Kısa Sağlık Bilgileri

İlaç Kullanmadan Baş Ağrılarınızı Geçirecek 9 Yöntem

Eylül 5, 2018 5 min read

İlaç Kullanmadan Baş Ağrılarınızı Geçirecek 9 Yöntem

Okuma Süresi: 5 Dakika

Baş ağrıları artık günlük yaşamda sıklıkla karşılaştığımız sorun haline gelmekle birlikte sorun halinden çıkıp yaşamımızın bir parçası haline geldi. Baş ağrısının başlıca nedenleri olarak migren, kronik ağrılar ve günlük yaşantınızda baş ağrınızı oldukça etkilemektedir.

Bazen kullandığınız ağrı kesicilerde baş ağrısını sürekli hale getirebilir. Ağrı kesiciye alışan vücut bir süre sonra ağrı kesicilere alışacak ve aslında ağrı kesici olarak kullandığınız ilaçlar artık fayda göstermemeye başlayacaktır.Bu yüzden her başınız ağrıdığında çözümü ağrı kesicilerden aramak yerine doğal yöntemlere başvurabilirsiniz. Bu yazımızda size ilaç kullanmadan baş ağrınıza iyi gelecek doğal çözümlerden bahsedeceğiz.

1-Baş Ağrısıyla Su İle Mücadele Etmeyi Deneyin !

Günlük su tüketiminizin ne kadar olduğu çok önemli bir konudur. Bazen gün içerisinde az su tüketiminden kaynaklı baş ağrıları yaşayabilirsiniz. Gün içerisindeki su tüketiminizin en az 2 litre olması gerekmektedir. Eğer bu değerin altında su tüketiyorsanız baş ağrınızın nedeni bundan kaynaklanabilir. Su tüketiminizi artırarak baş ağrınızı geçirmeyi deneyebilirsiniz.

bas-agrisi-icin-su
bas-agrisi-icin-su

2-Elma Sirkesi Yöntemi

Size sunacağımız 2. doğal yöntemimiz elma sirkesi yöntemi. 1 bardak ılık suya 2 çorba kaşığı elma sirkesi ilave edin. İyice karıştırıp yavaş yavaş içerek baş ağrınızdan kurtulun. Bu hazırladığınız suyu günlük olarak tükettiğinizde vücudunuzdaki sıvıyı dengeleyerek günlük su ihtiyacınızı karşılayarak vücudunuzun susuz kalmasını engellemiş olursunuz.

Elma sirkesi doğal ev ilaçları yöntemlerinden birisidir eski zamanlarda da sadece baş ağrısı için değil baş ağrısının dışında da bir çok tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır.

3-Limon Suyu Yöntemi

Limon suyu yöntemi ile sıvı kaybından kaynaklanan baş ağrılarınıza çözüm sağlayabilirsiniz. 1 bardak sıcak suya yarım limonun suyunu sıkarak karıştırıp bu hazırladığınız karışımı gün içerisinde 2 kez tüketerek baş ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Limon suyu sadece baş ağrısıyla savaşmakla kalmaz vücudunuzun pH seviyesini dengeleyerek vücudunuzun sindirimine de yardımcı olur. Limon suyunu günlük olarak tüketmeniz halinde vücudunuza bir çok fayda sağladığını sizde fark edeceksiniz.

https://www.bisigortaci.com/blog/trafik-kazalarinda-ne-zaman-trafik-polisini-cagirmalisiniz/

4- Buz Torbası Yöntemi

Buz torbası yöntemi çoğunlukla migren hastalarının uyguladığı bir yöntem olmakla birlikte tercihlere göre de sıcak su torbası ile değişim gösterir. Buz torbası yönteminde omuz arkasına buz torbasıyla kompres uygulayarak baş ağrınıza çözüm sağlayabilirsiniz.

Soğuk uygulamalarda naylon poşet kullanabilirsiniz ancak sıcak uygulamalar için sıcak su torbası kullanmalısınız .

bas-agrisi-icin-cay-kahve
bas-agrisi-icin-cay-kahve

5-Kahve Ve Çay Yöntemi

Kahve içerisindeki kafein sayesinde baş ağrınıza çözüm sağlayabilir.Kafein başınızdaki kan damarlarından kaynaklanan baş ağrılarınıza iyi gelir. Bu kan damarlarını daralmasına yardımcı olarak ağrınızın hafiflemesine yardımcı olur.

Çay içmek vücudunuzu yatıştırdığı gibi baş ağrınızın da dinmesinde etkili olacaktır. Eğer migrenden kaynaklı bir baş ağrısı yaşıyorsanız zencefilli limon çayını tercih edebilirsiniz.Kış aylarında soğuktan kaynaklı baş ağrısı yaşıyorsanız tarçın çayını tercih edebilir ve etkilerini görebilirsiniz.

6-Doğal Yağ Yöntemleri

Nane, okaliptüs ve lavanta yağları ile başınıza masaj yaparak baş ağrınızı geçirebilirsiniz. Nane yağının rahatlatıcı etkisi ile, okaliptüs yağının uçucu etkisi ile damarları rahatlatması, lavanta yağı ile birlikte başınıza masaj uygulayarak ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

7-Sıcak Duş Yöntemi

Sıcak duş yöntemi ile baş ağrılarınıza çözüm sağlayabilirsiniz.Sıcak duş almak vücudunuzu rahatlatarak baş ağrınızın geçmesine yardımcı olabilir. Eğer sıcak duş almak istemiyorsanız bir kaba sıcak su doldurarak ayaklarınızı bu suyun içerisinde bekletin bir süre sonra suya soğuk su ekleyerek suyun ılıtarak biraz da böyle bekleyin daha sonrasında ayaklarınıza çoraplarınızı giyerek rahat bir uykuya dalabilirsiniz.

dogal-ortamda-yürüyüs
dogal-ortamda-yürüyüs

8-Açık Havada Yürüyüş Yapmak

Stresin olmadığı ve gerilimden uzak bir ortamda yürüyüş yaparak kendinizi rahatlatabilirsiniz.İçinde bulunduğunuz ortamların havadar olmasına dikkat edin.Havadar olmayan ortamlar baş ağrısına neden olan sebeplerden biridir. Kendinizi rahatlatacak yöntemler uygulayarak ve havadar bir ortamda yürüyüş yaparak ağrılarınızı hafifletebilir hem de vücut sağlınıza katkı sağlayabilirsiniz.

9-Belirli Noktalara Masaj Yaparak Baş Ağrılarınızdan Kurtulun !

Akupresür uzak doğuda ağrıları geçirmek için kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir. Bu tedavi yönteminde ilaç kullanmadan vücudunuzun belli noktalarına masaj uygulayarak ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.Bu yöntem ağrıların türüne göre değişim göstermektedir. Öncelikle rahat bir duruşta ve havadar bir ortamda olarak aşağıda yazan bölgelere hafifçe ve 30 sn ile bir dakika arasında değişen süreler ile masaj işlemini yapabilirsiniz.

 • Yintang Noktası : Bu nokta 3. göz noktası olarak da bilinmektedir . Kaşlarınızın orta noktası ile burun hattınızda bulunan yere dik çizgilerin birleştiği yerde bulunan bu noktaya dairesel hareketlerle yapacağınız masaj ile göz ağrılarınızdan da kurtulabilirsiniz. Yintang noktası baş ağrısına ve göz ağrılarına iyi gelir ve rahatlamanıza yardımcı olur.
 • Zan Zhu Noktaları : Bu noktalar kaşlarınızın tam başladığı yerde bulunan simetrik noktalardır. Bu noktalara uygulanan dairesel hareketlerle fazla basınç uygulamadan yapacağınız masaj işlemi baş ağrılarınıza iyi gelir.

  zan-zhu-noktalari
  zan-zhu-noktalari
 • Yıngxıang noktaları : Bu noktalar burun noktalarınızın iki yanında gözlerinizle aynı çizgi üzerinde bulunur. Bu noktaları daha kolay bulmak için elmacık kemiklerinizin alt uçlarının bittiği yeri takip ederek bu noktalara ulaşabilirsiniz.Bu noktalara uygulayacağınız masaj sinüzitlerinizin açılmasına, baş ağrınızı geçirerek aynı zamanda diş ağrılarına iyi gelir ve stresten uzaklaşmanızı sağlar.
 • Tıan Zhu Noktaları : Tıan Zhu noktaları başınızın arkasında kulaklarınızın hizasında ve omurganız hizasında bulunur. Bu noktalara uygulayacağınız masaj ile burun tıkanıklığından kurtulabilir baş ağrısına çözüm sağlayabilirsiniz.

  tıan-zhu-noktalari
  tıan-zhu-noktalari
 • Shuaı Gu Poınts : Bu noktalar şakaklarınız üzerindeki başınıza doğru olan çizgide yer alan noktadan saç uçlarının başladığı yerdedir. Bu noktaları daha kolay bulmak için saçınızın başladığı noktalarınıza basınç uygulayarak bir çukur bulduğunuzda doğru yerdesiniz demektir. Bu noktalara uygulayacağınız masaj işlemi göz ağrılarınıza ve baş ağrılarınıza iyi gelir.
 • He Gu Noktaları : Bu noktalar elinizin baş parmağı ile işaret parmağı arasında yer alan simetrik noktalardır . Buralara yapılan masaj ile sırt ağrınız, diş ağrınız ve göz ağrılarınıza çözüm sağlayabilirsiniz.

Bu yazımızda bahsettiğimiz baş ağrıları için doğal yöntemler gibi kısa sağlık bilgileri için bize bisigortacı adresinden ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıyı Puanlar Mısınız ?
Bu Yazının Ortalama Puanı
[Total: 4 Average: 5]

bisigortaci.com Blog Editörü
One Comment
 1. melike

  faydalı bir yazı olmuş teşekkürler

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir