Seyahat Sağlık Sigortası

Pasaport Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mart 15, 2019 5 min read

Pasaport Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Okuma Süresi: 5 Dakika

Pasaport Nedir?

Pasaport bir nevi uluslararası kimlik belgesi olarak nitelendirilebilir. Zira yurt dışına yapılacak seyahatlerde, sınırları terk edilirken ve farklı ülke sınırından giriş yaparken bu belge olmadan geçiş yapmak mümkün değil. (Anlaşmalı ülkeler arasındaki istisnai durumlar hariç)

Hal böyle olunca, bu belgeyi alabilmek için öncelikle kendi ülkenizin ilgili makamlarına müracaat etmeniz gerek.Eğer bu belgeyi almaya engel bir durumun yoksa (yurt dışı çıkış yasağı, çeşitli hukuki meseleler vb.) devlet tarafından sadece şahsınız adına verilen, tekil bir numaraya sahip pasaporta sahip olabilirsiniz.

Kişilerin mesleklerine ve devlet kademelerindeki görevlerine göre sahip olabilecekleri pasaport türleri çeşitlilik gösterebilir. Bu pasaport türleri genellikle renkleri ile anılır. Ancak her rengin işaret ettiği farklı bir pasaport türü vardır.

Pasaportların belli türlere ayrılmasının getirdiği bazı durumlar vardır. Örneğin: Umuma mahsus (Bordo) pasaport sahipleri Schengen ülkelerine vizesiz giriş yapamazken Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri bu ülkelere 180 gün içinde; maks. 3 ay olmak koşuluyla vizesiz seyahat edebilir.

Peki, pasaportların tür ve renkleri neye göre belirleniyor?;

pasaport-nedir

Pasaport Türleri İsimler & Renkler

1-   Umuma Mahsus (Bordo)

Ön ve arka kapak renkleri bordo olması nedeniyle zaman zaman genelde “bordo pasaport” olarak anılır. Kamu kuruluşlarıyla (iş anlamında) resmi bir bağı bulunmayan TC Vatandaşlarına verilir. Bu nedenle de resmi ismi “Umuma Mahsus” pasaporttur.

2-  Hususi (Yeşil) Pasaport

Yine yaygın ismini renginden alan bu tür pasaportun özelliği ise memuriyet derecesine göre verilmesidir. Yeşil pasaporta sahip olabilmek için alınması gereken minimum memuriyet derecesi 3 olup, 2 ve 1. Derece memurlarda da bu hak devam etmektedir.

3-  Hizmet (Gri)

Devlete bağlı çalışan belediyeler, yardım kuruluşları ve özel idareler tarafından yurt dışı görevlerine gönderilen kişilere verilen pasaport.

4-  Diplomatik (Siyah)

Milletvekilleri, ateşeler, konsolosluk görevlileri, orgeneraller, mahkeme başkanı, bakan, vali vb. örnekleri çoğaltılabilecek üst düzey devlet görevlilerine tahsis edilen, her ülkeye giriş izni veren ve diplomatik dokunulmazlık sağlayan pasaport türü.

5-  Geçici (Kırmızı)

Yukarıda adı geçen pasaport türlerinden birine sahipseniz ve bu pasaportunuz bir şekilde kaybolursa (Örn. Hırsızlık), ülkeye giriş yapabilmeniz için size verilen geçici bir belge.

6-  Yabancılara Mahsus

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne vatandaşlık bağıyla bağlı olmayan kişilere verilen, ülkeye giriş çıkış imkânı sağlayan geçici belge.

pasaport-randevusu

Pasaport İşlemleri 

Bahsi geçen pasaport türlerinin birçoğu için belli başlı evraklarla birlikte yapılması gereken resmi işlemler mevcut. 01.04.2018 tarihinde yenilenen yasal düzenlemeler ile artık bu işlemlerin yapıldığı yerler Emniyet Müdürlükleri değil, Nüfus Müdürlükleri.

Pasaport Randevusu

Buna göre; Nüfus Müdürlüğü’nün web adresi olan Randevu.nvi.gov.tr ‘den online randevu alarak, işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Henüz sistemde randevunuzu alırken, talep edeceğiniz pasaport türüne göre bazı yönlendirmeler alırsınız.

Güncel Pasaport Harç Fiyatları

Pasaportunuz için aldığınız randevu için görüşmeye girmeden önce harç ve defter parası anılan bedelleri yatırıp, makbuzlarını diğer evraklarınızla birlikte sunmanız gerekiyor. Defter paraları sabit kalırken, pasaport ücretleri talep ettiğiniz pasaport geçerlilik süresine göre değişiyor.

Defter parası: 133.50 TL

6 ay: 170 TL + 133.50 TL = 303, 50 TL

1 yıl: 248,40 TL = 381,90 TL

2 yıl: 405,50 TL = 539,00 TL

3 yıl: 575,90 TL = 709,40 TL

4-10 yıl: 811,70 TL = 945,20 TL

pasaport-harci-nasil-odenir

Pasaport Harcı Nasıl Ödenir?

PTT şubelerinden, anlaşmalı bankalarda veya Vergi Dairesi Başkanlığı’na ait internet sitesinden pasaport harçlarınızı ödeyebilirsiniz. Online harç yatırmak için resmi tek adres Vergi Dairesi’nin web sitesidir.

Harç ödemeleri için anlaşmalı bankalar listesi;

·      Abank

·      Akbank

·      Aktif Bank

·      Albaraka

·      Anadolubank

·      Burgan Bank

·      DenizBank

·      Finansbank

·      Garanti Bankası

·      Halkbank

·      HSBC

·      ING Bank

·      ICBC Turkey

·      İş Bankası

·      Odeabank

·      Şekerbank

·      TEB

·      Türkiye Finans

·      VakıfBank

·      Vakıf Katılım

·      Yapı Kredi

·      Ziraat Bankası

·      Ziraat Katılım

Eski Pasaportlar Ne Zaman Değiştirilecek?

2018 yılında başlatılan e-pasaport uygulaması ile artık teknolojik standartları daha yüksek, sayfa sayısı daha az, modern pasaportlar kullanımda. Bu noktada hem daha yüksek güvenlik, hem daha hızlı işlem hem de daha az kâğıt israfı anlamına gelen yeni pasaportlara geçmek her açıdan avantaj.

Şayet mevcut pasaportunuzun geçerlilik süresi halen devam ediyorsa, yeni pasaporta geçmek için bu sürenin sonunu bekleme hakkınız var. Ancak isteğe bağlı olarak, süresi dolmamış pasaportunuzu da yenisi ile değiştirme imkânına sahipsiniz.

eski-pasaport-ne-zaman-degistirilir

Eski Pasaportların Süresi Nasıl Uzatılır?

Eğer yeni uygulamadan önce sahip olduğunuz pasaportun geçerlilik süresini uzatmak istiyorsanız, yeni uygulamaya göre hazırlanmış olan e-pasaportunuzu almak için de başvuru yapmış olursunuz. Yani süresi dolan pasaportların süresini uzatabilmenin yolu, yenilemekten geçiyor.

Bu noktada geçerlilik süresi hakkında bir hatırlatma yapalım. 18 yaşından küçük bireyler için pasaportların geçerlilik süresi en fazla 5 yıl olabiliyor. 18 yaşı geçtikten sonra ise bu süre 10 yıla kadar çıkartılabiliyor.

Bunun sebebi, reşit olmayan bireylerin alacağı pasaportların türünün (Hususi, Umumi, Diplomatik vb.) ebeveynlerine bağlı olarak değişmesi.

Pasaport Başvuruları İçin Hangi Evraklar Gerekli

·      Nüfus Cüzdadınız

·      2 adet fotoğraf (biyometrik)

·      Defter bedeli ödendiğini kanıtlayan dekont

·      Görev onayı ve talep formu (Gri – Hizmet pasaportu)

·      Öğrenimi süren çocuk için öğrenci belgesi

·      Muvafakat belgesi (Kısıtlı ve ergin olmayan bireyler)

·      Eski parasporunuz(varsa)

·      Engelli sağlık raporları (çocuklar)

Not: Umuma Mahsus Pasaportlar için yapılan başvurular dışında diğer tür başvuruların, görev ve hizmet belgesi de sunmaları istenir.

Başvurulardan Sonra Pasaportlar Kaç Günde Hazır Oluyor

Evreklar teslim edildikten sonra, ilgili kurumların hakkınızda yaptığı incelemeler ışığında pasaportlarınız hazırlanıyor. Kurye ile adresinize teslim edilme süresi dahil en geç 10 iş gününde pasaportlar, adreslere ulaştırılıyor. Genelde bu süre 10 günü bulmuyor ve 4-5 iş gününde süreç tamamlanabiliyor.

Kayıp/Çalıntı Pasaportlar

Pasaportlar tıpkı kimlik belgeleri gibi sadece hamilleri tarafından taşınması gereken, resmi belgelerdir. Bu nedenle herhangi bir şekilde kaybolması ve çalınması durumunda en yakındaki başvuru merkezine (yurt dışında iseniz en yakın TC Konsolosluğu’na) bildirilmesi gerekir.

Ayrıca defter sayfalarının yırtılması veya okunmayacak şekilde tahrif olması durumunda da, sadece defter bedeli ödenerek yenileme işlemi yaptırılabilir. Bu yenileme işleminde, geçerlilik süresi aynı kalır.

pasaport-basvuru-evraklari

Öğrenciler Pasaportları İçin Harç Ücreti Ödenmiyor>

Eğer öğrenci olan kişi 25 yaşını doldurmamış ise yalnızca defter ücreti ödeyerek, başvuru işlemlerini tamamlayabilir. Bu şekilde alınabilen pasaport türü ise Umuma Mahsus (bordo).

Buna ek olarak, yurt dışında öğrenci statüsünde bulunan kişiler de harç ücreti ödemiyor.

Çocuk Pasaportları

18 yaşını doldurmamış TC Vatandaşlarının başvurular sırasında ebeveynlerinden (her ikisinden de) alınacak muvafakat belgesi alması gerekiyor. Bu belgeler yine nüfus müdürlüğünden alınabileceği gibi noterler tarafından da düzenlenebiliyor. Ayrıca başvuru esnasında, 18 yaşından küçük bireylerin de başvuru yapılan yerde bulunması şartı aranıyor.

Yurt Dışı Vize İşlemleri

Pasaportunuzun türüne göre vizeli ve vizesiz girebileceğiniz ülkeler farklılık gösterebilir. Bu noktada eğer bir ülkeye giriş için sadece pasaportunuz yeterli değilse, birçok faklı türde vize için başvuru yapma hakkına sahipsiniz.

Vize türleri;

·      Turistik/İş Adamı Vizesi

·      Resmi Görev Vizesi

·      Eğitim Vizesi

·      Çalışma Vizesi

·      Diğer Vizeler

Bu Yazıyı Puanlar Mısınız ?
Bu Yazının Ortalama Puanı
[Total: 1 Average: 5]

bisigortaci.com Blog Editörü
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.