Dask Sigortası

DASK Uavt Adres Kodu Sorgulama

Aralık 1, 2018 3 min read

DASK Uavt Adres Kodu Sorgulama

Okuma Süresi: 3 Dakika

DASK uavt adres kodu, ülkemizdeki tüm konutlara verilen zorunlu deprem sigortası yapılırken zorunlu olan 10 haneli özel bir numaradır. DASK adres kodu ile zorunlu deprem sigortanızı daha kolay yaptırabileceğiniz gibi deprem sonrası daha kolay ulaşabilmek için önem arz etmektedir.

Zorunlu deprem sigortası dask, deprem felaketlerine karşı önlem amacıyla yaptırılmaktadır. Doğal Afet Sigorta Kurumu tarafından yürütülmektedir. Her konuta özel olarak düzenlenen DASK adres kodu ev sahibinin değişmesi durumunda değişmez ve aynı kalır. DASK adres kodunun zorunlu olduğu 2013 yılından itibaren kira geliri beyannamesinde de bu kodun mutlaka yazılmış olması gerekir.

Dask-adres-kodu-sorgulama

UAVT Kodu Nedir?

Her konuta özel belirlenen DASK adres kodunun saklandığı Ulusal Adres Veri Tabanı’nın kısa adıdır.

DASK Adres Uavt Kodu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Deprem felaketlerini en aza indirmek amacıyla zorunlu hale gelen deprem sigortası tüm ev sahiplerinin mutlaka yaptırması gereken sigorta türüdür. Deprem sigortası poliçesinde yer alan adres kodu ile tüm bilgilere daha kolay erişim sağlanmakta, deprem sigortası yenileme sırasında ekstra bir adres ibrazına gerek kalmamaktadır. DASK adres kodu sorgulama işlemini birden fazla şekilde öğrenebilirsiniz. DASK adres kodunu öğreneceğiniz kanallar ise şöyledir:

https://www.bisigortaci.com/blog/trafik-kazalarinda-ne-zaman-trafik-polisini-cagirmalisiniz/
 • E-devlet uygulamasına giriş yaparak,
 • Mahalle muhtarınızdan, belediye ve nüfus müdürlüklerinden,
 • Nüfus İşleri Genel Müdürlüğünden,
 • Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun resmi web sitesinden

Ücretsiz bir şekilde öğrenebilirsiniz.  Adres kodunuzu öğrenmek için aynı zamanda; konutunuzun bağlı olduğu il, ilçe, bucak/köy ve mahalle bilgileri de gereklidir. Bu bilgileri doğru bir şekilde doldurduktan sonra DASK adres kodunuza ulaşabilirsiniz. Ulaştığınız 10 haneli numarayı deprem sigortası yaptırırken ibraz etmeniz süreci daha da kolaylaştıracaktır. Dask sorgulamak için devletin güncel web sitesi burada .

Dask-uavt-adres-kodu-sorgulama

DASK Adres Kodu Uavt Doğrulama Nasıl Yapılır?

DASK adres kodu sorgulama ekranına göre daha kolaydır. Doğrulama seçeneğini tıkladıktan sonra adres kodunuzu girerek bilgilerin doğruluğunu teyit edebilirsiniz.

dask-uavt-adres-kodu-dogrulama-ekranı

DASK Uavt Adres Kodu Neden Önemlidir?

Doğru olmayan veya yanıltıcı adres bilgileri verenleri engellemek amacıyla düşünülmüş adres kodları 2013 yılından itibaren hayatımızdadır. Nasıl Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bir kimlik numarası varsa her konutun da kendine özgü numaraları vardır. Adres kodu ile her konut sayısal bir kimliğe sahiptir. Kurumsal tüm işlemlerin daha hızlı yürütülmesine de imkân sağlayan adres kodu her ev sahibinin bilmesi gereken bir bilgidir. DASK adres kodu sayesinde;

 • Deprem sigortanızı daha hızlı bir şekilde yapabilmeniz mümkündür.
 • Zorunlu deprem sigortası yaptırmayan konut sahiplerinin tespiti daha kolaydır.
 • Deprem sonrasında adresinize daha kolay ulaşılır ve alacağınız hizmetlerin süresi kısalır. Mağdur olmamanız açısından büyük avantaj sağlar.
 • Her yıl yenilenen zorunlu deprem sigortası poliçesini yaptırırken size özel avantajlı indirimlerden faydalanabilirsiniz.
 • Deprem sigortası yapılırken yanlış bilgiler vermenin de önüne geçilir. Adres kodu sayesinde hatalı poliçeler düzenlemeyeceği gibi hatalar da minimum seviyeye inebilir.

DASK Adres Kodu Olmadan Yaptırılır mı?

2013 yılından itibaren zorunlu halen gelen adres kodu, DASK poliçesi sırasında konut sahibinden talep edilir. Bu yüzden adres kodu olmadan DASK yaptırmak süreci uzatır. Adres kodunda yer alan bilgileri harfi harfiyen poliçe sırasında veriyor olmanız işinizi kolaylaştırır. Uğraşmamak ve kısa sürede DASK poliçenizi yaptırmak ya da yenilemek istiyorsanız adres kodunuz mutlaka olmalıdır. DASK poliçesi sırasında adresinizde herhangi bir değişiklik ya da hata varsa bağlı bulunduğunuz muhtarlığa gidip güncelleyebilirsiniz. Deprem Sigortası poliçeleri UAVT sistemine kayıtlı olduğu için her konut sahibinin adres kodu hakkında bilgi sahibi olması gerekir.

Zorun deprem sigortası dask fiyatı nasıl hesaplanır ?

Dask adres kodunuzu öğrendikten sonra kolaylıkla dask sigortanızı yaptırabilirsiniz. Dask poliçesinin fiyatları bulunduğunuz,il, bina durumu gibi kriterlere göre değişiklik gösterebilir. Hemen size yakın sigorta acentelerinden zorunlu deprem sigortası teklifi almak için bize ulaşabilirsiniz

Bu Yazıyı Puanlar Mısınız ?
Bu Yazının Ortalama Puanı
[Total: 4 Average: 5]

bisigortaci.com Blog Editörü
9 Comments
 1. Hatice nazlıcan

  Anlatım muhteşem içerikle ilgili tüm sorular cevaplanmış çok güzel 👏

  • Bisigortacı Asistanı

   Hatice Hanım, Çok teşekkür ederiz :)

 2. Barış Korkmaz

  Gerekli bir bilgi olduğunu düşünüyorum. İyi bir çalışma olmuş.

 3. Bahar

  Siz hep böyle şeyler paylaşın valla

 4. Turgut

  Gerçekten güzel bilgi olmuş. Umarım kullanmayız.

 5. Umut

  Buradan direkt sigorta yapabiliyor muyuz?

 6. Sadi

  Dask uavt koduna Allah muhtaç etmesin

 7. Ogulcan

  Dask adres kodu ne kadar bu kadar önemli ?

 8. Deniz Kaygır

  Çok bilgilendirici ve yararlı bir içerik olmuş. Tebrik ederim.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir