Özel Sağlık Sigortası Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Özel Sağlık Sigortası – Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir ?

Temmuz 26, 2018 3 min read

Özel Sağlık Sigortası – Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir ?

Okuma Süresi: 3 Dakika

Özel Sağlık Sigortası ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir ? Farkları Nelerdir ?

Sağlık sigortası dendiğinde aslında ülkemizde akla ilk gelen hizmet, SGK tarafından sağlanan GSS (Genel Sağlık Sigortası) olsa da, aslında sigorta şirketleri bizlere birçok alternatif sunmaktadır.Özel hastanelere para harcamamak için çoğu kişi ‘’hastalığım geçer diye’’ bekliyor. Bu nedenle hastalık ilerleyen zamanlar da daha şiddetli bir şekil de etki göstermeye başlayabiliyor. Siz beklenmedik sağlık harcamalarına hazır mısınız?

‘Allah korusun’ yaptığınız bir kaza sonucunda belki uzun süre hastane de yatmanız gerekebilir.Ve başınıza gelen durumları konu sağlık olduğu için muhtemelen ‘’her şeyin başı olan sağlık’’ diyerek elimizden gelen ne varsa yapacağız. Sağlığımızın ne zaman kötü olacağını, başımıza nasıl ve ne şekilde bir olay geleceğini bilmediğimiz için kendi sağlığımızı ve sevdiklerimizi belli teminatlar altında garanti altına almalıyız.Ne zaman zor durumda olacağımızı bilemeyiz, konu sağlığımız olunca daha detaylı düşünmeliyiz.

Yaptırabileceğimiz sağlık sigortası poliçelerinden Özel Sağlık Sigortası ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortasını gelin bi’inceleyelim aralarındaki farkları görelim;

ozel-saglık-sigortasi
ozel-saglık-sigortasi

Özel sağlık sigortası; sigortalıya istediği sağlık kurumunda tedavi olma imkanı sunmaktadır.Özel sağlık sigortası yaptırmak, dilediğiniz doktor veya hastaneyi “acaba param yeter mi?” düşüncesi olmadan seçebilmenizi sağlayacaktır.

Sizin bütçenizi sarsmadan ödeyeceğiniz küçük primler; hastalık ya da kaza sonucu yol açılacak büyük masrafları ortadan kaldıracaktır. Bir hastalık ya da kaza sonucunda yakalanacağınız sağlık problemlerinden doğan tüm tedavi ve ilaç masraflarından kurtarmış olacaktır.

Tedaviler 2’ ye ayrılır ve tedavi masrafları tüm sigorta şirketlerine göre değişir.

https://www.bisigortaci.com/blog/trafik-kazalarinda-ne-zaman-trafik-polisini-cagirmalisiniz/

– Ayakta Tedavi Teminatı; Doktor muayene, laboratuvar/görüntüleme, modern teşhis, yardımcı tıbbi malzeme, fizik tedavi masrafları karşılanır.

– Yatarak Tedavi Teminatı; Hastanede kalmayı gerektiren konuları içerir. Yatış ve tedavi masraflarının yanında acil durumdaki harcamaları da kapsar. Laboratuar, tahliller, röntgen ve diğer hastane hizmetleri, yoğun bakım gerektiren tedavilerdeki tüm masraflar,kullanılan cihaz masrafları, oda, yemek ve yatak masraflarını karşılar.

Tamamlayıcı Sağlık SigortasıSGK’lı bir kişi dilerse daha düşük fiyata sigortalanabilir. Şöyle ki eğer özel sağlık sigortası yoksa sadece SGK’lı olarak anlaşmalı özel hastaneye gittiğinde hem hastane hem de SGK fark ücreti öder. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nda ise sadece SGK katılım ücretini ödemek yeterli olur. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından kapsama alınmayan, kapsama alındığı halde kısmen karşılanan, başka bir ifadeyle kişinin kendisi tarafından ilave ücret ödemesi yapılan ya da bireylerin daha yüksek standartlarda sağlık hizmeti talep ettiği durumlarda devreye giren özel sağlık sigortası türüdür.

Yatarak artı ayakta tedavi teminatında ise tıbbı müdahalelerin yanı sıra doktor muayenesi, tahlil, radyoloji, fizik tedavi rehabilitasyon gibi tedaviler de karşılanır. Tamamlayıcı sigorta alır almaz hastanelerden faydalanabilirsiniz. Yılda 6 adet muayene teminatı kullanılabilir.

Ayakta ve yatarak tedavi içeren poliçelerde bekleme süresi olmadan doğum teminatı bulunmaktadır. Doğum teminatları da poliçeyi gerçekleştiren sigorta şirketlerinin poliçe kapsamına göre değişiklik gösterir.

Özel Sağlık Sigortası ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Arasındaki Farklar ;

Sağlık sigortası poliçesinde yer alan teminatlar olası risk durumlarına karşı sigortalıyı maddi anlamda koruma altına alır.

Sağlık sigortası poliçesinde bulunan özel ve genel şartlar poliçenin en önemli unsurlarıdır. Bu şartlar detaylı olarak incelenmelidir ve kişi kendine en uygun sigorta poliçesini seçmelidir. Sağlık sigortası genel şartları tüm sigorta şirketlerinde aynı olmakla birlikte özel şartlar sigorta şirketlerine göre farklılık göstermektedir.

– Özel Sağlık Sigortasında kapsam ve içeriği talebinize göre ayarlanabilir, esnek poliçelerdir.

-Gitmek istediğiniz doktoru, hastaneyi siz belirleyebilir ve tercihinizi ona göre yapabilirsiniz.

-Aynı zamanda limitleri de esnektir. İster Yatarak Tedavi ister Ayakta Tedavi dahil paketler alabilir, bunların limitlerine veya limitsiz olmasına siz karar verebilirsiniz.

-Diğer taraftan bu esneklik poliçe fiyatlarını da aynı oranda etkilemektedir. Poliçeyi ne kadar istediğinize uygun hale getirirseniz fiyatı o kadar yükselecektir.

tamamlayici-saglık-sigortasi
tamamlayici-saglık-sigortasi

-Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında ise, arada SGK tamponu vardır. Özel sağlık sigortalarında olduğu kadar özgür seçimler yapamazsınız. Anlaşmalı kurumlardan tutun, uygulanacak tedavi şekline kadar SGK’nın onayı haricinde bir çok şeyden faydalanamaz.

Sağlığınızı güvence altına almak için hemen Bisigortaci.com’a gelin uzman sigortacılardan size özel fiyatları ve kapsam hakkında tüm detaylı bilgileri alın, sevdikleriniz ile sağlıklı yaşayın!

Biz sizi ve sağlığınızı önemsiyoruz. Siz de sağlığınızı ertelemeyin!

Bu Yazıyı Puanlar Mısınız ?
Bu Yazının Ortalama Puanı
[Total: 4 Average: 5]

bisigortaci.com Blog Editörü
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir