Otomobil Uncategorized

Oto Ekspertiz Nedir ? Hangi Durumlarda Gerekir ?

Ağustos 30, 2018 3 min read

Oto Ekspertiz Nedir ? Hangi Durumlarda Gerekir ?

Okuma Süresi: 3 Dakika

Oto Ekspertiz Nedir ?

Belli bir konuda teknik bilgisi olan kişiye denir. 2. el ”oto ekspertiz ” ise ustaların teknik cihaz ve ekipmanlarla otomobilleri detaylı bir biçimde inceleyerek onlar hakkında görüş bildirmesi anlamına gelir.

Oto ekspertiz işlemlerinde aracın geçmişte geçirdiği kaza, değişen parçalar, mekanik aksaklıktan bozulan yerlere kadar masraf çıkarabilecek bütün bölümlerin incelenip oto ekspertiz son bulduğunda araç hakkında hazırlanan raporların isteyen kişiye sunulması gerekir.

 • Aracın belirtilen özelliklere sahip olup olmadığı hakkında bilgi edinmenizi sağlar
 • Aracın dış görünüşü ile bir eksikliğe sahip midir ? Araçta değişim var mıdır ?
 • Aracın söylenen hasarları dışında başka bir hasarı var mıdır ?
 • Araç herhangi bir kaza yapmışsa hasarın maddi boyutu ne kadardır ? gibi bilgilere en iyi şekilde sahip olmanızı sağlar .
oto-eksper-2
oto-eksper-2

Neden Oto Ekspertiz Yapılmadan Otomobil Alınmamalı ?

2. el otomobil pazarında az kullanılmış masrafsız olarak satılan otomobillerin daha sonradan tam tersi şekilde notlara sahip olması durumu sektörde çok fazla karşılaşılan noktalardandır.

Bu tarz durumlarla karşılaşmamak için araç sahibinden oto ekspertiz raporunu istemelisiniz.Böylece aracın hasar durumunu öğrenebilir aracın geçmişteki kayıtlarına bakabilirsiniz. Oto ekspertiz raporu ile alacağınız araç hakkında daha çok bilgiye sahip olarak ilerde araçta oluşacak sorunları göz önünde bulundurursunuz.

Nasıl Eksper Olunur ?

Eksper olmak isteyen kişilerin ülkemizde bulunan Hazine Müsteşarlığı’nın belirtmiş olduğu şartları yerine getirebilmesi koşulu aranmaktadır. Eksper olacak kişilerde aranan koşullar :

 • Türkiye’de yerleşik olması ,
 • Medeni hakları kullanma ehliyetine sahip olması ,
 • İflas etmemiş ve konkordato ilan etmemiş olması ,
 • Kara araçları eksperlik dalında 2 yıllık diğer eksperlik dallarında 4 yıllık yükseköğretim kurumlarından mezun olması ,

gibi şartlar aranmaktadır.Eksper olmak için aranan diğer şartlar için Hazine Müsteşarlığı’nın yayımlamış olduğu ”Sigorta Eksperleri Yönetmeliğin”den bilgi edinebilirsiniz.

https://www.bisigortaci.com/blog/trafik-kazalarinda-ne-zaman-trafik-polisini-cagirmalisiniz/
oto-eksper-4
oto-eksper-4

Oto Eksperi Hangi Durumlar İçin Gereklidir ?

Bazı alıcılar alacakları otomobilleri sanayiye göstermiş olsa bile bir çok ayrıntı gözden kaçırabiliyor. Sonradan ortaya çıkacak hasar sizin zarara uğramanıza neden olabilir.501 nokta oto ekspertiz raporu ile kendinizi bu zararlara karşı koruyabilirsiniz. Aracınızın hakkında en iyi bilgiye sahip olmak için eksper raporuna sahip olmasına dikkat ederek ve bu raporları inceleyerek daha karlı duruma geçebilirsiniz .

oto-eksper-5
oto-eksper-5

Eksperlerin Kazançları Ne Kadardır ?

Eksperlerin kazançları çalıştıkları branş türüne, hasar tespit adedi,  kendi işini yapması veya bir ekspertiz firmasına bağlı olarak çalışmasına göre değişim göstermektedir. Eksperlerin ücretleri eksper olunması gereken şartlar gibi ”Hazine Müsteşarlığı” tarafından belirlenmektedir.Bu bilgilere yayımlanan “Ekpertiz Ücret Tarifesine İlişkin Genelge”den ulaşabilirsiniz.

Sizde araç alamadan önce araç sahibinden ekspertiz raporunu isteyerek daha iyi bilgi sahibi olabilir ve aracınızı içiniz rahat bir şekilde alabilirsiniz. Güvenilir ve hızlı sigortacılık için bize bisigortacı adresinden ulaşabilir uzmanlarımızdan yardım alabilirsiniz .

 

Bu Yazıyı Puanlar Mısınız ?
Bu Yazının Ortalama Puanı
[Total: 3 Average: 5]

bisigortaci.com Blog Editörü
2 Comments
 1. Dynomobils

  Harika bir yazı hazırlamışsınız, insanların ihtiyaç duydukları her konuda kısa öz ve resmi kurumlara atıflarda bulunarak hazırladığınız bu yazı takdirsiz kalmamalı. Çalışmalarınızın devamını dilerim...

  • Bisigortacı Asistanı

   Bu harika yorumunuz bizi çok mutlu etti. Beğenmenize çok sevindik :)

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir