Kasko Sigortası

Kasko Sigortalarının Teminatları ve Kapsamları

Ağustos 21, 2019 3 min read

Kasko Sigortalarının Teminatları ve Kapsamları

Okuma Süresi: 3 Dakika

Kasko sigortalarının teminatları araçların maruz kalabilecğei belli başlı hasarları güvence altına alır. Kasko sigortası poliçelerinde şartları detaylı olarak belirlenen teminatlar, seçtiğini kasko türüne göre değişebilir. Ayrıca sigorta şirketlerinin sundukları farklı kasko sigortası paketleri ile kasko sigortalarının teminatları ve kapsamlarında değişiklikler ortaya çıkabilir.

Bu tür değişiklikler neticesinde kasko sigorta poliçeniz için belirlenen prim tutarı artıp/azabilir. Kasko sigortalarının teminatları yukarıda bahsi geçen sebeplere bağlı olarak değişebiliyor olsa da temelde her kasko sigortası poliçesinde teminat altına alınan ana maddeler söz konusudur.

Kasko Sigortası Teminatları

Kasko Sigortalarının Teminatları Arasında Yer Alan Ana Teminatlar

Kasko sigortaları özel ve tercihe bağlı yaptırılan sigortalar olmaları nedeniyle, amaç itibarıyla daha kapsamlı teminat ve güvence arayan araç sahipleri tarafından tercih edilirler. Bu noktada şirket, paket, kampanya, indirim vb. durumlar fark etmeksizin, kasko sigortalarının teminatları arasında değişmez birtakım unsurlar yer alır.

Çarpma ve çarpılma: Tahmin edileceği üzere, kasko sigortalarının teminatları arasında ilk ve değişmez güvence aracın çarpma ve çarpılmaya maruz kaldığı kaza sonrası oluşan hasarların karşılanmasıdır. Çarpma ve çarpılma teminatları aracın seyir halinde olup olmadığından bağımsız olarak işlemektedir. Ek olarak, özellike şehirler arası yollarda bulunan, kafesleme önlemi alınmamış güzergahları kullanırken aracın üzerine düşen taş, kaya benzeri nesnelerin yol açtığı hasar da aynı kapsamda değerlendirilecektir.

https://www.bisigortaci.com/arac-kasko-sigortasi/
Kasko Sigortası Teklifi

Araçta yangın çıkması:  Trafik kazaları neticesinde ortaya çıkan hasarlar sadece darbeye bağlı oluşanlara sınırlı kalmıyor. Çarpma şiddeti ile aracın mekaniğinde meydana gelen olumsuzluklar sonucu birçok kazada araçların yandığı görülebilir. Kazaya bağlı araç yangını durumları da kasko sigortalarının teminatları listesindedir.

https://www.bisigortaci.com/blog/trafik-kazalarinda-ne-zaman-trafik-polisini-cagirmalisiniz/

Aracın çalınması veya çalınma teşebbüsü: Kasko sigortası denince akla ilk gelen teminatlardan biri. Çalınma & çalınmaya teşebbüs teminatı kapsam itibarıyla aracınızın çalınması, araçtaki birtakım aksesuarın çalınması ya da aracın bir hırsızlık girişiminde hasar alması durumlarında, zararınızı karşılayacaktır.

Yukarıda açıklanan üç ana teminatın en düşük bütçeli kasko sigortaları için hazırlanan poliçelerde bile yer aldığını görebilirsiniz.

Araç kasko sigortası teminat detayları

Kasko Sigortalarının Diğer Teminatları

Kasko sigortalarının teminatları yukarıdaki üç ana maddeden çok daha geniş durumlarda devreye girebilir. Kasko sigortası poliçeleri hazırlanırken araç sahibinin ihtiyaç ve istekleri doğrultusunda birtakım teminat ve kapsam değişikliklerine gitmek mümkündür. Ayrıca yazıda daha önce belirtildiği üzere paketler, kampanyalar ve indirim dönemlerinde kasko sigortalarının teminatları ve poliçe fiyatları farklılaşabilir.

Kasko sigortalarının teminatları arasında en sık tercih edilen 7 diğer madde şu şekilde açıklanıyor;

  1. Ferdi kaza teminatı: Trafik kazaları esnasında araç içinde bulunan şahıslar ve araç sahibinde meydana gelen bedeni hasarlar ve can kayıplarını karşılamak adına işletilen bir teminat. Can kaybı durumlarında araç sahibi veya yolcuların yasal varislerine, kalıcı maluliyet oluşması halinde ise kişilerin kendilerine teminatta belirlenen miktarda tazminat ödenir.
  2. Deprem teminatı: Kasko sigortalarının teminatları içinden deprem bölgesinde yaşayanların özellikle tercih ettiği bu teminat, deprem nedeniyle araçta oluşan hasarların karşılanmasını sağlar. Doğal afetlerin yeri ve zamanı tahmin edilemediğinden, birçok büyük mağduriyetin önüne geçebilecek nitelikte bir teminattır.
  3. Sel ve su baskını teminatı: En sık rastlanan doğal afetlerden biri şüphesiz sel felaketi. Ayrıca beklenmedik durumlarda, farklı sebeplerle su baskınlarıyla karşılaşmak da mümkün. Bu tür durumlarda aracın alacağı maddi zararları, bu teminat karşılıyor. Deprem teminatı ile birlikte kasko sigortalarının teminatları arasında en ani ve beklenmedik bir başka mağduriyetin giderilmesine katkı sağlar.
  4. Terör teminatı: Terör olayları nedeniyle oluşan hasarlar (Örn: araç kundaklama) ve güvenlik güçlerinin bu olaylar sebebiyle yaptıkları müdahaleler neticesinde meydana gelen zararları karşılayan teminattır.
  5. Kullanım gelir kaybı teminatı: Aracınız aldığı bir hasar nedeniyle yol kat edemeyecek duruma geldiğinde, şehir içi ulaşım giderlerinizi karşılar. Eğer söz konusu hasar şehirlerarası yollarda meydana gelirse, bazı firmalar geçici olarak araç size özel tahsis edebilir.
  6. Yangın dışı meydana gelen hasarların teminatı: Özellikle araç içinde sigara kullanımı nedeniyle ortaya çıkan döşeme, kılıf vb. zemindeki yanıkların meydana getirdiği hasarı güvence altına alır.
  7. Kilit sistemi teminatı: Aracın çalınma teşebbüsüne maruz kalması nedeniyle, önlem olarak kilit sisteminin değiştirilmesi durumunda, değişiklikten ortaya çıkan masraf şirket tarafından, teminat kapsamına alınacaktır.

 

Bu Yazıyı Puanlar Mısınız ?
Bu Yazının Ortalama Puanı
[Total: 1 Average: 5]

bisigortaci.com Blog Editörü
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir