Alacak Sigortası Genel Uncategorized

Devlet Destekli Alacak Sigortası Detayları ?

Ocak 7, 2019 3 min read

Devlet Destekli Alacak Sigortası Detayları ?

Okuma Süresi: 3 Dakika

Devlet destekli alacak sigortası iş dünyasını gündemini oldukça hareketlendiren bir haber olmaya başladı. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından sağlanan Devlet Destekli Alacak Sigortası birçok konuda KOBİ’ lerin yapacağı tiracetlerde avantajlı bir konuma gelmesine imkân tanımıştır. Bu yazımızda sizlere Devlet destekli alacak sigortası nedir? Devlet destekli alacak sigortasının teminatları nedir ? gibi sorularınızı cevaplandıracağız.

Devlet Destekli Alacak Sigortasını İçeriği Nedir ?

devlet-destekli-ticari-alacak-sigortasi-nedir

2018 Yılında Bakanlar Kurulunun, Küçük ve Orta Ölçekli İşyerlerine Yönelik Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası Sunulmasını İçeren Devlet Destekli Sistemin İşleyişine Dair Kanuni Karar, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren başlatılacak olan Devlet Destekli Alacak Sigortası Sisteminin kapsamı aşağıdaki gibidir:

 • Hazine ve Maliyet Bakanlık tarafından  alacak sigortası havuzu kurularak küçük ve ortak ölçekli KOBİ’lerin müşterilerinden alacakları garanti altına alınacak.
 • KOBİ’lerin piyasalardan alacaklarını tahsil edememeleri durumunda, kobilerin ticari alacaklarının önemli bir kısmı alacak sigortası havuzu tarafından ödenecek.
 • Devlet destekli alacak sigortasından ilk etapta küçük ölçekli KOBİ’ler yararlanacak.
 • Devlet destekli alacak sigortası teminatı sunulacak KOBİ’ler  önce risk değerlendirmesi yapıldıktan sonra belirlenecek.
 • KOBİ’lerin alacaklarını sigortalatması, alıcıdan alacaklarını alamaması durumunda sigorta şirketinin şirketin zararını karşılaması sistemidir.
 • Devlet Destekli Alacak Sigortası kapsamında şirketlerin borçlulardan alacakları garanti altına alınmaktadır.
 • KOBİ’ler alacaklarını tahsil edememesi durumunda sigorta sistemi devreye girecek ve alacakların önemli bir kısmı bu havuzda toplanacak
 • Mikro ve küçük ölçekli KOBİ’lerin ilk aşamada faydalanabileceği, faaliyetlerin karşılığının daha garanti bir şekilde karşılandığı bir sistemdir.
 • KOBİ’ler için umut vaad eden ve KOBİ’ler güvence altına alan bir uygulamadır.
devlet-destekli-alacak-sigortasi-teminatlari
devlet-destekli-alacak-sigortasi-teminatlari

Devlet Destekli Alacak Sigortası Nasıl İşleyecek ?

 • Halk Sigorta’nın destekleri ile gerçekleşecek Devlet Destekli Alacak Sigortası sistemini birçok sigorta şirketi yapabilecek.
 • Alacak sigortasının teknolojik al yapısı Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi ( SBM Nedir  ) tarafından oluşturulacak.
 • Alacak sigortasının poliçe satışı sistem dahilinde bulunan sigorta şirketleri tarafından yapılacak.
 • Sigorta şirketleri ve Alacak sigortasını yaptıracak KOBİ’ler, Sigorta bilgi ve gözetim merkezi tarafından altyapısı sağlanan skorlama sistemi ile sigorta primi ve poliçe teminat miktarları ile ilgili bilgiye erişebilecek.
 • Alacak sigortası  kapsamında kobilerin 120, 180 ya da 360 gün vadeli satışlar için teminat sağlanacak.
 • Sigorta primlerinin taksit taksit ödenmesi de bu sistemi kullanacak KOBİ’ler için büyük bir avantajdır. Tek seferde sigorta poliçesini  ödeyen KOBİ’ler için de ödenecek miktarda %10 oranında bir indirim yapılacaktır.
 • Kurulacak olan alacak sigortası havuz sistem ile ilgili mevzuat ve talimatlar Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenecektir.

Devlet Destekli Alacak Sigortası Teminatları Nedir?

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan Devlet Destekli Alacak Sigortası’nın poliçe teminatları aşağıdaki gibidir. Alacak sigortasının çıkması ile birlikte ekonominin biraz daha güven içinde ticaretleri yapması bekleniyor. 2019 yılından itibaren artık yapacağınız tüm ticari ilişkiler için alacak sigortasını şart koşabilirsiniz. Devlet Destekli Ticari Alacak sigortasının teminat tablosu aşağıdaki gibidir;

Vadeli satışlardan elde edilen ciro (TL)120 güne kadar vadeli satışlar180 güne kadar vadeli satışlar360 güne kadar vadeli satışlarAzami Teminat Tutarı
ORANORANORANNET PRİMİN KATI
0-3.000.0000,500,801,4010
3.000.0001₺ / 5.000.000₺0,450,701,2310
5.000.001₺/ 10.000.000₺0,420,601,0510
10.000.001₺/ 15.000.000₺0,400,500,8815
15.000.001₺/ 20.000.000₺0,350,450,7915
20.000.001₺/ 25.000.001₺0,320,400,7015

 

 

https://www.bisigortaci.com/blog/trafik-kazalarinda-ne-zaman-trafik-polisini-cagirmalisiniz/

 

Bu Yazıyı Puanlar Mısınız ?
Bu Yazının Ortalama Puanı
[Total: 4 Average: 5]

bisigortaci.com Blog Editörü
4 Comments
 1. Bahar

  Devlet destekli alacak sigortası, detaylı bir yazı buldum sonunda(!) teşekkür ederim

 2. Turgut

  Çok güzel yazı olmuş. Devlet destekli alacak sigortasına gerçekten tüm kobilerin ihtiyacı vardı.

 3. Saadettin T.

  Devlet destekli alacak sigortasının detaylarını resmi gazetede arayıp bulamamıştım. Çok açıklayıcı bir yazı olmuş teşekkürler.

 4. Barış Korkmaz

  Devletin böylesine güzel destekleri olduğunu bilmiyordum. Güzel bir çalışma olmuş .

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir