Genel Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Yaşam

Havuza Girmeden Önce Yapılması Gerekenler

Ağustos 6, 2019 3 min read

Havuza Girmeden Önce Yapılması Gerekenler

Okuma Süresi: 3 Dakika

Malum yaz aylarındayız serinlemek için akıllara gelen ilk şeylerden biri havuza gitmek.Tamam havuza gidelim tabi ama havuza girmeden önce yapılması gerekenleri biliyor muyuz? Havuza girmeden önce hem kendi hem de başka insanların sağlığını korumak için nelere dikkat etmeliyiz?

Havuza Girmeden Önce Yapılması Gerekenler

 

      1.Gittiğiniz Havuzun Sertifikasını Kontrol Edin

Sağlık Bakanlığı tarafından denetlenmekte olan havuzlu işletmeler Temiz Havuz Sertifakısı olur. Aylık ve günlük denetimler sonucunda alınan bu sertifika size havuzunun temizliğinde kullanılan kimyasalların denetim altında olduğunu ve gönül rahatlığıyla o suya girebileceğinizi gösterir. Denetim temizlik malzemeleri, suyun mikrobiyolojik ve kimyasal oranlar dahil klor seviyesini kapsar.Havuza girmeden önce tesisi arayarak bu bilgiyi edinebilirsiniz.

 

  2. Havuzdaki Su Sirkülasyonunun Aktif Olduğundan Emin Olun

https://www.bisigortaci.com/blog/trafik-kazalarinda-ne-zaman-trafik-polisini-cagirmalisiniz/

Havuz içerisindeki suyun aktif bir şekilde yenilenmesi gerekmektedir.Bu havuzdaki küçük çaptaki pisliklerin ve atıkların giderilmesini sağlar. Ayrıca havuzuna sürekli temiz su girişi yapılmış olur.Filtreleme sisteminin sürekli çalışır halde olması lazım. Belli saatlerde aralıklı olarak çalıştırılan sistemler yeterli olmayacaktır.

Havuz Temizliği

 3. Klor Seviyesi Hakkında Bilgi Alın 

Havuz suyunda bakteri bulunmaması için de klorlama büyük önem taşıyor. Klorlama da günde bir kere yapılıp bitecek bir işlem değil. sürekli ölçüm yapılmalı, klor düzeyi milyonda birin altına düşürülmemeli. bu yüzden otomatik klorlama sistemi büyük önem taşıyor. İyi klorlanmış havuzda koku yoktur veya çok azdır. Keskin klor kokusu bir sorunu işaret eder. Fazla klor kullanımı çocuklarda gözün kornea tabakasına zarar verir.

     4.Mutlaka Duş Bulunmalı

Havuza girmeden önce ve çıktıktan sonra mutlaka duş alın. Çünkü klor her ne kadar suyun temizliği için önemli olsa da uzun süre sonunda cilde zarar verebilir. Hem kendi hem de başkalarının sağlığı için öncesinde ve sonrasında mutlaka duş alın.

    5.Havuz Suyunu Yutmamaya Özen Gösterin

Havuz suyunun yutulması veya gözle temas etmesi durumunda suda bulunun mikroplar iltihaplanmaya, bulaşıcı hastalıklarının size geçmesine sebep olabilir o yüzden gözlük kullanıma ve su yutmama konusunda oldukça dikkatli olmakta fayda var

    6. Açık Yaranız Varsa Suya ile Temas Ettirmeyin

Suyun içindeki mikroplar yaranızın iltihaplasına yol açabilir ayrıca diğer insanları da düşünerek bu durumdan kaçınmanız herkesin faydasına olacaktır.

Güneşten Korunmanın Yolları

    7.Güneşten Korunmayı İhmal Etmeyin

Hem cildiniz hem de güneş çarpması gibi rahatsızlıkların önüne geçmek için güneşin en tepede olduğı 10.00-15.00 saatleri arasında açık havada bulunmaktan kaçının.

Bol bol sıvı tüketin

Güneş kremi kullanın ve 2-3 saatte bir yenileyin.Cilt tipinize uygun koruyu krem ve losyonlardan alın.Vucudunuz için daha çok losyon ve sprey tarzı ürünleri tercih etmeniz size kolaylık sağlayacaktır.Yüzünüz için ise krem formunda ürünleri tercih etmenizi öneririz.Güneş kremini ışığa çıkmadan 20 dk önce sürün.

Şehirde gezintiye mi çıktınız ya da deniz kenarında yürüyüşe? İyi ki şapkalar her zaman moda. Cildinizi 0korumanın en kolay ve şık yolu kenarları geniş bir şapka takmadınızdır. Gözlerimizin içinse adres çok net. Güneş gözlükleri hem size karizma katıcak hem de güneşin zararlı ışıklarından gözlerini korurken görüşünüzü de kolaylaştırıcaktır.Özellikle araba kullanırken güneş yansımaların yol açacağı saniyelik de olsa görme kayıpları bazen çok tehlikeli olabilir.

Hem güneşin faydalarından yararlanmak(D vitamini,bağışıklık sisteminin güçlenmesi) hem de zararlı ışınlardan korunmak için bu tavsiyelerimiz yazın bu kavurucu günlerinde serinlerken sağlıklı kalmanızı sağlayacak.

Yine de bütün önlemleri alsak bile hayatta başımıza ne geleceği belli olmaz Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teklifi almak için buraya tıklabilirsiniz.

Bu Yazıyı Puanlar Mısınız ?
Bu Yazının Ortalama Puanı
[Total: 1 Average: 5]
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir