Sağlık Bilgileri

Özel Hastanelerde Sağlık Muayene Ücretleri

Ağustos 29, 2018 2 min read

Özel Hastanelerde Sağlık Muayene Ücretleri

Okuma Süresi: 2 Dakika

Özel hastanelerin muayene için aldıkları ücretler; hastanenin bulunduğu sınıfa, doktorlarının uzmanlık durumlarına ya da sağlık sigortanızın kapsam durumuna göre farklılık gösterebilir. 2018 yılı için özel hastanede muayene ücretlerinde doğruya en yakın kesinti, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun katılıma ayrılan payı olan 15 TL’dir.

 SGK Katılım Payı Nedir?

Aile hekimlikleri, üniversite hastaneleri, devlet hastaneleri, özel hastaneler ve türevleri hastane kurumlara gidip muayene olma durumunuzda Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kendisinin karşıladığı miktarlar dışında tedaviler için ekstra sizden de ücret alınacaktır. Ayrıca ilaç ücretinin bir kısmını hasta, bir kısmını ise SGK öder. İşte bu hasta tarafınızdan ödenen bu miktar ilaç katılım payı veya muayene katılım payı diye isimlendirilir.  Özel hastanelerde SGK katılım payı haricinde ödeme yapmak istemiyorsanız tamamlayıcı sağlık sigortası almanızı öneririz. Tamamlayıcı sağlık sigortası ile özel hastanelerde fark ücreti ödemezsiniz, sadece sgk katılım payı ödersiniz

SGK Katılım Payı Oranları

İlaç katılım payı emeklilerden , çalışanlardan ise %20 oranında ödemektedirler. Emeklilerin de ilaç katılım payları kesinti olarak maaşlarına yansırken çalışanlar için ise ilaç bedellerini eczanelere ödeme şeklinde uygulanmaktadır. Diyelim ki 100 TL değerinde ilaç alan bir emekli 10 TL katılım payı ödemekteyken çalışan kişiler ise 20 TL olarak devlete bunu ödemektedirler.

           Muayene olacak hasta; devlet hastanesinde muayene olmayı tercih etmişse 6 TL; dal hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri ya da üniversite hastaneleri gibi daha donanımlı hastanelerde muayene olmayı tercih etmişse 7 TL; üniversitelere bağlı hastanelerde sağlık hizmet sunucularında muayene olmayı tercih etmiş ise 8 TL; özel hastanelerde muayene olmayı tercih etmiş ise 15 TL mauyene katılım payı ödemeyi kabul etmiştir demektir. Ek olarak acil servislerde acil olmadığı halde muayene olan hastalar da muayene katılım ücreti ödemekle yükümlüdür. Sağlık hizmeti sunucularında yapılan muayene sonucunda ayrıca ayakta tedavide hekim ve diş hekimi muayenesi katılım payları kişilerin reçete ile eczaneye ilk müracaatında kişilerden tahsil edilmektedir.

 Muayene Katılım Payı için Sorgulama

Hastalar için devlete ödenmesi gereken borcunuzu öğrenmek istiyorsanız bunun için e-Devlet sisteminde giriş yapma zorunluluğu gerekmektedir. Girilmesi gereken adres tam olarak “https://www.turkiye.gov.tr/muayene-katilim-payi-sorgulama” linkine tıklanır ve ardından “kimliğimi şimdi doğrula” yazan butona tıklanmalıdır. Ardından, T.C kimlik numaranız ile var olan e-Devlet parolanızı sisteme girmeniz gerekmektedir. Buna da bastıktan sonra sistem sizi önceden muayene olduğunuz tüm alanları ve sahip olduğunuz sistemde kayıtlı borcunuzu size gösterecektir.

 Özel Hastanelerde Uygun Ücretle Muayene

Özel hastanelerden mevcut ücretlerden daha uygun koşullarda yararlanmak için özel sağlık sigortasına ek olarak tamamlayıcı sağlık sigortası da yaptırarak muayene ya da tedavi olabilirsiniz.. Özel sağlık sigortası, sizin tüm sağlık giderlerinizi de karşılayarak kaliteli bir sağlık hizmetine kavuşabilmenizi sağlar. Ayrıca aniden karşılaşabileceğiniz hastalık-kaza gibi beklenmeyen durumlarda bütçenize kafa yormadan sağlık hizmetlerinden faydalanmanıza olanak sağlar.

https://www.bisigortaci.com/blog/trafik-kazalarinda-ne-zaman-trafik-polisini-cagirmalisiniz/
Bu Yazıyı Puanlar Mısınız ?
Bu Yazının Ortalama Puanı
[Total: 2 Average: 5]

bisigortaci.com Blog Editörü
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir