Kasko Sigortası Trafik Sigortası

Eşdeğer Parça Kullanımı

Temmuz 21, 2018 2 min read

Eşdeğer Parça Kullanımı

Okuma Süresi: 2 Dakika

Eşdeğer Parça Kullanımı Hakkında

Eşdeğer parça kullanımı, hasar gören aracın onarımında, kullanılan aracın orijinal parçasına yakın ya da orijinali ile aynı işlevi gören parçadır.

Sigorta şirketleri eşdeğer parçaların da orjinal araç parçalarıyla aynı kaliteye sahip olduğunu savunurken; sigortalılar bu parçaların ileride sorun yaratabileceği kaygısıyla orijinal parça kullanımını tercih ediyordu.Sigortalı ve sigorta şirketleri arasında güven problemi yaratan bu soruna çözümü Hazine Müsteşarlığı getirdi.

Geçtiğimiz hafta yürürlüğe giren torba kanun ile sigortacılar hasar onarımlarında orijinal yedek parça kullanmak zorunda kalmayacak, eşdeğer ya da kullanımı tamamlanmış araçlardan temin edilen parçaları kullanabilecekler.

Bu uygulamadan trafik sigortası primleride olumlu etkilenecek.

Örnekleri sıralayacak olursak;

İthal yedek parçalara yüklü meblağlar ödenmeyecek,

Yerli üretim desteklenecek,

Trafik sigortası primleri dövizdeki artıştan etkilenmeyecek.

Trafik sigortası primleri orjinal parça maliyetleri sebebiyle artışa geçmeyecek.

Eşdeğer parça kullanımı hakkında
Eşdeğer parça kullanımı hakkında

Eşdeğer Parça Kullanımının Fiyatlara Etkisi

Kanun uygulamaya girmeseydi, sigortacıların maliyetlerini yüzde 17 artıracak, bu da sigortacılara 1 milyar liralık ek maliyet getirecek, bu maliyet de trafik sigortasının fiyatına yansıyacak, primde yüzde 17’lik artış yaratacaktı.

2015 yılının başlarında hazinenin tanıdığı eşdeğer parça kullanım hakkı başta Türkiye Barolar Birliği olmak üzere bazı kesimler tarafınca desteklenmemiş, genel şartların iptali için Danıştay’a dava açılmıştı ve eşdeğer parça kullanımı durdurulmuştu.

Bu konu 2 senedir gündemde olmakla birlikte bu yıl yasal olarak uygulamaya yeniden sunuldu ve orjinal-eşdeğer parça kullanım tartışmaları sona erdi.

Böylece sigortacılara yasal haklarla eşdeğer parça kullanım hakkı tanındı ve bu durumdan dolayı ortaya çıkan sigortacı-sigortalı uyuşmazlıkları ortadan kaldırıldı.

Eşdeğer Parça Kullanımında Sistem Nasıl İşliyor ?

Eğer hasar gören aracın onarım imkanı bulunmuyorsa, yine orijinal parça ile değiştirilecek.

Kaza tarihine göre model yılını 3 yıl aşmamış araçlarda orijinal parçanın bulunmaması halinde eş değer parça kullanılabilecek.

Bu uygulama 2 yıl süre ile geçerliliğini koruyacak.

Üreticilerin elinden çıkan eşdeğer parçaların standartlarını TSE (Türk Standartları Enstitüsü) belirleyip onaylayacak.

Sürücüler TSE onayından geçmiş eşdeğer parçaları kullanmayı reddedemeyecek. Başlangıçta 2 yıllık olarak alınacak sertifakalar, birer yıllık sürelerle uzatılabilecek.

Bu Yazıyı Puanlar Mısınız ?
Bu Yazının Ortalama Puanı
[Total: 2 Average: 5]

bisigortaci.com Blog Editörü
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir