Kısa Sağlık Bilgileri

Mide Ağrısına İyi Gelen 10 Yöntem

Temmuz 27, 2018 5 min read

Mide Ağrısına İyi Gelen 10 Yöntem

Okuma Süresi: 5 Dakika

Bu yazımızda sizlere mide, karın ağrısı ile ilgili bilgileri anlatacağız. Bu ağrılar Neden oluşur? Ne gibi önlemler almamız gerekir? Mide ve karın ağrısına ne iyi gelir ve bu iyi gelen bitkiler ve yiyecekler nelerdir gibi soruları cevaplayarak sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Mide Ağrısı Nedir?

Çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilen mide ağrısı aslında size karın bölgenizde bulunan organlarda normalden farklı bir durum olduğunu belli eder. Bazen nedeni açıkça belli olan bazen de sebebi bilinmeyen ağrılarla karşılaşabilirsiniz. Birçok sebebi olabilen mide ağrısı, en sık görülen yediğiniz yemeğin dokunması ya da gaz yapması gibi durumlarda oluşabilir. Ne kadar sık karşılaşılsa da dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Ciddi ve uzun soluklu ağrılarla karşılaşan kişilerin kesinlikle doktor kontrolüne gitmesi ve gerekli tetkikleri yaptırması tavsiye edilir.

mide-agrisina-ne-iyi-gelir-caylar

Mide Ağrısı Neden Olur?

Mide ağrısı; üşütme, yemeği gereğinden fazla yeme, yemeğin dokunması, yediklerinizin gaz yapması gibi birçok etkenden meydana gelebilir. Mide ağrısı aynı zamanda mide yanması ve ishal belirtileri ile başlayabilir. Ağrı, kişiye anlık kramplar ya da uzun süreli sancılar şeklinde belirti gösterebilir. Böyle ağrılar ile karşılaşmak sizi korkutmasın. Mide ağrısına iyi gelebilecek yöntemler bulunmaktadır. Uyguladığınız yöntemlerin işe yaramaması ya da mide ağrılarınızın ciddiyetinin artması durumunda kesinlikle doktorunuza danışmanız ve tetkikleri yaptırıp soruna kesin çözüm bulmanız gerekmektedir. Bunun sebebi mide ağrıları basit gözükse de mide kanseri, reflü, gastrit gibi önemli ve ciddi sorunlar yaratabilecek rahatsızlıkların da göstergesi olabilmesidir.

Aşağıda nelerin mide ve karın ağrısı yapabileceğini açıkladık;

Gastrit: Mide zarının iltihaplanması durumunda oluşur. Bakteri, mideyi koruyan asit dengesini bozar ve gastriti tetikler. En önemli belirtisi midede oluşan ağrı ve yanma hissidir.

Stres: Hayatınızda oluşan stres ve gerginlik vücudunuza direk etki eder. Farklı belirtiler gösterebilir, fakat mide ağrısı da bu belirtilerden biridir.

https://www.bisigortaci.com/blog/trafik-kazalarinda-ne-zaman-trafik-polisini-cagirmalisiniz/
mide-agrisina-ne-iyi-gelir

Reflü: Mide asidinin, mideden yemek borusuna doğru geri kaçışına reflü denir. Yemek borusunun arkasındaki yanma dışında, ağza gıdaların ve acı suyun gelmesidir. Yutma güçlüğü ve yanma gibi belirtileri sık görülür. Mide ağrısı oluşumuna da sebep olabilmektedir.

Kabızlık: Bağırsak hareketlerinin azalması sonucu boşaltımın yapılmasında güçlük çekilmesi durumudur. Son derece sık karşılaşılan bir problemdir ve mide ve karın ağrısı belirtisine sebep olabilir.

Aşırı Kilo: Normal düzeyin üzerinde kilo almanız ya da kilolu olmanız sağlığınız açısından kötü sonuçlara yol açabilir. Aşırı kilolu kişilerde mide ağrısı ve yanma hissi sıkça görülebilir.

Sindirim Problemleri: Sindirim sisteminizin düzgün çalışmadığı zamanlarda midenizde yüksek miktarda toksin birikmesi yaşanabilir ve mide bu durumu belli eden işaretler gönderir. Mide ağrısı da bunlardan biridir.

Aşırı Acı Tüketimi: Acı ve baharatlı yiyecekleri fazla tüketmek size ve midenize zarar verebilir. Ülser ve mide yaralarına sebep olabilir. Midenizde gastrit ve yanmalar gibi birçok rahatsızlık oluşabilir. Bu rahatsızlıklar sonucu mide ağrısı yaşama ihtimaliniz oldukça yüksektir.

Sigara ve Alkol Kullanımı: Sigara ve alkolün zararları midenizi de etkileyerek mide ağrısı gibi etkiler gösterebilir.

mide-agrisi-iyi-gelen-yontem
mide-agrisi-iyi-gelen-yontem

Mide Ağrılarınızı Geçirmenin Yöntemleri Nelerdir 10 Madde?

Yukarıda birçok mide ağrısına sebep olabilecek durumları ve rahatsızlıkları açıkladık. Şimdi de önemli rahatsızlıklar ve hastalıklar olmadığı durumlarda mide ve karın ağrılarınıza iyi gelebilecek bazı öneriler sunacağız. Aşağıda bulunan tavsiyeler mide ağrılarınızı doğal yöntemlerle azaltabilir ya da geçirebilir. Fakat durumunuzun ciddiyetini ve önemini bilmediğiniz zamanlarda doktorunuza başvurmanızı, hastaneye giderek doktorunuzun istediği tetkikleri ya da tedavileri uygulamanızı önemle rica ederiz.

İşte mide ağrılarınıza iyi gelebilecek çaylar ve besinlerden oluşun tavsiyeler;

 1. Patates: Çiğ patates suyu ve haşlanmış patates olarak tüketildiğinde mide ağrılarınıza son derece iyi gelir. İçindeki lifler sayesinde var ise mide yanmanızı ya da ağrınızı hafifletir.
 2. Yoğurt: Mide sağlığı için oldukça faydalı bir besindir. Doğal bir yoğurt, sindirim sisteminizi geliştirir ve hazımsızlık sonucu oluşabilecek mide ağrılarınızı önler.
 3. Zeytinyağı: Yediğimiz besinlerin sindirimi için safra salgısı gereklidir ve çiğ olarak tüketilen zeytinyağı safra salgısını destekleyerek mide ağrılarınıza son derece etkili olur.
 4. Zencefil Çayı: Zencefil sindirim sistemi için oldukça yararlı bir bitkidir. Mide ağrısı tedavisinde sıkça kullanılan zencefil çayı bir çay kaşığı bal ile oldukça keyifli ve yararlı bir içecek haline gelir.
 5. Rezene Çayı: Rezene bitkisi, gaz giderici ve mide ve karın ağrısı azaltıcı özelliklere sahiptir. Günde 2 bardak rezene çayı içmeniz mide ağrılarınızı geçirebilir.
 6. Limonlu Sıcak Su: Yüksek asit içermesi sebebiyle limon, sindirime yardımcı olur. Özellikle hazımsızlıktan dolayı karın ağrısı çekiyorsanız oldukça etkili bir yöntemdir.
 7. Sıcak Su Torbası: Sıkça kullanılan ve herkes tarafından bilinen bu yöntem de mide ağrısında etkilidir. Soğuk algınlığı gibi durumlarda ayaklara konulmasıyla ağrının etkisi azaltılabilir.
 8. Az Yağlı Besinler: Yağsız ya da az yağlı besinler sindirim sisteminizi ve midenizi yormayacağı için ağrı oluşmasını engeller. Mide ağrınız var ise az yağlı besinleri tercih etmeniz size daha iyi gelecektir.
 9. Lif İçeren Besinler: Kabızlık gibi rahatsızlıklar sonucu mide ağrısı oluşabildiği için lifli besinler son derece sağlıklı bir seçim olur. İçinde bulunan lifler sindirim sistemine yardımcı olur ve midenizin ağrısına engel olur.
 10. Maden Suyu: Doğal maden suları mide asidinin dengelenmesini sağlar. Şeker içermeyen, sade, doğal maden sularını tercih etmeniz durumunda mide asidinin artmasını engeller ve mide ağrınıza iyi gelir.
 11. Tahin: Mide ağrısına iyi gelen önemli bir besindir. Sabah akşam 2 yemek kaşığı yenilebilir. Kullanıldığı zaman mide ağrılarınıza iyi gelme ihtimali yüksektir.

Mide ve Karın Ağrısı Olmaması İçin Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?

Mide ağrısı, yanması gibi rahatsızlıklarla karşılaşmamak ya da hafif atlatabilmek için yapmanız gerekenleri yukarıda açıkladık. Kısaca, düzgün beslenmeniz, stresten uzak durmanız, sigara ve alkol tüketmemeniz, bol su tüketmeniz, gereksiz ilaç kullanmamanız, yani sağlığınıza her açıdan dikkat etmeniz gerekir.

mide-agrisi-2
mide-agrisi-2

Peki, Sağlık Sigortaları Mide Ve Karın Ağrılarını Karşıla Mı?

Siz dikkat etseniz bile midenizde ağrıma, yanma gibi rahatsızlıklar var ise doktorunuza gidiniz. Eğer mide rahatsızlığı sonucu ağrı olduğu tespit edilir ise endoskopi, ultrason, kan tahlili, tomografi gibi yöntemlere başvurabilirler. Bu yöntemleri ve tahlilleri rahat bir şekilde anlaşmalı hastanelere giderek yaptırmak istiyorsanız, sağlığınıza verdiğiniz önemi sigorta ile destekleyerek sağlık sigortası türlerinden “özel sağlık” ya da tamamlayıcı sağlık sigortası alabilir ve anlaşmalı hastanelerde bulunan doktorlara sigorta güvencesi altında düşük bir maliyetle gidebilirsiniz.

Hemen bi’sigortaci.com adresinden en yakın sigorta uzmanınızı bularak bilgi almanızı tavsiye ederiz.

 

Bu Yazıyı Puanlar Mısınız ?
Bu Yazının Ortalama Puanı
[Total: 22 Average: 4.3]

bisigortaci.com Blog Editörü
5 Comments
 1. Esraa

  Ülser için en iyisi sığla yağı bence

 2. Erdem

  Mide ağrısı için. Limonlu ılık su çok iyi geliyor bana.

 3. Gökçe Ç

  Zeytin yağı ile beslenirseniz , mide rahatsızlıklarınız azabilir. Normal yağdan zeytinyağına geçtiğimden beri, midem deki yanmalar azaldı. Karın kasılmalarımda durgunluk oldu. Tavsiye ederim.

 4. Neslihan Tok

  Mide ağrısı için papatya çayınıda öneririm. Güzelce kaynatıp içerseniz, yavaş yavaş ağrınızı alır. Bir de yeşil elma da mide ağrınıza iyi gelir.

  • Adminn

   Neslihan Hanım, Önerileriniz için teşekkür ederiz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir