Dask Sigortası Konut Sigortası

Konut Sigortası ve DASK Arasındaki Farklar

Temmuz 21, 2018 3 min read

Konut Sigortası ve DASK Arasındaki Farklar

Okuma Süresi: 3 Dakika

Konut sigortası nedir ? Deprem sigortası ve konut sigortası arasındaki fark nedir ? Eğer Dask Sigortanız var ise , konut sigortasına gerek var mı ? Dask sigortası ve konut sigortası arasındaki farkları yazdığımız bu bloğumuzda tüm ayrıntıları okuyabilirsiniz.

Konut Sigortası Nedir

konut sigortasi

Konut sigortaları evinizi yıkılma, hırsızlık, terör ve kaza gibi günlük hayatta karşılaşma olasılığı yüksek olan riskleri sigortalı lehine teminat altına alır ve oluşabilecek hasarlarda sigorta ödemesi şirketler tarafından yapılır.

Konut Sigortası ve DASK Arasındaki Farklar
Konut Sigortası ve DASK Arasındaki Farklar

Zorunlu Deprem Sigortası Dask Nedir ?

DASK (Zorunlu Deprem Sigortası) ise, tapulu ev ve işyerleri ile bunlara ait meskenleri doğal afetler sonucu ortaya çıkan zararlara karşı sigortalayan sistemdir. Bu sistemde risk ödenen prim karşılığı kurum tarafından üstlenilir daha sonra da uluslararası reasürans şirketlerine dağıtılır.

zorunlu deprem sigortasi dask

Konut Sigortası ve Dask Arasında Bulunan Farklar Hangileri ?

Konut sigortası ve dask arasındaki ayırt edici en önemli fark, Konut Sigortalarının özel paket poliçeler olması DASK’ın ise devlet tarafından zorunlu tutulmasıdır. Yani evinize ya da iş yerinize zorunlu deprem ve doğal afet sigortası yaptırmak sigortalının insiyatifinde değilken, konut sigortası yaptırmak kendi tercihine sunulmuştur.

DASK deprem sonucu oluşan yangın, patlama, tsunami ve yer kaymasının sadece binada meydana getirdiği hasarları giderir fakat DASK poliçesini aşan zararlar bu sigorta ile karşılanmaz. Peki oluşan hasar DASK’ı aşacak kadar büyük ise ne olur? İşte tam olarak burada konut sigortası devreye girer ve DASK sigortasını aşan zararları karşılar.DASK poliçesi daha genel ve zorunlu bir poliçe olmakla birlikte, konut sigortası paket poliçeleri sigortalıya daha ayrıntılı ve geniş teminat seçenekleri sunar. Gerekli durumlarda poliçeye ek teminatlar eklenebilir.

DASK (Zorunlu Deprem Sigortası) iptal ettirilemez, mal sahibinin satışı halinde de DASK hükmü devam eder. Konut Sigortasında ise sigortalı ve sigortacı anlaşmazlığında karşılıklı olarak iki tarafında cayma hakkı bulunur.

https://www.bisigortaci.com/blog/trafik-kazalarinda-ne-zaman-trafik-polisini-cagirmalisiniz/

Tüm bunlar dahilinde DASK ve Konut Sigortası birbirini tamamlayan iki sigorta çeşididir. DASK’ın güvence altına aldığı hasarların teminatı aşması halinde Konut Sigortası devreye girerek sigortalıyı madur olmaktan kurtarır ve oluşabilecek tüm riskleri üstlenir.

Gayrimenkul sahiplerinin bu iki sigorta sayesinde meydana gelen tüm hasarlarda maddi külfet yükümlenmelerine gerek kalmaz ve hazırlıksız yakalanma, iş aksamalarından doğan problemler gibi sorunlarla karşılaşmaları engellenir.

 

Bu Yazıyı Puanlar Mısınız ?
Bu Yazının Ortalama Puanı
[Total: 5 Average: 3]

bisigortaci.com Blog Editörü
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir