Kasko Sigortası Otomobil Trafik Sigortası

İkinci El Araba Alım – Satım ve Sigorta İşlemleri

Nisan 3, 2019 5 min read

İkinci El Araba Alım – Satım ve Sigorta İşlemleri

Okuma Süresi: 5 Dakika

Tüketim çılgınlığı karşısında halen yıkılmayan ve çok tercih edilen bir gelenek, ikinci el araba kullanmak. Özellikle araba fiyatlarıyla eş değerde vergi oranlarına maruz kalan Türk vatandaşları için ikinci el araba çoğu zaman en mantıklı seçenek olarak öne çıkıyor. Bu nedenle, alım – satım ve sigorta işlemleriyle birlikte ikinci el araç kullanımı hakkında bazı noktala değinmek istiyoruz. Böylece henüz karar aşamasında olan ve merak ettiği sorulara cevap arayan vatandaşlarımızın da karar vermesine yardımcı olmayı umuyoruz.

En uygun trafik sigortası

 

İkinci El Araba Piyasası

ikinci-el-araba-piyasasi

İkinci el araçlar otomobil, motosiklet, kamyon, kamyonet vb. birçok motorlu taşıtı kapsayan bir ifadedir. İkinci el ifadesini kullanmamızın sebebi ise aracın fabrika çıkışlı olarak değil, bir kullanıcı tarafından bir süre kullanıldıktan sonra tekrar satılıyor olmasıdır. Bir diğer ifadesiyle kullanılmış araç olarak adlandırılabilir.

Ancak en çok rağbet gören ikinci el araç çeşidi tahmin edebileceğiniz üzere arabalar yani otomobillerdir. Galerilerde, araba pazarı adı verilen yerlerde veya sahibinden satış yöntemleriyle ikinci el araç sahibi olunabilir.

Günümüzde her sektörde olduğu gibi ikinci el araç sektöründe de artık ilan, pazarlık ve para transfer işlemleri internet ortamında gerçekleştirilebiliyor. Yine aynı şekilde ikinci el araçların sigorta işlemleri ile ilgili süreçlerin bir kısmını da internet ortamında yürütmek mümkün.

https://www.bisigortaci.com/blog/trafik-kazalarinda-ne-zaman-trafik-polisini-cagirmalisiniz/

 

İkinci El Araba Trafik ve Kasko Sigorta İşlemleri

ikinci-el-araba-trafik-kasko-sigortasi

Zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortası, araç el değiştirdiği zaman yenilenmesi gereken sigortalardır. Bu bağlamda, ikinci el araba satışı gerçekleştikten sonra, aracın yeni sahibi tarafından zorunlu trafik sigortasının 15 gün içinde yaptırılması gerekir.

Satıştan sonraki bu 15 günlük süre, aracın yeni sahibine en uygun sigorta tekliflerini araştırması ve seçim yapması için verilir ve bu süre zarfında eski poliçe üzerinden araç sigortası devam eder. 15 gün devam eden bu poliçe için herhangi bir ödeme yapılmasına gerek yoktur. Bu durum zorunlu trafik sigortası için geçerlidir. Böylece satış işlemi yeni gerçekleşen araçların, kısa süre de olsa yasal olarak trafikte dolaşım hakkına sahip olmaları sağlanmış olur.

Bu süre içerisinde bir kapsama giren kaza veya hasar meydana gelmesi durumunda, eski sahibin üzerine olan poliçe ile işlem yapılır.

 

Satış İşlemi Gerçekleşen İkinci El Araba İçin Trafik Sigortası Yaptırılmazsa Ne Olur?

ikinci-el-araba-trafik-sigortasi-yaptirmazsa

15 Günlük süre bittikten sonra eğer halen bir trafik sigortası yaptırılmadıysa, araç yasal olarak trafiğe çıkmaya elverişsiz kabul edilir. Kayıtlarda ağır hasarlı araç şeklinde gözükür. Bu durumda, herhangi bir trafik denetimi sırasında sigortasız olduğu ortaya çıkan araçların trafikten men edilme ihtimali vardır.

Ayrıca trafik sigorta süresi bittikten sonra geçirilen her 30 günlük süre için sigorta primi üzerinden %5’lik bir gecikme faizi, yeni prim ücretine eklenir.

 

İkinci El Araba İçin En Uygun Sigorta Nasıl Bulunur? 

Zorunlu yaptırılan sigorta için kapsam, limit ve tazminat miktarları yasal düzenlemeler ile belirlenmektedir. Bu noktada zorunlu sigorta işlemlerinin içeriği ile ilgili bir seçim yapmaya gerek yoktur. Ancak burada araç sahiplerini ilgilendiren konu sigorta şirketlerinin belirledikleri farklı prim fiyatları ve ödeme planlarıdır. Taksit, indirim, kampanya vb. uygulamaların sigorta şirketine bağlı olarak değişiklik gösterme ihtimali her zaman mevcuttur.

Son yıllarda sigorta şirketlerinin sunacakları fiyatları düzenlemek adına tavan fiyat uygulamasına geçildiğinden, belirlenen tavan fiyat baz alınarak farklı fiyat teklifleri oluşturulur. Aynı durum ikinci el araba için yapılacak sigorta poliçelerinde de geçerlidir.

Sigorta şirketleri tarafından sunulan bu farklı teklifleri internet ortamında veya acentelere giderek alabilirsiniz.

 

İkinci El Araba Kasko İşlemleri

Trafik sigortası işlemlerinin yapılması için ikinci el araç satışından sonra tanınan 15 günlük “eski sigortadan yararlanma” hakkı kasko için geçerli değildir. Aracın noter huzurunda devri resmi olarak gerçekleştiği andan itibaren, aracın yeni sahibinin kasko sigortasından yararlanma hakkı ortadan kalkar. Bu nedenle eğer yeni sahip olduğunuz ikinci el araba için kapsamlı güvenceye ihtiyaç duyuyorsanız, vakit kaybetmeden yeni kasko poliçesi düzenlenmesi için şirketlerle irtibata geçmeniz gerekir.

Kasko poliçelerinde kapsam, limit, tazminat ve prim gibi değişkenlerin birçok farklı seçeneğe göre düzenlenmesi mümkündür. Bu noktada sigorta şirketleri tarafından belirlenen farklı çeşit ve fiyatta kasko paketlerine sahip olabilirsiniz. Burada önemli olan, kendi ihtiyaçlarınıza göre en uygun şirketi ve teklifi seçmeye çalışmaktır.

 

İkinci El Araç Satan Kişiler İçin Sigortadan İade Almak

Satış işlemi resmiyet kazandıktan sonra, satışı yapan taraf,  araç satış belgesi ve satışı gerçekleşen araca ait sigorta poliçesi ile birlikte sigortalı olduğu şirketin yolunu tutar. Şirketler böyle durumlarda poliçede kullanılan günleri çıkartarak, kalan günler üzerinden prim iadesi yapabilir.

Eğer satış yapan kişi, yeni bir araç sahibi olduysa aynı poliçeyi aktaramayacağından yine yukarıda anlatılan işlemden sonra, yeni poliçe düzenlenmesi gerekecektir.

Ancak eski poliçelerde korunmakta olan hasarsızlık indirimini, yeni poliçeye transfer etmek mümkündür. Böylece yeni bir poliçe düzenlese de hasarsızlık indirimi devam ettirilebilir.

 

Neden İkinci El Araba Tercih Etmelisiniz?

neden-ikinci-el-arac-almalisiniz

Evvela tasarruf. Eğer bir araca ihtiyacınız var ve bütçeniz kısıtlıysa veya savurganlığı sevmiyorsanız, ikinci el araba tercihinde yerden göğe kadar haklısınız. Zira ikinci el araba tercihi, araç satın alırken bütçenize en çok katkı yapacak formül.

Alacağınız ikinci el aracı ihtiyaçlarınıza en uygun özelliklerde seçtiğiniz zaman, beklentilerinizin karşılanması anlamında “sıfır kilometre” araçla çok da farklı olmadığını fark edeceksiniz.

Dikakt etmeniz gereken tek nokta ise ikinci el araç ile ilgili gerekli araştırmaları ve kontrolleri layığıyla yapmak. Eğer araç, bu süreçlerden sonra içinize siniyorsa, artık sıfır kilometre bir alternatif düşünmenize bile gerek yok demektir.

Ayrıca ikinci el araba satın alırken, pazarlık payı faktörünü de unutmamak gerek. Sıfır araçların bazı istisnai kampanya durumları dışında belli katalog fiyatları üzerinden satıldığını ve tatmin edici indirimler sağlanamadığını biliyoruz.

Ancak ikinci el araç piyasasında, sıradan pazarlık avantajlarının yanında bazı durumlarda (satıcının acil para ihtiyaç duyması gibi) değerinin çok çok altında, araç satın alma şansı bulabiliyorsunuz.

 

İkinci El Araba Satın Almanın Avantajları Nelerdir?

Değer Kaybını Önlemek

Öncelikle, sıfır arabaların yaşayacağı müthiş değer kaybını atlatmış olacaksınız. Bilindiği üzere “sıfır kilometre” olarak adlandırılan bir araba henüz bir kaç bin kilometrede dahi olsa yüzde yirmilere varan değer kayıplarına uğruyor. Ayrıca her aldığı yaş için araçlarda artarak devam eden değer kayıpları da gözlemleyebiliyorsunuz. Ülkemizde “sıfır kilometre” arabaların üstüne binen vergi yükünün de ikinci el araçlarda

Yani sıfır araba aldığınız andan itibaren, müthiş bir hızla zarar etmeye başlıyorsunuz. Ancak tercihinizi ikinci el araba satın almaktan yana kullandığınızda, halihazırda uygun olan fiyattan aldığınız aracın, bu noktadan sonra yaşayacağı değer kaybı nispeten düşük kalıyor. “Sıfır kilometre” bir aracı 5 yıl sonra elden çıkarmak ile (çok yaşlı olmamak şartıyla) ikinci el bir aracı 5 yıl sonra elden çıkarmak arasında, gözle görülür değer kaybı farkları olduğunu kısa bir araştırmayla anlayabilirsiniz.

 

 

Bu Yazıyı Puanlar Mısınız ?
Bu Yazının Ortalama Puanı
[Total: 1 Average: 5]

bisigortaci.com Blog Editörü
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir