Kasko Sigortası Otomobil Trafik Sigortası

Dolu Hasarlarını Trafik Sigortası Mı Kasko Sigortası Mı Karşılar?

Temmuz 27, 2018 3 min read

Dolu Hasarlarını Trafik Sigortası Mı Kasko Sigortası Mı Karşılar?

Okuma Süresi: 3 Dakika

Dolu Yağması Durumunda Ne Gibi Hasarlar Oluşabilir?

Dolu kısaca katı şekilde olan ve buz biçiminde bir yağış tipidir. Bu yağış tipi 0 ile -40 derecede yağmur damlalarının buza dönmesiyle oluşur. Fakat günümüzde yaz aylarında bile görülebilmekte olduğundan dolayı insanları oldukça şaşırtmakta ve çevreye beklenmeyen hasarlar verebilmektedir.

Böyle beklenmeyen zamanlarda dolu yağması birçok konuda tehlikeli olabilse de özellikle otomobillere verdiği zarar ülkemizde önemli bir problem haline gelmiştir. Dolu yağışı sonucunda otomobillerin camları, tavanı, ışıkları, kaportası gibi açıkta kalan alanları zarar görmektedir. Bu zararlar kişiye oldukça pahalıya mal olabilir. Bu sebeple hangi sigorta türü dolu yağışından oluşacak hasarları karşılar? diye soruları sıkça duyuyoruz.

Dolu Hasarını Trafik Sigortası Karşılar Mı ?

Trafik sigortası 3. Şahıslara karşı sorumluluklarımızı teminat altına alan ve kaza sonucu karşı tarafa verebileceğimiz hasarları karşılayan bir sigorta olduğundan dolayı dolu hasarlarını karşılamaz. Trafik sigortasında herhangi bir ek teminat yolu ile de dolu hasarlarını teminat altına alamazsınız. Bu sebeple sadece trafik sigortanız var ise ve aracınız dolu yağışından etkilenerek hasar görmüş ise sigorta şirketine başvurunuz sonucunda bir ödeme alamazsınız. Araç sahibi olarak oluşacak hasarları kendiniz ödeyebilirsiniz.

Dolu Hasarını Kasko Sigortası Karşılar Mı ?

Dolu hasarı kaskoyu karşılar mı?

Araç kasko sigortası sigortalı kişinin karşı tarafa verdiği hasarları değil sigortalıya ait araçta oluşabilecek hasarları teminat altına alır. İsteğe bağlı bir sigorta türüdür. Sigortalıya ait aracın yanması, çalınması gibi durumlar teminat altına alınabildiği gibi ek teminatlarla kapsamı genişletilebilir.Araç Kasko Sigortası Dolu Hasarlarını Karşılar Mı?

Kasko Dolu Hasarlarınızı Karşılar, kasko poliçenize eklenecek ek dolu hasarları teminatı ile, dolu tarafından oluşacak tüm hasarlar sigorta şirketiniz tarafından poliçe teminatları dahilinde karşılanır.

dolu-hasar-1
dolu-hasar-1

Dolu Hasarını arını Hangi Sigorta Türü Karşılar?

Dolu Hasarlarını karşılayan sigorta türü Araç Kasko Sigortasıdır. Eğer aracınızda kasko sigortanız var ise ve teminatlarınıza dolu yağışını eklemişseniz, dolu sonucu oluşacak hasarların yapılmasındaki masrafları sigorta şirketinden alabilirsiniz. Bu durumda bir diğer önemli konu muafiyettir. Poliçenizdeki muafiyet miktarına da dikkat etmelisiniz. Çünkü muafiyet miktarını aşan kısmı sigorta şirketi öder eğer aşmıyor ise oluşacak masraflar size kalmış demektir.

https://www.bisigortaci.com/blog/trafik-kazalarinda-ne-zaman-trafik-polisini-cagirmalisiniz/

2017 Yılında Dolu Yağışının Verdiği Hasar Nedir?

27 Temmuz tarihinde meydana gelen dolu yağışı toplamda 180 bin aracı etkilemiş ve 200 milyondan fazla masrafa yol açmıştır. Bu sebeple dikkate alınması gereken bir durum haline gelmiştir. Sigorta şirketlerine başvuran araçlar ödemelerini almış sigortası olmayanlar ise belediyelere başvurmuş ya da kendileri yaptırmak zorunda kalmıştır.

Trafik Sigortası ya da Kasko Sigortası Olmayan Dolu Hasarlarında Ne Yapmalı?

Kasko Sigortası bulunmayan kişiler ise doluya bağlı oluşan hasar durumunu belgeleyerek bağlı bulundukları belediyelere başvuru yapabilecekler. Meteoroloji önceden dolu yağma ihtimalini bildirdiği için doğal afet olarak görülmez. Bu sebeple belediyelerin gerekli önlemleri almak, altyapıları toplumun gereksinimlerine uygun hale getirmek gibi görevleri bulunmaktadır. Bu nedenle “Hizmet Kusuru” sayılarak suç duyurusunda bulunulabilir.

Dolu Hasarı Kaskoyu Bozar Mı ?

Dolu hasarları kasko teminatları içinde bulunmaktadır. Sigorta şirketleri dolu hasarı sonrası otomobillerde gelecek zararlar kaskonun bozulmayacağını bildirdi. Eğer araç kasko sigortanız var ise doğal afet dolu sonucu meydana gelen durumlarda dolu hasarı kaskoyu bozmayacak.

Eğer en uygun kasko sigortası teklifi almak isterseniz hemen bizimle iletişime geçin

 

Bu Yazıyı Puanlar Mısınız ?
Bu Yazının Ortalama Puanı
[Total: 3 Average: 4]

bisigortaci.com Blog Editörü
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir