Dask Sigortası Sigorta Şirketleri

DASK Hasar Ödemesi Nedir? Nasıl Yapılır?

Ocak 13, 2020 3 min read

DASK Hasar Ödemesi Nedir? Nasıl Yapılır?

Okuma Süresi: 3 Dakika

DASK Sigortası ve DASK Hasar Ödemesi Nedir?

Doğal Afet Sigorta Kurumu (DASK) tarafından şart koşulan zorunlu deprem sigortası, sigortalı olan binada deprem sebebiyle görülen hasarları karşılayan sigortadır. Sadece çatlak/çökme gibi hasarlar değil, deprem sebebiyle oluşan yangın, tsunami ya da yer kayması gibi doğal afetlerin sebep olduğu hasarlar da sigorta teminatı içerisine girmektedir.

Deprem kaynaklı bir hasar oluştuğu zaman, sigortalı bireyler sigorta şirketlerine başvurarak durumu haberdar etmeli ve hasar tespiti için talepte bulunmalıdır. Hasar ödemesi, hasar tespit görevlilerinin incelemeleri sonrası sigortalıya sigorta şirketi tarafından ödenir.

Deprem Sigortası Hasar Tespiti Nasıl Yapılır?

DASK Hasarı Nasıl Bildirilir?

Sigortalılar DASK hasar ihbarını iki farklı şekilde yapabilirler. DASK zorunlu deprem sigortasını yaptırdıkları sigorta şirketine başvurabilir ya da direkt DASK’a ihbarda bulunabilirler. Hasar bildirirken binanızın az ya da çok hasar görmüş olması çok önemli değildir. Küçük hasarlar için de DASK hasar ihbarı yapabilirsiniz.

Hasarınızı bildireceğiniz aşağıdaki ihbar noktalarından gerekli olan bilgiyi en hızlı şekilde edinebilir, ihbarınızı yapabilirsiniz.

  • Alo 125 DASK
  • www.dask.gov.tr de bulunan online hasar işlemlerinden
  • DASK adına, Zorunlu Deprem Sigortası poliçesini veren sigorta şirketinden ya da acenteden

Burada unutulmaması gereken önemli bir husus ise depremin sebep olduğu hasarları en geç 15 gün içerisinde DASK’a bildirmelisiniz. 15 günü aşan hasar tespit talepleri işleme alınmamakta dolayısıyla hasarınızın karşılanması mümkün olmamaktadır.

Deprem Sigortası Hasar Tespiti Nereye Yapılır?

Hasar Tespit Görevlileri

15 Gün içerisinde hasar ihbarını yaptıktan sonra, DASK adına görevlendirilen yetkililer sürecin yönetimine göre belirlenen en kısa sürede hasar tespiti için bildirilen yere gelmektedir.

Görevliler inceleme ve tespit raporlarını hazırlayan, bu konuda ruhsatı bulunan deneyimli eksperlerden oluşur. Hasar eksperleri, DASK tarafından verilen eğitimler sonucunda sigortacılık standartlarına uygun biçimde hasar raporu oluştururlar.

Hasar tespiti yukarıda anlattığımız şekilde, hasar eksperleri tarafından yapılmalıdır. Teminat sürecinin sorunsuz bir şekilde olması için eksperler tarafından, kurallara uygun bir şekilde yapılmalıdır. Hasar incelemesinin yapıldığı süre boyunca, eksperi doğru bilgilendirmeniz de süreci hızlandırmaktadır.

Hasar İhbarında İstenen Belgeler

DASK zorunlu deprem sigortası için hasar bildirirken bazı belgeler istenmektedir. DASK’a ya da sigorta şirketi / acentesine ulaştırmanız gereken belgeler şu şekildedir:

  • Konutun tapu bilgisi ve açık adresi
  • Sigortalının iletişim bilgileri ve telefon numarası
  • Kişinin kimlik numarası ya da poliçe numarasının olduğu hasar bildirimi

DASK Hasar Ödemeleri Nasıl Yapılıyor?

Hasar tespiti için gelen görevlilerin incelemelerine göre depremle ilgili olan hasarlar belirlenir ve bunlar için hasar ödemesi gerçekleştirilir. Deprem ile ilgili olmayan hasarlar, sigorta kapsamına girmediği için tazminata dahil edilmez.

İnşaat maliyetlerine oranla azami bir teminat tutarı DASK tarafından belirlenir. Bu rakam 2020 yılında 240.000 TL’dir. Deprem hasarı bu tutarın üzerinde ise DASK tarafından ödenmez.

Deprem hasar tutarı, gerekli işlemler tamamlandıktan sonra 30 gün içerisinde sigortalıya ulaşmaktadır.

Deprem Hasar Tespiti İçin Hangi Belgeler Gerekli?

DASK Ödemesi Nasıl Belirleniyor?

Her sene DASK tarafından deprem sigorta bedeli hesaplanır. Buna göre metrekare baz alınarak sigorta bedeli hesaplanır. Betonarme yapılarda metrekare bedeli 1.134 TL, diğer kategorilerdeyse 782 TL’dir. Bu belirlenen rakam, binanın metrekaresiyle çarpılıp sigorta bedeli hesaplanır.

DASK Sigorta Kapsamı Dışındakiler:

  • Zarardan dolayı evden çıkan kiracı sebebiyle alamadığınız kira bedeli,
  • Zarar gören binanın içerisindeki eşya/mobilya hasarları,
  • Deprem sebebiyle sigortalının aldığı fiziki zararlar,
  • Enkaz kaldırma masrafları ve ölüm tazminatı DASK sigortası kapsamına girmez.

Yasalar tarafından da zorunlu hale getirilmiş DASK zorunlu deprem sigortası için en uygun teklifi Bisigortacı’dan alabilirsiniz. Sigortacılardan teklif alabilmek için link üzerine tıklayın.

Bu Yazıyı Puanlar Mısınız ?
Bu Yazının Ortalama Puanı
[Total: 0 Average: 0]

bisigortaci.com Blog Editörü
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir