Kasko Sigortası Otomobil

Kasko sigortası Nasıl Yapılır? Avantajları Nelerdir ?

Nisan 15, 2019 6 min read

Kasko sigortası Nasıl Yapılır? Avantajları Nelerdir ?

Okuma Süresi: 6 Dakika

Kasko sigortası yaptırmak için araç sahibinin kimlik bilgileri, araç ruhsatı, plakası ve teknik özellikleri gibi temel bilgilerin sunulması yeterlidir.

En uygun trafik sigortası

Kasko sigorta işlemleri, sigorta şirketleri tarafından tamamlanır. Sigorta şirketlerinin belirlediği poliçe şartlarına göre, kasko sigortanızın kapsam ve limitleri belirlenir.

Sigorta şirketleri bu tür rakamları belirlerken, sizden aldıkları bilgiler ışığında hareket eder. Bu noktada, aracınızın kayıtlı olduğu ilden, araç yaşına kadar birçok farklı etkenin, poliçe üzerindeki rakamları etkilediğini söyleyebiliriz.

Araç Kasko Sigortası Nedir ?

Araç Kasko Sigortası Nedir?

Kasko veya kasko sigortası araçların maddi anlamda teminat altına alınmasını sağlayan bir sigorta türüdür. Ülkemizde uygulanmakta olan zorunlu trafik sigortası ile kimi zaman karıştırılan kasko, kapsamı, limitleri ve şartları bakımından trafik sigortasından oldukça farklıdır.

Bir aracın kaskolu olması, yani kasko sigortası ile güvence altına alınması ile yaşanan kazalarda kusur durumuna bakılmaksızın kaskolu aracın maddi hasarı güvence altına alınır. Trafik kazaları dışında, kapsamına ve şartlarına göre kaskolu araçların birçok farklı sebeple aldığı hasarları, sigorta poliçesini devreye sokarak karşılamak mümkündür.

https://www.bisigortaci.com/blog/trafik-kazalarinda-ne-zaman-trafik-polisini-cagirmalisiniz/

Bu noktada, trafik sigortasının da zorunlu olduğu düşünülürse, kasko sigortası tamamlayıcı ve kapsamı oldukça genişleten ikincil bir sigorta şeklinde özetlenebilir. Zira trafik sigortasının dışında kalan hemen her hasarı, kasko ile karşılamak mümkündür.

Neden Kasko sigortası Yaptırılmalıdır? 

Öncelikle kasko sigortalarının herhangi bir şekilde yasal olarak zorunlu koşulmadığını söyleyelim. Bu noktada, kasko sigortasını yaptırmak için aradığınız sebebep, kanuni zorunluluk olmamalı.

Ancak, kanuni olarak zorunlu kılınan trafik sigortasının kasko sigortalarına kıyasla tek taraflı ve dar kapsamlı teminatlara sahip olması, kasko sigortasının da araç sahipleri tarafından sık sık tercih edilmesine neden oluyor.

Bu nedenle, eğer sizler de aracınızın hemen hemen her türlü hasara karşı güvence altına alınmasını istiyorsanız, bir kasko poliçesine sahip olmanız gerekiyor.

Özellikle ülkemiz trafik koşulları, hırsızlık oranları vb. tehlikeler düşünüldüğünde kasko sigortasına karşı olan ihtiyacın, birçok ülkeye göre daha yüksek seviyede olduğunu da söylemek mümkün. Bilindiği üzere kasko sigortaları ana hatlarıyla hırsızlık, kundaklama, kaza, arıza, doğal afetten doğan zararlar vb. birçok farklı senaryoda aracınızı teminat altına alabiliyor. Işte bu sebeplerin hepsini üst üste koyduğumuzda da, trafik sigortasına ek olarak kasko sigortalarını tercih eden kişi sayısı da sürekli olarak artıyor.

Kasko Sigortasının Avantajları

Kasko sigortasının Avantajları ?

Ülkemizde araç satın alırken harcanan paraların boyutu da düşünüldüğünde, kasko sigortası bir masraftan ziyade bir çeşit yatırım olarak da düşünülüyor. Özellikle modelli tabir edilen ve sıfır kilometrede satın alınan araçların, yüksek ücretlerle alıcı bulması ile kasko sigortası kaçınılmaz bir ihtiyaç olarak öne çıkıyor.

Trafikte dolaşan her aracın, trafik kazaları ve arızalarla burun buruna olduğunu biliyoruz. Ancak özellikle „yeni” araçlar için konuşacak olursak, hırsızların da radarında daha göz alıcı şekilde görüldüklerini inkâr edemeyiz. Ayrıca yine yeni araçların, kaza neticesinde alacağı hasarlar ve buna bağlı ortaya çıkan parça ihtiyaçlarını „orijinal” kaynaklardan karşılamak da oldukça maliyetli olabiliyor.

Kasko sigortasını tercih edenlerin bu tür kaygılar taşıdığını bilen sigorta şirketleri de, bu tür ihtiyaçları temel alarak belli kapsamlar oluşturuyor. Birçok farklı tehlikeye karşı aracını güvence altına almak isteyenler de, bu şirketlerden teklifler alarak, aralarından en iyisini seçmeye çalışıyor.

 

Kasko sigortası Hasarsızlık İndirimi

Kasko sigorta poliçeleri fiyatlandırılırken, belirleyici faktörlerden birisi de aracın hasarsızlık indirimidir.

Hasarsızlık indirimi, isminden anlaşılacağı üzere; bir aracın, bir yıllık poliçe döneminde, poliçeden karşılanmış bir hasarının bulunmaması neticesinde kazanılan bir haktır.

Bu şekilde elde edilen hasarsızlık indirimi sayesinde, takip eden dönemde yaptırılacak kasko sigortasının başlangıcında, hasarsızlık indiriminin kaç yıldır devam ettiğine göre değişen indirimler uygulanır. Böylece hasarsızlık indirimi aldığınız her yıl, daha düşük fiyatlardan kasko poliçesi satın alma şansına sahip olursunuz.

Hasarsızlık indirimine sahip bir araç, bu indirimini kanıtlayan belgeleri başka sigorta firmasına sunarak, firma ve poliçe değişikliklerinde de indirimden yararlanma hakkını korur.

Hasarsızlık indirimleri belirlenirken basamak sistemi temel alınır.

Kasko sigortası hasarsızlık indirimi basamakları

Kasko Sigortası Hasarsızlık İndirimi ve Prim Artırımı Basamakları ?

Buna göre; ilk kez trafiğe çıkacak olan bir araç sahibinin bulunacağı basamak 4. Basamaktır. Toplam 7 basamaklı sistemde 4, orta seviyeyi ifade eder ve herhangi bir indirim veya zam uygulanmaz.

Bu seviyeden sonra, hasarsızlık indirimi ile geçirilen her bir sigorta police dönemi (1 yıl) için, kişiler bir basamak yukarı tırmanır.

5. basamakta elde edilen hasarsızlık indirimi %15, 6. Basamak hasarsızlık indirimi %30, 7. Basamak hasarsızlık indirimi ise %45 olarak belirlenmiştir.

Bununla birlikte, kişilerin poliçe tarafından karşılanan hasar ile bir yılı geçirmesi durumunda ilk düşeceği basamak 3. Basamaktır. 3. Basamakta poliçeye uygulanan zam %50 iken 2. Basamakta bu rakam %100 ve nihayet 1. Basamakta zam oranı %150 şeklinde uygulanır. (yaklaşık ortalama yüzdelerdir)

Bu hesaptan anlaşılacağı üzere, kasko sigortası için hasarsızlık indiriminin yarattığı avantaj ne kadar önemliyse, hasarlı geçirilen yıldan sonra oluşacak masraf da bir o kadar kritiktir.

Bu nedenle bazı araç sahiplerinin, ufak tefek hasarlarda poliçeleri devreye sokmak yerine, kendi imkanlarıyla onarım yaptırdıkları sıkça rastlanan bir durumdur.

 

Araç Değişiminde Hasarsızlık İndirimi Devam Eder mi? 

Hasarsızlık indirimleri, araçların başına gelenler üzerinden hesaplanıyor olsa da, aslında araç sahiplerinin şahsi geçmişlerine kayıt ediliyor. Bu nedenle, hasarsızlık indiriminin herhangi bir basamağında yer alan araç sahipleri, araçlarını değiştirmesi halinde (aradan birkaç yıl geçse dahi) yeni aldıkları aracı kasko sigortası ile güvence altına alırken, hasarsızlık indirim haklarını kullanırlar.

Ancak burada önemli nokta, kişinin kullandığı araç tipinin de aynı kalmasıdır. Yani otomobil kullanan kişi daha sonraki süreçte kullandığı kamyonet için kasko sigortasında hasarsızlık indirimi talep edemez. Böylece hasarsızlık indirimi, başlangıç noktasına yani 4. Basamağa geri dönmüş olur.

Kasko sigortası hasarsızlık indirimi

Kasko sigortası Devir İşlemleri

Araç değiştirme ve elden çıkarma gibi durumlarda akıllara takılan sorulardan birisi de trafik sigortası ve kasko gibi poliçelere ne olacağı.

Kasko sigorta poliçeleri için böyle durumlarda yeni aracın özelliklerine göre prim, kapsam ve limitler güncellenerek mevcut politanın yenilenmesi mümkün olabiliyor. Bir bakıma eski araca ait kasko sigortası, yeni araca transfer edilmiş oluyor.

Yasal bir yükümlülük olarak yaptırılan trafik sigortasında bu durum için bir esneklik verilmemiş. Araç değiştirilmesi durumunda, yeni satın alınan araç için yeniden trafik sigorta poliçesi düzenlenmesi gerekiyor.

 

Kasko sigortası Kapsamı

Kasko sigortası poliçelerinin kapsamı en dar olarak nitelendirilecek paketleri dahi temelde hırsızlık, kundaklama, yangın, teknik arızalar ve trafik kazaları gibi en sık rastlanan durumlara karşı araçları güvence altına alıyor.

Bunlara ek olarak; yol desteği, çekici, lastik değişimi, araç değişimi ve çeşitli acil yol yardım hizmetleri de yine birçok firma tarafından paketler halinde sunulan, kapsama alınmış hizmetler arasında yer alıyor.

Ancak araç sahiplerinin nispeten düşük bütçe ile onarılabilecek hasarlar için kasko poliçelerini devreye sokmadığını biliyoruz. Zira kasko sigorta poliçesi tarafından onarım maliyeti ödenen durumlar, bahsi geçen poliçe dönemindeki hasarsızlık indiriminin kaybolmasına yol açıyor.

Halk arasında bu duruma “kaskonun delinmesi” deniyor.

Bu Yazıyı Puanlar Mısınız ?
Bu Yazının Ortalama Puanı
[Total: 2 Average: 5]

bisigortaci.com Blog Editörü
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir