Kısa Sağlık Bilgileri

Hangi yemekler tok tutar? Ramazanda tok tutan 5 yiyecek nedir ?

Temmuz 27, 2018 3 min read

Hangi yemekler tok tutar? Ramazanda tok tutan 5 yiyecek nedir ?

Okuma Süresi: 3 Dakika

Hangi yemekler tok tutar? Ramazanda tok tutan yiyecekler nelerdir? Ramazan ayında oruç tutma süresi oldukça uzun olduğu için gün boyu tok olmak için en iyi yöntemler sahurda yediklerimize dikkat etmek ve daha çok ramazan ayında sahurda tok tutan yiyecekler yemek gerekir. Peki ramazan ayında hangi yemekler midemizi tok tutar? Oruç süresi boyunca acıkmamak için sahurda hangi yiyecekleri yemeliyiz? Sahurda ne yersek tok tutar? Sahurda neler yemeliyiz ? Sizler için ramazan ayında hangi yemekler tok tutar sorusunun cevabını veriyoruz.

Ramazan ayında sahurda neler yemeli ve nasıl sağlıklı beslenmeliyiz? Ramazan ayında niyetli yani oruçlu olacak kişiler için diyetisyenlerden sahur yemekleri için uyarıları geliyor. Özellikle çok susatan sucuk, zeytin ve tuzlu yiyeceklerden ramazan ayı boyunca uzak durulması gerektiğini üstüne basa basa söyleyen diyetisyenler, ramazan ayında tok tutan yiyecekleri de açıkladı. Aynı zamanda sahurda bol bol su tüketilmesi gün içinde zinde kalmak için yardımcı olunacağı söylenildi. Hadi gelin bakalım peki insanlar sahurda ne yemeli ve sahurda tok tutan yiyecekler nelerdir inceliyoruz?

yumurta
yumurta

SAHURDA YUMURTA YEMEK TOK TUTUYOR !

Ramazan ayında sahurda haşlanmış yumurtayı tümüyle yemek tok tutuyor. Yiyeceğiniz 2-3 haşlanmış yumurta hem protein bakımından vücudu destekler hemde ramazan ayında midenizin tok kalmasını sağlarsınız. Yağlı ve tuzlu yumurtalardan uzak kalmanız gün içinde susamamanızı sağlar.

SAHURDA NELER TOK TUTUYOR? NE YEMELİ ,NE YEMEMELİ ?

Ramazan ayında oruç tutmak uzun süre yemek yememek bizleri yorabilir, ancak sahurda ne yersem midemi tok tutar, yada sahur vaktinde neler yersem gün için zinde kalırım sorularına cevap verecek yiyecekler tüketilmelidir?
Gün içinde çok fazla susamamak istiyorsanız olabildiğince içinde soğan ve tuz olan yiyeceklerden kaçının. Sahurda daha çok protein ağırlıklı beslenmek siz zinde tutacaktır.

Sahur yemeğinden sonra yiyeceğiniz bir kaç badem, ceviz ve fındık sizi gün içinde enerjik tutacaktır. Özellikle kuru kaysı yemeniz midenizi tok tutar. Bol su tüketerek ramazan ayında kolaylıkla oruç tutabilirsiniz. Sahurda tok tutan meyvelerin arasında ise muz geliyor. Sahurda tüketilen bir adet muz sizi tok tutacaktır.

kuru-baklagiller
kuru-baklagiller

SAHURDA TOK TUTAN YİYECEKLER LİSTESİ

Ramazan ayında sahurda tok tutan yiyeceklerin en baş listesinde yumurta geliyor , özellikle tüketeceğiniz haşlanmış yumurtalar gün içinde kolay oruç tutmanıza destek olacaktır. Sahurda tok tutan yiyeceklerin başına olan yumurtadan sonra tüketeceğiniz kuru baklagiller ise içeriğinde bol lif olduğu için sizi yine oruçta tok tutacaktır. Ayırca tüketeceğiniz bir kaç muz ize potasyum içeriği bakımından zengin olduğu için mide kramplarına iyi gelmektedir. Ramazan ayında muzda tok tutan yiyecekler listesine girmektedir.

sut-içmek
sut-içmek

Sahurda 1 bardak süt içmek 5 saat boyunca mideyi tok tutar !

Sahurda tok tutan yiyecekler ve içecekler gün içinde kurtarıcımız olabiliyor özellikle süt hem protein içeriği yüksek değerlere sahip olduğu için midede tokluk hissi olmasına yardımcı olur hemde vücudumuzun sıvı ihtiyacını karşılar. Yabancı bilim insanları, insan vücudunun açlık hissini en çok azaltan besinler arasında ilk sırada sütü gösteriyor. Ramazan ayında sahurda içeceğiniz 1 bardak süt 5 saat boyunca tokluk hissi veriyor.

 

Bu Yazıyı Puanlar Mısınız ?
Bu Yazının Ortalama Puanı
[Total: 1 Average: 5]

bisigortaci.com Blog Editörü
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir