Kasko Sigortası

Dar ve Genişletilmiş Kasko Nedir?

Ağustos 20, 2019 4 min read

Dar ve Genişletilmiş Kasko Nedir?

Okuma Süresi: 4 Dakika

Türkiye’de kasko sigortası yasal olarak zorunlu olmasa da aracınızı tehlikelere karşı gerçekten koruyan sigorta çeşidi, kasko sigortalarıdır. Kasko sigortaları arasında genel, dar ve genişletilmiş kasko adlarıyla anılan üç tür bulunur.

Seçeceğiniz kasko sigortası türüne göre değişkenlik gösterebilmekle birlikte kasko sigortalarının temel amacı aracın, sizin ve üçüncü kişilerin alacağı zararları teminat altına almaktır. Teminatlar, kapsam ve prim ücretleri gibi konular hangi kasko türünü satın aldığınıza göre değişen diğer unsurlardır.

https://www.bisigortaci.com/arac-kasko-sigortasi/
Kasko Sigortası Teklifi

Dar ve genişletilmiş kasko genellikle aralarındaki farklar açısından kafa karışıklığına neden olabilmektedir. En basit haliyle bir ayrıma varmak gerekirse genel kasko sigortasından çok daha kapsamlı durumlarda teminat imkânı sunan çeşidin adı genişletilmiş kasko iken genel sigortaya nazaran bir görece daha az, ihtiyaç duyulmayan teminatların poliçeden çıkarıldığı kasko sigortasının adı dar kaskodur.

Bu üç kasko türüne duyulan ihtiyaç genellikle araçların modeli, yaşı, kullanım amacı, kullanım sıklığı gibi durumlara göre şekillenmektedir. Ayrıca araçların sıklıkla trafikte aktif oldukları şehir ve bölgelerin trafik ve güvenlik istatistiklerine göre de bu ihtiyaçlar belirlenebilir.

dar ve geniş kasko

Genel Dar ve Genişletilmiş Kasko Teminatları

Yukarıda yaptığımız dar ve genişletilmiş kasko ayrımını kapsayan kısa tanımda, genel sigorta baz alınmıştı. Bu durumda dar ve genişletilmiş kasko arasındaki farkların temeline geçmeden önce genel kasko teminatlarından bahsetmek daha doğru olur.

İsminden anlaşılacağı üzere trafikte veya park halinde aracın başına gelebilecek olumsuz durumlara karşı genel kapsayıcı teminatlar şu şekilde özetlenebilir;

Araçla seyir halindeyken diğer araç, canlı veya taşınmazlara vereceğiniz hasarlar.

 • Kendi aracınızın kaza, çarpma vb. sonucu alacağı hasarlar.
 • Araç hırsızlığı nedeniyle aracın çalınması.
 • Araçta çıkan yangın nedeniyle oluşan hasar.
 • Üçüncü şahıslar tarafından araca verilen zararların meydana getirdiği hasar.
arac-kaskoda-dikkat-edilmesi-gerekenler
arac-kaskoda-dikkat-edilmesi-gerekenler

Dar ve Genişletilmiş Kasko Arasındaki Temel Farklar Nelerdir?

Genel kasko teminatları hakkında çerçeveyi oluşturacak kadar fikir sahibi olduktan sonra, dar ve genişletilmiş kasko arasındaki farklara daha net odaklanmak mümkün oluyor.

 

Dar Kasko

Bu anlamda ilk olarak dar kaskonun özetini yapacak olursak; Yukarıda özetlenen kapsamda yer alan teminatların birkaç tanesinin eksiltilerek ortaya çıkarılan kasko sigortası poliçeleri, dar kasko adıyla anılır. Dar kasko sigortaları genel kasko sigortasına göre daha riskli olmasıyla beraber, prim ödemeleri anlamında daha uygun fiyatlara sahiptir. Dar kaskoların tercih edilmesindeki birincil sebep, uygun fiyatlarla satın alınabilen sigorta poliçelerine sahip olmalarıdır. Her ne kadar prim ödemeleri uygun fiyatlara gerçekleştirilebiliyor olsa da dar kasko bazı önemli teminatların kapsam dışı kalması anlamına gelir.

Genel kasko üzerine inşa edilen diğer kasko türü olan genişletilmiş kasko ise yukarıda bahsi geçen iki türe göre, en geniş kapsama sahip olanıdır. Dar ve genişletilmiş kasko arasındaki farklar, yazının bu kısmında daha açık şekilde görülecek.

 

Genişletilmiş Kasko

Genel kaskoda adı geçen teminatlara ek, farklı birçok durum genişletilmiş kasko kapsamında değerlendirilir. Araç kaskosu için öyle veya böyle bir prim ödemesi yaparken, her durumda aracının tam olarak güvence altında olmasını dileyen araç sahipleri tarafından genellikle tercih edilen kasko türü genişletilmiş olanıdır. Zira araçların maddi değerleri, aracın hasarlı olması durumunda yaşanan mağduriyetler, ülkemiz trafiğindeki istatistikler vb. faktörler hesaba katıldığında akla en yatkın olanı genişletilmiş kaskodur.

Bu anlamda genel, dar ve genişletilmiş kasko arasında en kapsamlısı ve güvencesi yüksek olanı yine genişletilmiş kaskodur.

Kasko Sigortasının Avantajları

Peki Genişletilmiş Kasko Ek Teminatlarında Neleri Kapsıyor?

Dar ve genişletilmiş kasko arasındaki farkın daha net anlaşılmasına yardımcı olacak teminatlar, aşağıda listelenmiştir;

          Deprem ve yanardağ püskürmesi teminatı: Ülke sınırları içerisinde meydana gelen zelzele, deprem ve neticesinde ortaya çıkabilecek yanardağ püskürmelerinde aracınızın alacağı hasarları güvence altına alan teminattır.

          Sel ve su baskını teminatı: İsminden anlaşılacağı üzere, ülke sınırları içerisinde olmak kayıdıyla aracın sel felaketi ve su baskınlarında alacağı hasarlara karşı teminat altına alınması.

          Enflasyon teminatı: TEFE – TÜFE değerleri baz alınarak değişimin %10 ile sınırlanması kaydıyla, araç piyasa değerinin enflasyona göre yaşayacağı kaybın teminatıdır. Yani aracın piyasa değerini korumaya yarar.

          Kullanım ve gelir kaybı tazminatı: Ticari faaliyet gösteren araçların, bir şekilde hasar alarak maddi kazançtan mahrum kalması nedeniyle oluşan maddi kaybın karşılanmasına yarar.

Görüldüğü üzere dar ve genişletilmiş kasko arasındaki farklara, ciddi riskler dâhil olabilir.

 

Focus Keywords: dar ve genişletilmiş kasko

Meta Açıklaması:

Bu Yazıyı Puanlar Mısınız ?
Bu Yazının Ortalama Puanı
[Total: 2 Average: 5]

bisigortaci.com Blog Editörü
7 Comments
 1. Bahar

  Bilgilendirici bir içerik 👏

 2. Deniz

  Oldukça açıklayıcı ve bilgilendirici bir içerik. Ellerinize sağlık. Bundan sonra sigortamı yaptırırken dar kasko mu geniş kasko mu diye soracağım.

 3. Turgut

  Örneğin bir şirketten dar kapsamlı kasko aldım, istediğim zaman geniş kapsamlıya çevirebiliyor muyuz ?

 4. Umut

  Güzel içerik gerçekten. Bravo.

 5. Emrah

  Kasko poliçelerinin detaylarını kesinlikle okumak gerekiyor.

 6. Barış Korkmaz

  Güzel bir içerik olmuş. Kasko dar ve geniş kasko konusunu iyi bir biçimde ele almışsınız.

 7. Nilay Aydogan

  Dar ve geniş kasko hakkında okuduğum net bilgilerden bir tanesi.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir