Genel Otomobil Trafik Cezaları

HGS Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Temmuz 30, 2019 4 min read

HGS Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Okuma Süresi: 4 Dakika

HGS Sorgulama işlemi nasıl yapılır? HGS(Hızlı Geçiş Sistemi) 2013’te hayatımıza girdiğinden beri Türkiye’deki bütün Otoban ve Boğaz Köprü geçişlerinde kullanılmakta.Kartlı sistemin ardından geçiş sürecini daha pratik hale getirmek adına sürücünün durmaksızın geçişini gerçekleştirdiği pratik bir sistem HGS. Peki HGS bakiyemizi ve ya cezamızı nasıl sorgulayabiliriz?

Güncel Köprü ve Otoyol Geçiş ücretlerini öğrenmek için https://www.bisigortaci.com/blog/guncel-kopru-ve-otoyol-gecis-ucretleri-2019/ yazımıza göz atabilirsiniz.

Hgs Gişeleri

HGS almak için Gerekli Belgeler:

Bireysel Başvuru: Kimlik,Ruhsat veya Fotokopisi

Kurumsal Başvuru: Temsil Belgesi, Ruhsat veya Fotokopisi

Kiralık Araç: Kimlik, Kiralık Araç Sözleşmesi, Ruhsat veya Fotokopisi

https://www.bisigortaci.com/blog/trafik-kazalarinda-ne-zaman-trafik-polisini-cagirmalisiniz/

HGS sayesinde artık otoyol ve köprü geçişlerinde uzun gişe kuyruklarından kurtulduk.Peki HGS’ye en kolay para yükleme, ceza ve bakiye sorgulama yöntemleri nelerdir? Gelin birlikte bakalım.

  1. PTT
Ptt HGS Sorgulama

PTT hem bir HGS sağlayıcısı hem de sorgu hizmetlerini yürütebileceğiniz bir platform. Müşteri Hizmetleri kısmından geçişleriniz hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir. Ceza sorgulama sisteminden ise ihlal durumunuzu öğrenebilirsiniz. PTT’nin mobil uygulamasını kullanarak da aynı işlemlere erişim sağlayabilirsiniz. Araç plakası/Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası yada HGS numaranızı girerek ilgili araca dair bilgiler edinebilirsiniz.

https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/hgs.jsf adresinde sağ yukarıdan ceza sorgulayabilir. Hesabınıza para yükleyebilirsiniz.

 

2. E-Devlet

E-Devlet üzerinden yine aynı bilgilere hızlıca ulaşabilirsiniz. E-Devlete girişinizi yaptıktan sonra arama kısmına HGS yazarak sorgulama ve ihlalli geçiş ceza sorgulamanızı yapabilirsiniz.Bu sekmeden giriş-çıkış yaptığınız istasyon,Tarih/Saat ve geçiş ücreti gibi detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/ptt-hizli-gecis-sistemi-hgs-hesap-bilgileri-sorgulama adresine giderek bütün bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

3.HGS Mobil Uygulaması

Apple HGS Uygulaması

İOS ve Android telefonlarınıza indirebileceğiniz bu uygulama ile kolaylıkla hesabınıza para yükleyebilir.Bakiye durumunuzu kontrol edebilirsiniz.Uygulama ücretsizdir.

https://play.google.com/store/apps/details?id=tr.com.ulkem.hgs&hl=tr

https://apps.apple.com/tr/app/hgs-online-bakiye-y%C3%BCkle/id709602058?l=tr

4. HGS ÇAĞRI MERKEZİ

0850 460 60 60 numaralı HGS müşteri temsilciliğini arayarak operatörlerle gerçekleştireceğiniz görüşmeler sonucu istediğiniz hizmetlere ulaşabilirsiniz.

5.BANKALAR

Anlaşmaları bankalardan HGS işlemlerinizi hatta otomatik ödeme talimatı dahi verebilirsiniz.

  • Ziraat Bankası
  • İş Bankası
  • Akbank
  • Yapı Kredi
  • Vakıfbank
  • Denizbank
  • Garanti Bankası

 

İhlal ve Ceza Ücretleri

Kaçak Geçiş

Kaçak geçiş veya ihlal teşkil eden bir geçiş yapıldığında sistem sizden kat ettiğiniz yolun geçiş ücretinin 4 katı olarak bir ceza yazıyor. Normal geçiş ücretinin üstüne eklenen bu cezaya ilk 15 gün içinde ödeme yapılması durumunda %25 indirim uygulanıyor.

 

DİKKAT!

Sahip olunan HGS aboneliği devretmez!  Araç alım-satımında HGS çıkartılmalı yeni araç için tekrar başvuru yapılmalıdır.

HGS CEZANIZ VARSA MUAYENEDEN GEÇEMEZSİNİZ!

HGS cezası olan araçlar muayene randevusu alamazlar. MTV/HGS/Trafik cezası/Sigortanın bulunmaması durumlarınızda randevu alamaz dolayısıyla muayeneden de geçemezsiniz.

HGS Nasıl Çalışır?

Hızlı geçiş sistemleri (HGS), RFID teknolojisi kullanılarak araçlara takılan bir elektronik kartın sistem tarafından tanınması/okunması şeklinde tanımlanabilir. Böylece tüm HGS geçiş hareketlerinin izlenebilmesine olanak sağlar.  PERIO Hızlı Geçiş Sistemleri Türkiye ve Avrupa standartlarına uygun şekilde çalışmaktadır.

Hgs Nasıl Çalışır?

PERIO Hızlı Geçiş Sistemi hızlı, güvenilir ve kolay geçişlere imkan tanımaktadır. Geçiş yapılan ortamda seri geçiş sayesinde bekleme ve yığılmanın da önüne geçilmiş olunur. Araç geçiş sistemi ile  araçlar kontrol edilebilir ve giriş çıkış vakitleri, içerde kalma süreleri, plakaya dayalı takip raporları edinilebilir. Kumanda kullanımı ve manuel kart okutma işlemlerine olan zorunluluğu ortadan kaldırır. Uzaktan tanıma kabiliyeti, tüm bariyerlerle uyumlu olması, uzun ömürlü sistem olması ve çeşitli raporlama yeteneği sayesinde denetim ihtiyacına mükemmel bir cevaptır.

Tıkanmış trafik, uzun kuyruklar  iş ve insan sağlığı üzerinde negatif bir etki yaratır. Nüfusun büyük parçasını artık  kentsel bölgelerde yaşayan insanlar oluşturuyor.. Şehirler ve iş dünyası şu anda tüm insanlar ve onların araçlarının güvenli ve akıcı bir şekilde hareketini sağlamak için altyapı ve tesislere yoğun yatırımlara yöneliyor. Akıcılığı sürdürmek şehir yönetimi ve işletme yönetimi için başı çeken problemlerden biridir. Bu problemin çözülmesinde trafikte HGS sistemlerinin sağladığı zaman tasarrufu çok önemli bir yer tutmaktadır. Düşünsenize o gişelerde elden para alıp-verildiğini. Gerçek bir kabusa dönüşebilirdi yolcuğumuz.

 

 

 

 

 

 

 

Bu Yazıyı Puanlar Mısınız ?
Bu Yazının Ortalama Puanı
[Total: 3 Average: 5]

bisigortaci.com Blog Editörü
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir