Geçmişi Sorgulama

SMS ile araç plakası kullanarak hasar kaydı sorgulamak için aşağıdaki görselde görmüş olduğunuz adımı uygulamak yeterli olacaktır.Hatırlatma: Turkcell, Türk Telekom, Vodafone için sorgu kodları, telefon numarası ve ücretlendirme aynıdır.

 

sms ile plakadan araç hasar sorgulama

Sms ile Araç Parça Değişimi Sorgulama

Hasarlı kazalardan sonra bildiğiniz gibi bir takım eksper raporları ışığında parça değişimleri gerçekleşebiliyor. Bu noktada özellikle satın almayı düşündüğünüz ikinci el aracın bu konudaki geçmişini merak ediyorsanız „PARCA – boşluk – PLAKA NO – boşluk – HASAR TARİHİ” sorgulamasını aşağıdaki görselde görüldüğü üzere (GSM operatörü fark etmeksizin) 5664’e kısa mesaj olarak yolladığınızda, karşınıza aracın değişen parça bilgisi çıkacak.

Bu noktada araç önceden plaka değiştirmiş olsa dahi bu eski plakaya ait parça değişim bilgisine de ulaşmak aynı sorgu sırasında mümkün.

Sms ile plakadan parça değişimi sorgulama

Sms ile Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama

Bir aracın geçmişi ile alakalı insanların sıklıkla merak ettiği konulardan biri de araç ve sahibi adına düzenlenmiş (varsa) kaza tespit tutanaklarıdır. Bu noktada mevcut tutanaklardaki tarafların kusurluluk durumları ve kaza tarihi gibi bilgileri öğrenmek için „KTT – boşluk – PLAKA NO” sorgulaması 5664’e SMS olarak gönderilerek, bahsi geçen bilgilere erişim sağlanabilir.

 

Bu Yazıyı Puanlar Mısınız ?
Bu Yazının Ortalama Puanı
[Total: 2 Average: 5]

bisigortaci.com Blog Editörü
6 Comments
 1. Turgut

  Tramer kaydı sorguladığımızda aracın hasar kaydını toplam mi veriyor ayrı ayrı mi veriyor?

 2. Umut Kaymaz

  Bilgilendirici bir içerik olmuş. Elinize sağlık. Sigorta acentemi arayıp hasarsızlık indirimimi öğrenebilir miyim?

 3. Saadettin Teksoy

  Kaskom var hasarsızlık indirimimi nasıl öğrenebilirim ?

 4. Mert Çelik

  Bu aralar ikinci el bir araba almayı düşünüyordum, benim için gerçekten bilgilendirici bir yazı oldu. Plakadan gecmis hasarları sorgulamak çok iyi bir hizmet. Teşekkürler

 5. Mehmet Ali

  Plakadan araç hasar sorgulama yaptığımızda hiç bir kaza sonucuna ulaşamadık ancak araç ağır hasarlıydı, bunun sebebi nedir ?

 6. Adem Yıldız

  Plakadan hasar sorguladığımız zaman aracın nereden hasarlı olduğu, hangi parcası değiştiği görülüyor mu ? Ayrıca ücretsiz sbm den hasar sorguladığımızda neden detaylı bilgi yok

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir