Genel Gezgin Trafik Cezaları

Drone Sigortası Nedir? Nasıl Yapılır?

Ağustos 5, 2019 3 min read

Drone Sigortası Nedir? Nasıl Yapılır?

Okuma Süresi: 3 Dakika

Drone Sigortası Nedir? Nasıl Yapılır? Hangi Durumları Kapsar?  Drone ya da Türkçe ismiyle insansız hava aracı (İHA), uzaktan kumanda ile yerden idare edilebilen bir hava aracıdır. Bu tanımı nedeniyle drone’lar „sivil hava araçları” kategorisinde, yasal bir yere statüye sahiptirler. Hava aracı olarak sınıflandırılmasından dolayı drone (İHA) kullanıcıları da belli başlı yasal zorunlulukları yerine getirmek durumundadır.

Drone Sigortası

 

Drone işletimi ile ilgili yasal yükümlülüklerin başında “uçuş izin belgesi” gelir. Zira ister hobi ve sportif amaçlı ister ticari nedenlerle kullanılan drone’lar için öncelikle bir yetki ve izin belgesine sahip olmak gerekir.

Drone Sigortası : “Sivil Hava Araçları Üçüncü Şahıs Mali Yükümlülük Sigortası” başlığı altında sınıflandırılan drone sigortası ile yaptığınız uçuşlarda oluşabilecek kazalarda zarar gören üçüncü kişilerin maddi ve bedeni zararlarının teminat altına alınması amaçlanır.

Sahip olduğunuz bu izin belgesinde belirlenen statüye göre, drone sigortası yaptırmakla yükümlü olup olmadığınızı anlayabilirsiniz.

Drone Sigortası Zorunlu Mu?

 

https://www.bisigortaci.com/blog/trafik-kazalarinda-ne-zaman-trafik-polisini-cagirmalisiniz/

Drone Sigortası Kimler İçin Zorunludur?

Ülkemiz yasalarına göre drone kullanımı için alınabilecek izin belgeleri iki ana başlıkta toplanır. Sportif/amatör ve ticari amaçlı kullanım belgelerinden sadece “ticari” amaçlı alınan belgelerin sahipleri, drone sigortası yaptırmakla mükelleftir. Hobi amaçlı olarak nitelendirebileceğimiz diğer durumlar için sigorta yaptırma şartı aranmaz.

Ancak ticari amaçlı drone kullanımı tahmin ettiğinizden çok daha geniş bir kapsamdadır. Bir drone’u yasal yollardan uçurmak için izin belgesi alırken, drone (İHA)’u kullanacağınız bölgeyi de önceden belirtmeniz gerekir. Alacağınız izin belgesinin türü de seçtiğiniz bölgeye göre değişir.

Eğer “yerleşim yerleri” statüsünde bir uçuş bölgesi belirlediyseniz, başvurdğunuz drone uçurma izin belgesi “ticari amaçlı” olmalıdır. Zira hobi/sportif/amatör amaçlı drone uçurmak için verilen izin belgesi yalnızca yerleşim yerlerinin “dışında” kalan bölgeler için geçerlidir. Yani yerleşim yerleri üzerinde drone uçurmak ve herhangi bir şekilde görüntü kaydetmek, sizin gerçek anlamda para kazanıp, kazanmadığınızdan bağımsız olarak ticari faaliyet şeklinde değerlendirilir.

Bu nedenle, eğer yerleşim alanlarında uçuş yapmak ve görüntü kaydı almak istiyorsanız uçuş izin belgesine ek olarak, drone sigortası da yaptırmanız gerekmektedir.

Not: Yerleşim yerleri üzerinde, ticari amaçlı drone uçurma izin belgesine başvurmadan önce gerekli eğitimleri tamamlamış olmak gerekiyor.

Drone Sigortası

 

Hangi Drone Türleri İçin Drone (İHA) Sigortası Zorunludur?

Sivil Havacılık Kanunları uyarınca ülkemiz hava sahasında uçuş yapacak olan 25 Kilogram ağırlığın üstünde veya ağırlığından bağımsız olarak “ticari faaliyetler” kapsamında uçurulan insansız hava araçlarının sigortalanması zorunludur.

 

Asgari Drone Sigortası Teminat Tutarları Ne Kadar?

Kullanılan drone’un teknik özellikleri ve kullanım amacına göre yaptırılan drone sigortası tarafından teminat altına alınan tutarlar değişkenlik gösterebilir;

  • Zirai amaçlarla havalanan drone uçuşlarında (SDR 37500 maks. 200.000): 186.000 Türk Lirası,
  • IHA – 0 (4 Kilogram’a kadar, yaklaşık 60000 SDR): 300.000 Türk Lirası,
  • IHA – 1 (4 ila 25 Kilogram arası, yaklaşık 150000 SDR): 745.000 Türk Lirası,
  • IHA – 2 (25 ila 150 Kilogram arası, yaklaşık 300000 SDR): 490.000 Türk Lirası (Drone zirai amaçlı kullanıldığı takdirde 186.000 TL teminat geçerli olur),
  • IHA – 3 (150 ila 500 Kilogram arası, yaklaşık 600.000 SDR): 2.980.000 Türk Lirası asgari teminatlar belirlenmiştir.
Drone Sigortası Kapadokya

 

Son olarak, drone (İHA) sigortası için hizmet aldığınız şirketin belirlediği şartlar dışında yapılan uçuşların sigorta kapsamına girmediğini hatırlatalım. Kullanım amacı, yasak bölgelerde uçuş, yönetmelik ve kanun ihlalleri, gece uçuşları, döküman veya gıda nakli sırasında taşınan materyallerin göreceği zarar ve Kapadokya – Pamukkale gibi bölgelere özel; “Sıcak hava balonu uçuş sahası” bölgesinde yapılan uçuşlarda gelişen zararlar sigorta kapsamında değerlendirilmez.

Bu Yazıyı Puanlar Mısınız ?
Bu Yazının Ortalama Puanı
[Total: 4 Average: 4]
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir