Trafik Sigortası

En Ucuz Trafik Sigortası Nasıl Alınır ?

Mayıs 16, 2019 4 min read

En Ucuz Trafik Sigortası Nasıl Alınır ?

Okuma Süresi: 4 Dakika

Ülkemizde En Ucuz Trafik Sigortası poliçesi belirlenirken çok büyük fiyat farklarından bahsetmek mümkün değil. Çünkü trafik sigortası uygulamasında kapsam ve limitlerin yanında prim fiyatları da bazı düzenlemelere tabidir.

En uygun trafik sigortası

 

Özellikle prim fiyatlarını ilgilendiren tavan fiyat uygulaması da sigorta şirketlerinin riayet etmek zorunda olduğu, bağlayıcı bir uygulamadır. Bu noktada, sigorta şirketlerinin kapsam, limit ve şartlarında bir değişiklik yapma hakkına sahip olmadıkları trafik sigortasında, şirkete göre değişebilecek prim fiyat aralığı da oldukça dardır. Bu ve farklı yönleriyle trafik sigortası, kasko’dan da ayrı bir noktada durmaktadır.

En Ucuz Trafik Sigortası teklifini yakalayabilmek için araç sahipleri, farklı firmaların belli fiyat aralıklarında sunduğu fiyatlardan yararlanabilir. Bununla birlikte, zorunlu trafik sigortaları ile farklı güvencelerin paket halinde sunulduğu fırsatlar sayesinde, trafik sigortasına ek olarak farklı güvencelerden de faydalanmak mümkün olabilir.

Bu noktada, En Ucuz Trafik Sigortası arayışından ziyade en avantajlı teklifleri değerlendirmek gerekebilir.

En ucuz trafik sigortası fiyatları
En ucuz trafik sigortası fiyatları

 

https://www.bisigortaci.com/blog/trafik-kazalarinda-ne-zaman-trafik-polisini-cagirmalisiniz/

Kasko ve Trafik Sigortası Farklı Mı?

Trafik sigortası, uzun adıyla zorunlu trafik sigortası yasalarca yaptırılması zorunlu tutulmuş bir sigorta türüdür. Buna karşın, kasko için böyle bir yasal zorunluluktan bahsetmek mümkün değildir.

Bununla birlikte kasko poliçeleri şartlar, kapsam ve limitleriyle trafik sigortasından tamamıyla ayrılır. Trafik sigortası kazaya karışan üçüncü kişilerin mağduriyetlerini gidermek adına düzenlenmişken, kasko sigortalının aracını birçok farklı durumda alınacak hasara karşı güvence altına alır.

Bununla birlikte En Ucuz Trafik Sigortası için bulunmayan farklı seçenekleri kasko paketlerinde yakalayabilmek için; limit ve kapsam çeşitliliği veya kampanyalar sayesinde araştırma süreci daha dikkatli yapılmalıdır.

Ancak bu noktada unutulaması gereken en önemli nokta, kasko poliçesi satın alınsa dahi zorunlu trafik sigortası yaptırmanın halen yasal olarak gerekli olduğudur.

Zorunlu Trafik Sigortası Limitleri

Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenen trafik sigortası limitleri, kazaların oluşumunda ortaya çıkan hasarlara göre değişebilir.

Bu noktada, araç hasarının yanında vefat, yaralanma veya sakatlık gibi durumlara yönelik belirlenen farklı limitler de mevcuttur. Bu limitler üzerinden sigorta şirketlerinin herhangi bir değişikliğe gitmesi kanunen mümkün değildir.

Bu noktada sigorta limitleri ile poliçe fiyatı üzerinde oynama yapmaya olanak tanıyan bir düzenleme bulunmaz. Limitleri değiştirmemek kaydıyla, poliçe fiyatı üzerinden en büyük indirimi sağlamak aslında araç sahibinin elindedir diyebiliriz. Zira sigorta şirketlerine indirim için sağlanan kısıtlı hareket alanının karşısında, “hasarsızlık indirimi” olarak bilinen sistem, poliçe fiyatlarında özellikle ilk yıldan sonra büyük avantajlar sağlayabilir.

En ucuz Trafik sigortası fiyatları 2019
En ucuz Trafik sigortası fiyatları 2019

Ucuz Trafik Sigortası Hasarsızlık İndirimine Mi Bağlı ?

En Ucuz Trafik Sigortası teklifini alabilmek için sürücülerin avantajına işleyen bir uygulama mevcut.

Hasarsızlık indirimi olarak da bilinen bu sistemde, sürücüler trafikteki kaza geçmişlerine göre belli basamaklara ayrılmakta. İlk kez trafiğe çıkan sürücüler bu basamakların ortasında yer alıyor. Bu andan itibaren, kazasız geçirilen her bir poliçe yılı için sürücülerin basamağı değişiyor.

Bu basamak değişimi sonucunda ise her seferinde belli yüzdelerde poliçe prim indiriminden yararlanma şansı doğuyor. Yıllar geçtikçe ilk ödenen prim ücreti üzerinden hatırı sayılır indirimlere ulaşabilmek, kazasız geçirilecek poliçe yılları ile mümkün oluyor. Bu sistem, ucuz trafik sigortası arayışlarında araç sahiplerine ek kolaylık sağlamış oluyor.

 

Kısacası, trafik sigortası satın alırken poliçe fiyatını düşürmek veya farklı avantajlar ve güvencelerle trafik sigortasını harmanlamak için yapmanız gereken, farklı firmalardan teklifler almak.

Bununla birlikte, basamak sistemin sağladığı avantajlardan faydalanmak ve hasarsızlık indiriminden yararlanmak için de daha dikkatli bir sürüş alışkanlığı edinebilirsiniz. Aslında trafik sigortasının nihai amacının daha güvenli trafik akışı sağlamak olduğunu düşünürsek, sistem kendi içinde gayet tutarlı ve vatandaş yararına çalışıyor diyebiliriz.

En Ucuz Trafik Sigortası 2018 ve 2019 Fiyatları

Trafik sigortalarında serbest tarifenin bitmesi ile beraber, çoğu sigorta şirketinin verdiği fiyatlar neredeyse hemen hemen aynı diyebiliriz. Sigorta şirketleri biraz daha önce çıkmak için, trafik sigortasının yanında ek ücretsiz teminatlar vermektedir, örneğin çekici hizmetleri gibi.

Basamaklara göre en ucuz trafik sigortası fiyatları aşağıdaki gibidir .

BasamaklarFiyat (TL)
1.Basamak2.015 ₺
2.Basamak1.611 ₺
3.Basamak1.208 ₺
4.Basamak807 ₺
5.Basamak686 ₺
6.Basamak566 ₺
7.Basamak445 ₺

 

En Ucuz Trafik Sigortası Fiyatı Veren Şirketleri

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi şirketler arasında çok bir fiyat farkı olmamak ile birlikte, sıralama yapmamız durumda en ucuz trafik sigortasını veren şirketler şu şekilde ; Quick Sigorta, Ethica Sigorta, Doğa Sigorta gibi şirketler başı çekmektedir.

Bu Yazıyı Puanlar Mısınız ?
Bu Yazının Ortalama Puanı
[Total: 0 Average: 0]

bisigortaci.com Blog Editörü
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir