Genel Trafik Cezaları

Kar Zinciri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ocak 2, 2020 3 min read

Kar Zinciri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Okuma Süresi: 3 Dakika

Karın yağmasıyla birlikte araç direksiyon hakimiyetini sağlamak daha zor hale geliyor. Kar zinciri kullanarak, araç tekerlekleri ve yol arasındaki sürtünmeyi artırırsınız ve daha güvenli bir yol tutuşu sağlayabilirsiniz. Araç sahiplerinin güvenliğini artıran bu uygulama yasalar tarafından da teşvik edilmektedir.

Kar Zinciri Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Aracınızın modeli ve çekiş tipi genellikle almanız gereken kar zincirini belirleyen faktörler. Her araca uyum sağlayan bir kar zinciri modeli bulunmuyor. Bu sebeple, kar zinciri satın almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken bazı faktörler var. Aracınızın ağırlığı ve lastik ölçüleri dikkat etmeniz gereken hususlar. Tekerlerin büyüklüğü, kar zinciri tipini belirlediği gibi araç ağırlığı da kullanmanız gereken kar zincirini belirleyen faktörlerden birisi. Diğer önemli faktör ise aracınızın teker açıklığı. U,S,W gibi farklı teker açıklığı kategorileri bulunmakta. Bu kategoriler almanız gereken zincirin kalınlığını belirliyor.

Aracınızın önden ya da arkadaş çekişli olması da kar zincirlerini doğru kullanmanız için göz önünde bulundurmanız gereken faktörlerden. Aracınız önden çekişliyse, kar lastiklerini ön tekerleklere, arkadan çekişli araçlarda ise arka tekerleklere takmanız gerekiyor. Eğer aracınız 4×4, yani bütün tekerleklerden çekiş sağlıyorsa, bütün tekerleklere kar zinciri takmanız gerekiyor.

Kar Zinciri

Aracınızın ağırlığına, modeline ve tekerlek büyüklüklerine kadar birçok faktörden etkilenen kar zincirlerini satın alırken, yol durumunu da göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Kar yoğunluğunun çok fazla olduğu bir yer ile, az yoğun bir yerde kullanmanız gereken kar zincirleri aynı değil. Zincirin dayanıklılığı ve performansı dış çevre şartlarına göre değişiklik gösteriyor. Mesela, merdiven tipi kar zincirleri çok fazla kar yağışının olmadığı yerlerde kullanılmalı. Kar yağışının yoğun olduğu yerlerde ise x tipi çelik halkalarla güçlendirilmiş kar zincirlerini kullanmanız gerekmektedir. Bu tip zincirler aracın hareket kabiliyetini artırması açısından önemlidir. Klasik kar zincirlerinden farklı olan bu modeller daha yüksek performans göstermekte ve hızlı montaj edilebilir. 

Kar Zinciri Nasıl Takılır?

Araç servislerinde kar zincirini taktırabilirsiniz. Ancak çok zor olmadığı için bunu kendinizin de yapması mümkün. İlk yapmanız gereken şey kar zincirinin genişliğini ayarlamak için lastik çapını öğrenmeniz gerekiyor. Dikkat etmeniz gereken başka bir husus ise zincirin birbirine dolanmaması. Bunun için zincirin ana halkasını tekerlek etrafında dolamalısınız. Ardından zincirin renklı kısmını, tekerleğin arkasına geçirin. Sonrasında kar zincirinin geri kalan kısmını tekerleğinizin önüne geçirebilirsiniz. Zincirin gergin olmasına dikkat ederek, zincir kenetleme kısımlarını zincire kenetlemelisiniz. Son yapmanız gereken işlem, kar zincirini taktıktan sonra ayarlama işlemlerini yaparak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Büyük Taşıtlar için Kar Zinciri

Kar Zinciri Kullanmamanın Cezası Nedir?

Kar zincirlerinin olası kazaları azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu sebeple kar zinciri takılması gereken havalarda, zincir takmayan araç kullanıcılarına ceza kesilebilmektedir. Cezanın yanı sıra, çevirmelerde zincirsiz yakalanan araç kullanıcılarına 10 puan ceza verilmektedir.

https://www.bisigortaci.com/blog/trafik-kazalarinda-ne-zaman-trafik-polisini-cagirmalisiniz/

Zincir kullanımı aracın tipine ve ne amaçla kullanıldığına göre değişiklik göstermektedir. Otomobil, kamyon, traktör ya da otobüs farklı hava koşullarında kullanmak üzere bir çift kar zinciri ve çekme halatı bulundurmak zorunda. Eğer kar zinciri olmadan yakalanırsanız, 10 ceza puanının yanısıra bir de 88 lira gibi bir para cezası uygulanmaktadır.

Bu Yazıyı Puanlar Mısınız ?
Bu Yazının Ortalama Puanı
[Total: 1 Average: 5]

bisigortaci.com Blog Editörü
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir