Sağlık Bilgileri

Omuz ağrısı neden olur, ağrısı nasıl geçer ?

Mayıs 23, 2019 3 min read

Omuz ağrısı neden olur, ağrısı nasıl geçer ?

Okuma Süresi: 3 Dakika

Omuz, geniş ve çok yönlü hareket aralığına sahiptir. Omzunuzla ilgili bir şeyler ters gittiğinde hareketleriniz kısıtlanabilir ve şiddetli omuz ağrısı yaşayabilirsiniz. Omuz ağrısının nedenleri ise çok çeşitlidir ve aklınıza hiç gelmeyen bir kaynağı olabilir. Bu yazımızda sizlere omuz ağrısı neden olur, omuz ağrısını nasıl geçer ve omuz ağrısı tedavisi hakkında bilgi veriyor olacağız.

Omuz ağrısı nedir?

Omuz vücuttaki en hareketli eklemlerden biridir ve kolun dairesel bir şekilde ve yukarı aşağı hareket etmesine yardımcı olur. Dolayısıyla böylesine hareketli bir eklem, en ufak bir ters hareket sonucu zedelenebilir. El işçiliği gerektiren işler yaparken, spor yaparken veya herhangi bir basit ve ani bir hareketle omzunuzu zedeleyebilirsiniz. Özellikle 60 yaşından sonra omuz ağrıları sorunu yaşama ihtimaliniz daha yüksektir. Bunun nedeniyse omzu çevreleyen yumuşak dokuların yaşlandıkça bozulma eğilimi göstermesidir.

 

Omuz ağrısı nedenleri?

Omuz Ağrısı Nedenleri ?
Omuz Ağrısı Nedenleri ?

 

https://www.bisigortaci.com/blog/trafik-kazalarinda-ne-zaman-trafik-polisini-cagirmalisiniz/

Omuz ağrısınına çeşitli faktörler ve durumlar neden olabilir. Yine de en yaygın görülen, omuz çevresindeki kas yırtılmalarıdır. Bu bölgedeki tendonlar ve diğer yumuşak dokulardaki zedenlenmeler de omuz ağrısı nedenleri arasında sayılabilir. Omuz bölgesine alınan herhangi bir darbe, ters hareketler ve bu bölgeye aşırı yük bindirme de ağrıya sebep olabilir. Bunun yanında boyun bölgesindeki sinir sıkışmaları da omuza ağrı yapabilir.

 

Omuz ağrısı belirtileri

Omuz ağrısı belirtileri farklı durumlarda karşımıza çıkabilir. Omuz bölgesindeki şişlik, hassasiyet, yanma hissi ve aşırı kasılma ağrı belirtileri olabilir. Omuz ağrılarınız uykunuza engel olacak şekilde artarsa mutlaka doktorunuza gitmenizi öneririz.

 

Omuz ağrısı tedavisi

Omuz ağrısı tedavisi
Omuz ağrısı tedavisi

Omuz kol ağrısı çoğu durumda evde tedavi edilebilir. Tabii yine de yukarıda da belirttiğimiz gibi doktora gitmeniz gereken durumlar olabilir. Çünkü belki de yaşadığınız omuz ağrısı için fizik tedavi, ilaç veya cerrahi müdahale gerekebilir.

 

Muayeneye gittiğinizde doktorunuz ağrının nedenini bulabilmek için tıbbi geçmişinizi isteyebilir ve fiziksel muayene yapabilir. Omuz bölgenizdeki hassasiyet ve şişkinlik doktorlar tarafından değerlendirildikten sonra röntgen veya MR gibi tarama testleri isteyebilirler.

 

Omuz ağrısı nasıl önlenebilir?

Omuz Ağrısı Tedavisi Nasıl Düzelir

 

Sol omuz ağrısı veya sağ omuz ağrısı hiç fark etmez, bu ağrıları önlemek için bazı önlemler alınabilir. Basit omuz egzersizleri kaslarınızın gerilip güçlenmesine yardımcı olabilir. Bu hareketlerin nasıl yapılacağına dair fizik tedavi uzmanlarından veya egzersiz uzmanlarından yardım alabilirsiniz. Daha önce olan omuz ağrılarınız varsa, incinmeleri önlemek için egzersizden sonra 15 dakika boyunca bölgeye buz pansumanı yapabilirsiniz.

 

Bu egzersizlere ek, omuz ağrısını önlemek için gün içerisinde kollarınızı sık sık omuz seviyesinden yukarı kaldırmalısınız ve otururken kollarınızı bir destek üzerine koymalısınız. Ayrıca ağır yük kaldırmamaya özen göstermelisiniz.

Sağlık sigortaları Omuz Ağrılarını Karşılar Mı ?

Sağlık sigortası yaptırarak özel hastanelerde omuz ağrılarınız için tedavi olabilirsiniz. Hatta muayene sonrası omuz ağrıları için gerekecek olan tüm tetkikler için hiç bir ücret durumunda kalmazsınız. Hemen teklif almak için tamamlayıcı sağlık sigortası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu Yazıyı Puanlar Mısınız ?
Bu Yazının Ortalama Puanı
[Total: 0 Average: 0]

bisigortaci.com Blog Editörü
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir