Trafik Sigortası

Güncel Trafik Sigortası Fiyatları 2019

Nisan 20, 2019 3 min read

Güncel Trafik Sigortası Fiyatları 2019

Okuma Süresi: 3 Dakika

2019 yılına girilirken birçok ücrette olduğu gibi  Trafik Sigortası Fiyatları da basamak sistemine göre güncellenmeye devam ediyor. Bu Yazımızda güncel trafik sigortası fiyatlarından bahsediyor olacağız

Diğer yıllardan farklı olarak T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından alınan karar ile enflasyona bağlı fiyat güncellemesi, trafik sigorta fiyatlarında bu sene uygulanmayacak. Bu noktada, sigorta şirketleri tarafından her uygulanabilen %1,5 oranındaki sigorta fiyat güncellemeleri devam edecek.

Bu bağlamda Trafik Sigortası Fiyatları ile ilgili tavan prim fiyatları her ay Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi – SBM tarafından güncelleniyor. Bu güncelleme sırasında yine poliçede sahip olduğunuz tarife basamağı dikkate alınıyor.

 

Şubat 2019 İçin SBM Tarafından Belirlenen Tavan Trafik Sigortası Fiyatları

Bilindiği üzere, güncel trafik sigortası primleri hesaplanırken etkili olan faktörlerden birisi de aracın kayıtlı olduğu şehirdir. Trafik yoğunluğu, kaza oranları ve bölgesel enflasyon şehirlere göre farklılık gösterebileceğinden dolayı sizlerle ülkemizin en yüksek nüfusa sahip üç metropolüne ait Şubat 2019 sigorta prim tavan fiyatlarını aktaracağız.

 

https://www.bisigortaci.com/blog/trafik-kazalarinda-ne-zaman-trafik-polisini-cagirmalisiniz/

İstanbul:

 1. Basamak: 3055 TL
 2. Basamak: 2444 TL
 3. Basamak: 1833 TL
 4. Basamak: 1222 TL
 5. Basamak: 1039 TL
 6. Basamak 855 TL
 7. Basamak: 672 TL

Ankara:

 1. Basamak: 2968 TL
 2. Basamak: 2375 TL
 3. Basamak: 1781 TL
 4. Basamak: 1187 TL
 5. Basamak: 1009 TL
 6. Basamak: 831 TL
 7. Basamak: 653 TL

İzmir:

 1. Basamak: 2882 TL
 2. Basamak: 2306 TL
 3. Basamak: 1729 TL
 4. Basamak: 1153 TL
 5. Basamak: 980 TL
 6. Basamak: 807 TL
 7. Basamak: 634 TL
Güncel Trafik Sigortası Fiyatları

Trafik Sigortası Fiyatları İçin Belirlenen Basamak Sistemi Nedir?

Güncel trafik sigortalarında prim fiyatları belirlenirken sürücülerin kaza geçmişleri de dikkate alınır. Tarife basamağı olarak da adlandırılan bu sigorta poliçe basamakları da sürücülerin geçmiş poliçe dönemine ait kaza geçmişine göre belirlenir.

Trafiğe ilk kez çıkacak olan bir sürücü, bu sistemde 4. Basamaktan başlatılır. Takip eden süreçte, trafik sigortasına işlenmiş bir kaza olayı yaşamadığı her bir poliçe dönemi için sürücüler bir üst basamağa yükselir. Bu yükselişteki avantaj ise yukarıdaki fiyatlarda görüldüğü gibi sigorta poliçe fiyatının diğer basamaklara nazaran daha düşük olmasıdır.

Bu anlamda, aynı hesabı tersten düşündüğmüzde; yani sürücünün kaza veya kazalar ile geçirdiği poliçe dönemini hesaba kattığımızda, bir sonraki döneme basamak düşerek başlaması gerektiğini anlıyoruz. Hasarsızlık indirimi olarak da bilinen bu uygulama benzer şekilde kasko sigorta poliçeleri için de uygulanmaktadır.

Bu noktada sürücülerin daha dikkatli seyir alışkanlığı kazanması da teşvik edilmiş olur. Zira bu sistemde en üst basamak ve en alt basamakta yer almak arasında ciddi bir poliçe fiyat farklı oluşabilmektedir.

Aracınızın Kaçıncı Basamakta Olduğunuzu Nasıl Öğrenirsiniz?

Hasar kaydınızla doğrudan ilintili olan tarife basamağınızı, TRAMER adı verilen sistem üzerinden öğrenebilirsiniz.

sbm.org.tr adresinde yer alan internet sitesindeki sorgulama sayfasından öncelikle sizi sigortalayan şirketi daha sonra poliçe sicil numarası ve istenen diğer bilgileri hatasız biçimde girerek sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Karşınıza çıkan sorgu sayfasında güncel trafik sigortası fiyatları tarife basamaklarında, kaçıncı basamakta yer aldığınızı görüntüleyebilirsiniz.

Bununla birlikte, eğer yeni bir poliçe satın almak için sigorta şirketlerine müracaat ederseniz, şirketler de bu tür kayıtlara ulaşabildikleri için, size hangi basamakta yer aldığınızın bilgisini verip, poliçe işleminizi bu doğrultuda gerçekleştirirler.

 

Trafik Sigortası Neden Zorunlu ?

Ülkemizde yürürlükte olan Zorunlu Trafik Sigortası uygulaması ile trafik kazaları neticesinde ortaya çıkan olumsuz durumların olabildiğince hafifletilmesi hedeflenir.

Trafikte dolaşımda bulunan bütün araçların trafik sigortasına sahip olması ile büyük ölçekte sürücülerin ve trafiğin diğer unsurlarının kendilerini daha güvende hissedeceği bir ortam oluşturulmaktadır. Zira zorunlu trafik sigortası ile trafik kazalarında kazaya karışan üçüncü şahısların göreceği zararları telafi etmek mümkündür.

Araçların aldıkları hasarın onarımından sakatlanma, yaralanma ve hayatını kaybetme gibi birçok durum için trafik sigortasına dahil edilmiş teminatlar mevcuttur. Bu sayede bedeni hasarların yaratacağı mağduriyetler de maddi anlamda hafifletilmiş olur.

Zorunlu trafik sigortası sayesinde her yıl binlerce insanın büyük mağduriyetler yaşaması engelleniyor. Tam da bu sebeple devlet bu uygulamanın “zorunlu” olarak devam ettirilmesinden geri adım atmıyor. Aracınız için hemen güncel trafik sigortası fiyatları ‘nı öğrenebilirsiniz.

 

 

Bu Yazıyı Puanlar Mısınız ?
Bu Yazının Ortalama Puanı
[Total: 3 Average: 5]

bisigortaci.com Blog Editörü
5 Comments
 1. Umut

  Trafik sigortasının fiyatları ne kadar sürede bir güncellenmektedir.

 2. Ümit

  Trafik sigortası fiyatları ehliyet yaşına göremi değişiyor yoksa, abaya göre mi ?

 3. Turgut

  Trafik sigortasında işlemler aynıyken neden firmalar farklı fiyat veriyor?

 4. Barış

  İstanbuldaki trafik sigortası fiyatları neden yüksek diğerlerine göre ? Birde trafik sigortası fiyatları plakaya göre mi değişiyor ? Örneğin ankarada ikamet ediyorum ama araç plakası 34 o zaman ne olacak?

 5. Sami Y.

  Trafik sigortası fiyatları neden sürekli güncelleniyor bilginiz var mı ?

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir