Kasko Sigortası

En Uygun Kasko Sigortası İçin Yol Haritası

Temmuz 27, 2018 6 min read

En Uygun Kasko Sigortası İçin Yol Haritası

Okuma Süresi: 6 Dakika

Kasko sigortası nedir? Neden kasko sigortası yaptırmalıyım? Kasko sigortası yaptırabilmek için ne yapmam gerekir? Gibi sorularınız var ise bu yazımızda size en uygun kasko sigortası için yol haritası çıkardık.

En Uygun Kasko Sigortası Teklifi

Kasko Sigortası Nedir?

Kasko sigortası; araç sigortalarının, yaptırması zorunlu olmayan türüdür. Genel kapsamıyla kasko sigortası bir kaza sonucu sigortalı kişiye ait aracın hasarlarını teminatlar dahilinde karşılar.

Kasko sigortasının da türleri bulunmaktadır. Genişletilmiş kasko, dar kasko, tam kasko türlerin farklı teminatları ve kapsam alanları vardır. Kasko sigortasının ek sözleşmeler ile tazminat ödediği alanlar genişletilebilir. Örneğin, aracınızın çalınması, anahtarının kaybolması, kötü niyetli kişiler tarafından zarar verilmesi, yanması gibi durumlar ek teminatlar yoluyla eklenebilir. Tabiki eklenen teminatlar kasko poliçenizin primini etkileyecektir.

en-uygun-arac-kasko-sigortasi

Kasko Sigortası Başlangıcı ve Bildirim Süreleri

Kasko sigortası, ödemenin yapıldığı gün başlar. Bu sebeple poliçe taksit ile ödenecekse, ilk taksitin ödendiği gün sigorta aktif hale gelir. Kasko sigortası alındığı gün saat 12.00’de başlar ve bir sene sonra aynı gün saat 12.00’de biter. Kasko poliçeniz, aksi kararlaştırılmadıkça, Türkiye sınırları içinde geçerlidir.

En uygun Kasko sigortasını yaptıran kişi, poliçesinde bulunan ve teminatlarla kapsam altına alınan aracında, hasar oluştuğu günden itibaren 5 iş günü içerisinde, poliçeyi aldığı sigorta şirketine bildirmesi gerekir.

Hasar oluştuktan sonra, hasar ile ilgili belgeler sigorta şirketine ulaştırılmalı ve sigorta şirketi hasar ile ilgili belgelere ulaştıktan sonra 15 iş günü içerisinde hasar ve tazminat miktarını sigortalı kişiye bildirmelidir.

https://www.bisigortaci.com/blog/trafik-kazalarinda-ne-zaman-trafik-polisini-cagirmalisiniz/
kasko-hasar
kasko-hasar

Kasko Sigortası Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Kasko sigortası alınırken dikkat edilmesi gereken birkaç önemli konu vardır. Bunlardan ilki kasko poliçenizin içerdiği teminatlar, diğeri ise kasko poliçenizi yaptırdığınız sigorta şirketidir. Dikkat etmeniz gereken teminatlar bulunur ve hasar oluştuğu durumda ortaya çıkan masrafları, tazminat ödemeleri ile karşılayarak güvence altına alır.

Burada diğer bir konu olan sigorta şirketi seçimi önem kazanıyor. Çünkü sigorta şirketlerinin poliçe kapsamında üstlendiği risklerin gerçekleşmesi durumunda şirketin size yapacağı tazminat ödemesinin süresi ve ödeme yapma kolaylığı sizin için oldukça önemli hale gelecektir. Bu sebeplerden dolayı kasko sigortası yaptırırken sigorta uzmanınız tarafından size sunulan fiyat ve sigorta şirketi tekliflerini inceleyerek karar vermelisiniz.

Uzman aracılar burada devreye girer ve gerekli bilgileri, merak ettiğiniz soruları sizin için cevaplar. Bu sayede aracınız teminatlar kapsamında olan herhangi bir kaza sonucu hasar gördüğünde mağdur olmazsınız ve düşük fiyatlara büyük riskleri sigortalatmış olursunuz.

Neden Kasko Sigortası Yaptırmalıyım?

  • -Kaza durumunda kendi risklerinizi güvence altına almak için,
  • -Trafik sigortası kapsamı dışındaki durumları kapsadığı için,
  • -Sizin kontrolünüz dışında oluşan yangın, hırsızlık, deprem gibi riskleri de teminat altına alabilmeniz için.
kasko-1
kasko-1

Kasko Sigortası En Kolay Nasıl Alınır?

En Uygun Kasko Sigortası Teklifi

Kasko sigortanızı almak için sigorta satış yöntemi olan sigorta aracılarını yani sigorta uzmanlarını bulmanız gereklidir. Sigorta sektöründe bulunan tüm sigorta şirketleri aracılar yoluyla satış yapar. Bu sebeple kendinize en yakın ya da en güvenilir sigorta aracısını bulmanız ve tüm sigortalarınız hakkında onlarla iletişime geçmeniz en doğrusudur. Burada devreye biz giriyoruz. Size bu konuda yardımcı olmak ve sizi sigorta aracıları ile çok kolay bir şekilde buluşturmak adına bisigortaci.com adresimize girmeniz yeterli olacaktır. Sonrası tamamen siz ve sigortacınız arasında kolay bir iletişim ile gerçekleşebilir.

En Uygun Kasko Sigortası Fiyat ve Şirket Karşılaştırması

Sizinde kafanızda en uygun kasko sigortası teklifini nereden almalıyım sorusu mu var? İşte bu durumda dikkate alınacak birkaç şey bulunuyor. İlk olarak kasko için teklif aldığınız şirketlerin verdikleri fiyatlara bakın. Tabi ki ekonomik durumunuzu da düşünerek hangi aralıkta fiyat istediğinizi bulduktan sonra bu fiyatlarda teklif vermiş şirketler içinden öncelikle poliçedeki teminatlar ve sonrasında şirketin güvenilirliğine bakarak kararınızı verebilirsiniz.

Kasko Yaptırmak İçin Hangi Bilgilerim Gerekli?

En uygun Kasko poliçesi yaptırmak için aracınıza ait trafik tescil belgesine yani araç ruhsat belgesine sahip olmalısınız. Aynı zamanda kaskoya sahip olacak aracın plakası, modeli, markası, yaşı gibi araç ile ilgili bilgilerde sigorta uzmanına vermeniz gereken bilgiler arasındadır. Bu bilgiler sizden alındıktan sonra sigorta şirketleri tarafından kasko teklifiniz hazırlanır. Kasko sigortası almak isteyen kişi tarafından teklif onaylandıktan sonra kasko poliçeniz düzenlenecektir.

Kasko sigortası yaptırmaya karar verdiyseniz, hemen bi’sigortaci.com adresine girin ve sigorta uzmanınızla buluşun. Kasko sigortasına sahip olmanız işte bu kadar kolay.

 

En İyi ve En Uygun Kasko İçin 10 Madde

 

1-) Kasko Sigortasında Belirtilen Araç Değeri

Poliçelerinin tutarlı olması ve tam güvence sağlayabilmesi için poliçe düzenlenirken araç değeri kısmına yazılan tutarın, gerçeklikle örtüşmesi gerekir. Yani araç sıfır ise anahtar teslim satış tutarı, ikinci el ise piyasa değerine göre belirleme yapılmalıdır.

 

2-) KASKO Poliçesindeki Özel Ve Genel Şartlar

Sahip olduğunuz poliçeden gerektiği durumda en yüksek verimi alabilmek için özel ve genel şartlar başlıklarında belirlenmiş kapsam ve teminatlardan net olarak haberdar olmanız gerekir. Henüz poliçe düzenlenirken bunları öğrenmek, karar sürecinizi de etkileyebilir.

 

3-) En ucuz Kasko, En iyi Kasko Değildir !

Eğer aracınızın birçok farklı duruma karşı güvencede olmasını istiyorsanız, poliçe satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta kasko sigortası poliçe fiyatı değil teminat kapsamıdır. Kapsamı nispeten dar olan poliçelerin fiyatları da daha uygundur ancak güvence açısından daha geridedirler.

 

4-) Araçsız Kalma Durumu

Kasko sigortası  arasından tercih yaparken dikkat etmeniz gereken önemli kriterlerden birisi de herhangi bir arıza veya kaza sonucu “araçsız kaldığınız” durumlarda, firmanın size ne ölçüde araç desteği sağladığıdır.

Araçsız kaldığınızda hayatınızın akışı sekteye uğrayacaksa, poliçe tekliflerinde en çok dikkat etmeniz gereken maddelerden biris araçsız kalma durumundaki güvencelerle ilgili olanlardır.

 

5-) Hukuki Yardım

Kazalarda ortaya çıkan anlaşmazlık durumlarında sürücünün serbest bırakılması için gereken kefalet ücreti dâhil (borç olarak) limitleri aşmamak kaydıyla diğer tüm işlem masraflarını karşılayacak maddeleri talep edebilirsiniz.

 

6-) Terör Teminatı

Grev, lokavt, anarşi, toplumsal hareketlere bağlı ve bunlar önlenirken kullanılan devlet gücünden kaynaklı hasarların güvence altına alınmasını sağlar. Toplumsal olayların da tıpkı doğal afetler gibi ne zaman patlak vereceğini kestiremediğimizden, ihmal edilmemesi gereken bir teminat olarak terör teminatını öne sürebiliriz.

 

7-) İhtiyari Mali Mesuliyet

Daha güncel bir Türkçe ile açıklamak gerekirse; bu teminat sayesinde kazalarda karşı tarafın zararlarını karşılamak durumunda kalmanız halinde, sigorta şirket sizin yerinize bu masrafları da karşılayacaktır. Bu nedenle, poliçe düzenlenirken bu maddenin de dâhil olup – olmadığından emin olmak isteyebilirsiniz.

 

8) Sel ve Su Baskını

Özellikle doğa olaylarının ilk anda akla gelmemesi nedeniyle, sel ve su baskını gibi durumların sıklıkla dikkate alınmadığını görebiliyoruz. Bunun sonucunda da araçların kasko sigortası olmasına rağmen sel olaylarında mağduriyet yaşayan birçok araç sahibine rastlamak mümkün.

 

9-) Deprem ve Yanardağ Püskürmesi Teminatı

Tıpkı sel olaylarında olduğu gibi poliçe tercihleri yapılırken araç sahiplerinin ihmal ettiği teminatlardan biri. Büyük bölümü deprem bölgesinde ve fay hatları üzerinde konuşlanan ülkemizde, özellikle deprem nedeniyle oluşan araç hasarlarının depremin şiddeti ve gerçekleştiği bölgeye göre kritik zararlara neden olabileceğini unutmamak gerekiyor.

 

10-) Ferdi Kaza Teminatı

Araç sahibi ile birlikte sevdiklerini de güvence altına alan bir teminattır. Oldukça makul prim ödemeleri ile kaza esnasında araçta bulunan sürücü ile birlikte yolcuların da güvencesi sağlanır. Kalıcı sakatlığa karşı tedavi süreçlerinde sağlanan maddi desteğe ek olarak, kişilerin vefatı halinde yasal varislerine tezminat ödemeleri de ferdi kaza teminatı üzerinden yapılır.

Ferdi kaza vefat ve sakat kalma tazminatları, poliçe düzenlenirken belirlenen teminat limiti üzerinden hesaplanarak ödenir.

Bu Yazıyı Puanlar Mısınız ?
Bu Yazının Ortalama Puanı
[Total: 3 Average: 5]

bisigortaci.com Blog Editörü
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir