Otomobil Trafik Cezaları

Ehliyet Nasıl Alınır, Ücretleri Nelerdir ?

Şubat 25, 2019 6 min read

Ehliyet Nasıl Alınır, Ücretleri Nelerdir ?

Okuma Süresi: 6 Dakika

EHLİYET ALMAK İÇİN SÜRÜCÜ KURSUNA GİTMEK ŞART MI?

Ehliyet resmi adıyla sürücü belgesi ülkemizde ve dünyada devletlerin ilgili kurumları tarafından vatandaşlara verilen resmi bir belge. Sürücü belgesinin amacı ise sahip olan kişilerin belirli eğitimlerden ve sınavlardan başarı ile geçerek, trafikte araç kullanmaya hak kazandıklarını göstermek.

Bu noktada, ülkemizdeki trafik yasaları uyarınca vatandaşların sürücü belgesi yani ehliyet sahibi olabilmeleri için bir dizi eğitimin ardından, yazılı ve uygulamalı testlere tabi olmaları gerekir.

Sürücü belgesi almak için gerekli sınavlara katılmak için, resmi olarak hizmet veren bir sürücü kursunda, devlet tarafından belirlenen eğitimleri almak şartı vardır. Yani sürücü kursuna kayıt yaptırmadan, sınavlara giremeyeceğiniz için, sürücü belgesi de alamazsınız.

Sürücü kurslarında temelde 4 ana konu işlenir. Trafik ve Çevre, İlk Yardım, Motor ve Araç Tekniği, Trafik Adabı şeklinde sıralayabileceğimiz bu derslerden en önemlileri Trafik ve Çevre ile İlk Yardım dersleridir. Zira eğitim boyunca en yüksek ders saatleri bu iki konuya ayrılmıştır.

ehliyet-sinavi-hakkinda

 

https://www.bisigortaci.com/blog/trafik-kazalarinda-ne-zaman-trafik-polisini-cagirmalisiniz/

Sürücü Kursu Ders Konuları ve Sınavlardaki Ağırlıkları

Aşağıda sizlere sunacağımız „sınavlardaki soru sayıları” ile ilgili veriler, önceki yıllar baz alınarak yapılan ortalama tahminleri yansıtmaktadır. Resmi bilgi değildir. Ders saatleri ise sürücü kurslarında uygulanan ortak müfredat temel alınarak sunulmuştur.

 • Trafik ve Çevre: 16 Saat – 23 Soru
 • İlk Yardım: 8 Saat – 12 Soru
 • Motor ve Araç Tekniği 6 Saat – 9 Soru
 • Trafik Adabı: 4 Saat – 6 Soru

 

Tahmin edebileceğiniz üzere, ehliyet kurslarında aynı zamanda uygulamalı sürüş dersleri de verilmektedir. Direksiyon dersi olarak da adlandırılan bu eğitim de yine zorunlu olarak alınması gereken dersler arasında yer alır.

 

Sürücü Kursu Direksiyon Ders Saatleri

Direksiyon derslerinde, alınacak ehliyet türüne göre ders saatleri de farklılık gösterebiliyor. Ancak değişmeyen tek uygulama, eğitimler tamamlandıktan sonra yapılacak olan uygulamalı direksiyon sınavları.

Ehliyet türlerine göre oluşturulmuş direksiyon dersi saatlerini aşağıda görebilirsiniz;

Not: ders saatleri yasal olarak belirlenmiş asgari (minimum) ders saatlerini bildirmektedir.

 • M, A1, A2, A – 12 Saat
 • A – 6 Saat
 • B – 14 Saat
 • D1 – 7 Saat
 • C1 – 14 Saat
 • C – 20 Saat
 • BE, C1E, CE, D1E, DE – 6 Saat
 • F – 12 Saat

Ayrıca direksiyon dersleri için minimum iki saat gece akan trafikte uygulama yapma şartı aranıyor. Akan trafik eğitimlerine başlamadan önce ise eğitim alanları yahut simülasyon düzenekleri ile en azı iki saat olmak kaydıyla, dersler alınması gerekmekte.

direksiyon-dersi-ucretleri

 

Ehliyet Sınavında Kaç Soru Var?

Ülkemizde uygulanan yazılı ehliyet sınavında toplam soru sayısı 50. Doğru işaretlenen soru başına düşen puan ise 2.

Sürücü belgesi sınavında geçer not 70 olarak belirlendiğinden, en az 35 sorunun doğru işaretlenmesi gerekiyor. Sınava katılanların bir avantajı ise yanlışların doğruları etkilediği bir sistemin uygulanmıyor oluşu.

 

Ehliyet Sınıfları Ve Yaşları

Sürücü belgeleri, kullanılacak araç türüne göre farklı isim ve niteliklerde hazırlanır. Ayrıca alınacak sürücü belgesi türüne göre, yaş sınırları da farklılık gösterebilir.

Aşağıda verilen listede, hangi ehliyet türünün, hangi araçlar için düzenlendiği ve yaş sınırları bilgileri yer almaktadır;

 • M, A1 ve B1 – Motorlu Bisiklet (Moped) vb. – 16 Yaş
 • A2, B, BE, C1, C1E, F – Otomobil, kamyonet, motosiklet vb. – 18 yaş
 • A – 35 KW üzeri motosiklet – 20 Yaş
 • C, CE, D1 ve D1E – Kamyon, minibüs, çekici vb – 21 Yaş
 • D, DE – Otobüs vb. – 24 Yaş
ehliyet-alma-yasi

2019 Ehliyet Sınav Tarihleri

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen sürücü belgesi sınavlarında artık e-sınav dönemi başladı. Böylece adaylar için (yoğunluk durumuna göre) ilgili eğitimleri tamamladıkları tarihten sonra 15-20 günlük bir süre zarfında yazılı sınava katılma hakkı doğdu. Ayrıca bu sistemle artık sonuçlar da sınavdan bir saat sonra öğrenilebiliyor.

Sınavdan birkaç saat sonra öğrendiğiniz bu sonuçlarda, geçer not almanız halinde takip eden 2-3 ay içerisinde gerçekleşecek şekilde bir direksiyon sınavı randevusu da tanımlayabiliyorsunuz.

Ehliyet Harç Ücretleri 2019

Sürücü belgesi almaya hak kazandıktan sonra, teslim alabilmek için harç ücreti, değerli kâğıt bedeli, vakıf payı kalemlerinde bazı ücretler ödemek gerekiyor.

Bu noktada harç ücretleri ehliyet türüne göre değişiklik gösterirken, vakıf payı ve değerli kağıt bedeli sabittir.

 • Vakıf payı: 30 TL
 • Değerli kağıt bedeli: 166 TL

Sürücü belgesi türüne göre harç bedelleri (parantez içinde vakıf payı ve değerli kağıt bedelleri ile birlikte toplam ücret hesaplanmıştır;

A1, A2 ve A Sınıfı: 203,40 TL (Toplam: 399,40 TL)

B Sınıfı: 613 TL (Toplam : 809 TL)

F ve H Sınıfı: 203,40 TL (Toplam: 399,40 TL)

C, D ve E Sınıfı: 1023,20 TL (Toplam: 1,219,20 TL)

Ehliyet Yenileme Harç Ücretleri

Bilindiği üzere ülkemizde artık çipli pasaport, kimlik ve sürücü belgesi uygulamaları başladı. Bu sebeple, eski sisteme uygun şekilde hazırlanan sürücü belgelerinin de yenilenmesi gerekiyor. Bu yenileme işlemi için de yine bir miktar ücret talep ediliyor.

2016 Öncesi Kartların Yenilenmesi (Çipsiz): Kart Bedeli (13 TL) + Vakıf Payı (2 TL) Toplam: 15 TL

2016 Sonrası Kartların Yenilenmesi (Çipli): Kart Bedeli (134 TL ) + Vakıf Payı (25 TL) Toplam: 159 TL

ehliyet-harc-ucretleri

Ehliyet Sınav Ücretleri

Sürücü belgelerinin türü fark etmeksizin, e-sınav katılım ücreti 93 TL, direksiyon sınavına giriş ücreti ise 123 TL olarak belirlenmiştir. Sınav ücretlerini ödemek için kamu bankaları olan Vakıf Bank, Ziraat Bankası ve Halk Bank’ın ilgili hizmetleri kullanılabiliyor. Katılım ücretleri anlaşmalar uyarınca sürücü kursları tarafından yatırılabileceği gibi, adaylar da yatırabiliyor.

Ehliyet Yenileme Tarihleri

Yeni nesil sürücü belgesi kartlarının kullanıma girmesi ile artık belli periyotlarda yenileme işlemlerini yapmak gerekiyor. Kartların yenilenmesine ek olarak, yeni sağlık raporu da sunmanız gereken bu işlemler; M, A1, A2,A, B1, B, BE, F ve G sınıfları için 10 yılda bir, C1, C1E, CE, C, D1, D1E, D ve DE sınıfları için ise 5 yılda bir tekrarlanmalıdır.

Ehliyet Sınavından Kalınması Durumunda

4 kez üst üste geçer not alamazsanız, kurslara tekrar başlamanız gerekiyor. 4. Sınava kadar, sadece ücretleri yatırarak tekrar sınava katılma hakkına sahipsiniz.

Ehliyet Direksiyon Sınavından Kalınması Durumunda

Tıpkı yazılı sınavda olduğu gibi ücreti ödeyerek 4 sefere kadar sınava sorunsuz katılabiliyorsunuz.

Ehliyet E-Sınav Nedir?

Elektronik ortamda yapılan, yazılı bir sürücü belgesi sınavıdır. Sonuçları ve tekrarlanması çok daha hızlı gerçekleşir.

Ehliyet Nasıl Çıkarılıyor? Ehliyet Almak İçin Gerekli Belgeler?

 • Kimlik belgesi,
 • Sürücü sertifikası
 • Öğrenim belgesi,
 • Sağlık raporu,
 • Sürücü belgesi değerli kâğıt ve harç bedeli, vakıf payı (ödendi dekontu),
 • 1 adet biyometrik fotoğraf,
 • Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan,
 • Adli sicil belgesi

Sınavlar başarılı şekilde tamamlanınca elinize geçen sürücü sertifikası ile Nüfus Mürülüğünüze bu belgelerle birlikte başvurarak sürücü belgenizi çıkartabiliyorsunuz.

ehliyet-almak-icin-gerekli-belgeler

Özel Hastanelerde Ehliyet İçin Sağlık Raporu Ücreti

Sürücü belgesi sağlık raporları için hastanelerin dâhiliye ve göz departmanlarına muayene olmak gerekiyor. Sağlık ocaklarında göz doktoru olmadığı için işlemleri sağlık ocaklarında tamamlama imkanı bulunmuyor. Özel hastanelerde de ücreti mukabilinde bu muayeneleri yaptırmak mümkün. Hastanelerde ehliyet için sağlık raporu almak isterseniz 70 tl ile 150 tl arasında bir ücreti gözden çıkarmanız gerekecek.

Ehliyet Sınavı Çıkmış Soru ve Cevaplarına Nereden Ulaşabilirim?

MEB’in bu sınavlar için oluşturduğu online veri tabanından, geniş çıkmış sorular bankasına ulaşmak mümkün.

Ehliyetsiz araba sürmenin cezası

Trafikten hepimizin uyması gereken kurallar bulunuyor. 2019 yılı itibari ile trafik cezası ücretlerinde da bir takım fiyat değişiklikleri oldu. Bunlardan bir tanesi ise ehliyetsiz araç kullanmanın cezası, eğer trafikte ehliyetiniz olmadan araç kullanırsanız 2496 ₺ ceza ödemek durumunda kalırsınız.

 

 

Bu Yazıyı Puanlar Mısınız ?
Bu Yazının Ortalama Puanı
[Total: 1 Average: 5]

bisigortaci.com Blog Editörü
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir